drewniane meble na tle białej ściany
14
kwi

Wiejska aranżacja we wnętrzach

Styl rustykalny jest dla tych, którzy wolą wiejskie klimaty w nowoczesnym stylu. Najbardziej cechuje go naturalność, dlatego architekci w swoich projektach starają się unikać elementów z tworzywa sztucznego. Zastępują je prawdziwym drewnem, które króluje w pomieszczeniach w takim klimacie. Ponadto nie znajdziemy tam dużej ilości dekoracji. Jednak nie oznacza to od razu, że jest to styl minimalistyczny. Brak dużej ilości przedmiotów tworzy skromny, ale przytulny wystrój w nowoczesnym wydaniu.

Meble

Meble w tym stylu zaczęto produkować już w połowie XIX w. w Ameryce Północnej, gdzie brak środków zmusił mieszkańców tamtejszych terenów do pozyskiwania środków do budowy z lasów. Później Europejczycy pochwycili dobry gust amerykanów i zaczęli tak samo produkować drewniane meble. Wykonywane były z orzesznika, wierzb oraz cedru atlaskiego, a w późniejszym czasie, w Europie, z sosny i dębu. Z racji działania wielu twórców, z których nikt nie przeważał nad innymi, meble różniły się od siebie techniką wykonania oraz wzorami, które zazwyczaj były proste. Jedynie od czasu do czasu zdarzały się bardziej wyszukane.  

Drewno nie jest jedynym zasobem naturalnym, ale najpopularniejszym. Oprócz niego możemy wykorzystać glinę do zrobienia naczyń i wazonów oraz jasną cegłę, która będzie ładną dekoracją na ścianie lub sprawdzi się do zrobienia klimatycznego kominka. Oprócz standardowych mebli, ważną częścią naszego mieszkania lub domu są sofy. Architekci zalecają wybrać te z obiciem z miękkich tkanin lub skóry.

salon

Kolor

Najważniejsze w stylu rustykalnym są kolory, które panują w pomieszczeniu. Dosyć sławnym przekonaniem jest, że biały dominuje w projektach wnętrza, jednak to nie do końca prawda. Biały nie musi być głównym kolorem, a jedynie dodatkiem. Ostatnio coraz częściej się od niego odchodzi. Na przodzie w palecie barw tego stylu, są: 

 • brązy,  
 • żółcienie,  
 • zielenie, 
 • beże. 

Te barwy zostały pobrane z natury, która jest głównym motywem stylu.

Dodatki

Najbardziej pobudzają klimat sielskiego domku dekoracje, które obowiązują w stylu rustykalnym. Najmniejsze szczegóły mogą szybko i łatwo polepszyć wygląd naszego wnętrza. W salonie dobrze będą wyglądać suszone kwiaty, zegar z kukułką a na stoliczku lniany obrus. Projektanci, którzy urządzają wnętrza w tym stylu, uwielbiają ręczne wyroby, dlatego w sypialni dobrym pomysłem jest ręcznie pleciona makrama powieszona nad łóżkiem. Na blacie kuchennym możemy pokazać przyprawy i makarony w przezroczystych pojemnikach, dzięki czemu będziemy je mieć pod ręką i podbudzą sielski klimat, podobnie jak dekoracje z rattanu bądź wikliny. Wymienione przeze mnie pomysły to tylko garstka możliwości, które projektanci mogą dobrać do waszego wnętrza. Do nich jeszcze należą: 

 • ludowe wzory,  
 • ceglany kominek z otwartym paleniskiem,  
 • ciosane belki stropowe przy suficie,  
 • żywe rośliny, 
 • zazdrostki w oknie,  
 • lambrekin na łóżku,  
 • ażurowe serwety.  
dekoracje z rattanu

Czym różni się styl rustykalny od stylu boho?

Te dwa style są często ze sobą mylone. Nie można przeczyć, że są podobne, jednak między nimi są widoczne różnice, których nie da się nie przeoczyć.  

Po pierwsze: styl rustykalny jest dużo skromniejszy od stylu boho, w którym dominują pióra, frędzle i obszerne formy dekoracji.  

Po drugie: styl rustykalny to przede wszystkim wiejskie klimaty, które nie łączą się z kulturą cygańską, bądź hipisowską. 

Po trzecie: w przeciwieństwie do stylu boho, który używa mocnych kolorów, styl rustykalny obejmuje biel, zieleń oraz kolor drewna. 

Zapomnij o nudnych wnętrzach z nami

Spodobał Ci się styl rustykalny a może szukasz czegoś innego? Koniecznie skontaktuj się z nami, fachowcy z MAZZANI zaaranżują każdą przestrzeń i w każdym stylu.

Pytania naszych klientów:

Jak wykonać łazienkę w stylu rustykalnym?

Jeżeli mamy dość drewna, nie musimy go dodawać do tej części domu. Możemy postawić jedynie na wiklinowe kosze i kolor biały. Dobrym pomysłem jest obmurowanie wanny białą cegiełką.  

Czy styl rustykalny nie wygląda zbyt staromodnie lub nudno? 

Oczywiście, że nie. Nasi projektanci słyną z wysokiej kreatywność, dzięki której nie będzie miejsca na nude i staromodny wygląd. Pomieszczenia będą wyglądać nowocześnie, a nie jak w skansenach.