salon
27
mar

Skąd styl rustykalny?

Nazwa stylu pochodzi od słowa „rustic”, znaczącego „wiejski”. Podstawą są tu drewno i inne naturalne materiały. Styl rustykalny może znaleźć zastosowanie nie tylko jako element sielskiej okolicy, ale też jako odskocznia od otaczającej, wielkomiejskiej dżungli. Nie jest to bowiem odwzorowanie chłopskich chałup. To raczej zrodzona na przełomie XIX i XX wieku, myśl w estetyce, kierująca się chęcią przywrócenia do łask tradycyjnych materiałów. 

Charakterystyka stylu 

Projektowanie wnętrz w stylu rustykalnym opiera się na życiu bliskim przyrodzie. Podstawą są naturalne materiały, głównie drewno. Odwzorowanie świata przyrody odbywa się również poprzez stosowanie barw ziemi. Meble powinny nawiązywać do ludowości. Z tego powodu pożądane są stare lub postarzane komody, kredensy i stoły. Tworzyć będą atmosferę podobną do tej, w której żyli nasi przodkowie. Możliwości jest wiele, jednak nie zapominajmy o roślinach. Są one konieczne, by wprowadzić sielskość do pomieszczenia. 

Meble w stylu rustykalnym 

Podstawowym materiałem mebli w stylu rustykalnym jest drewno. Sprawdzi się również wiklina. Prostota wyrażać się powinna nie tylko w materiałach wybranych na umeblowanie, ale również w ich gabarytach. Styl rustykalny udowadnia, że naturalność wykracza poza subtelność. Surowy, solidny wystrój może przywoływać na myśl pracowitość gospodarzy. Ci, będąc ostoją spokoju, z właściwą sobie naturalnością odnajdują poczucie spełnienia w odpowiedzialnej, ciężkiej nieraz pracy. Drewniane meble powinny być pozostawione w swym naturalnym kolorze. Podsumowując, meble przede wszystkim powinny nawiązywać do ludowości, o czym pisaliśmy wcześniej. W stylu rustykalnym meble tak, jak w niewielu innych, wyrażają istotę kierunku. 

Kuchnia rustykalna pełna przypraw

Rustykalne dodatki 

Reprezentować mają sfery życia na łonie natury: 

  • Sferę mieszkańców wsi. Haftowane obrusy, plecione makramy oraz serwety ozdobione ludowymi wzorami są typowymi wytworami kultury bliskiej przyrodzie; 
  • Sferę flory. Niezbędny przejaw sielskości w postaci kwiatów i traw w wazonie. Można zrywać je samemu, gdy dom znajduje się na wsi. Jeżeli zaś chcemy wprowadzić styl rustykalny do miejskiego mieszkania, możemy co jakiś czas odwiedzić kwiaciarnię. Dzięki temu relatywnie niedrogo utrzymamy świeżość i zmienność naszego wnętrza; 
  • Sferę fauny. Nad pomieszczeniem królować mogą poroża jelenia. Jako centrum salonu odnaleźć może się dywan ze skóry niedźwiedzia. Na jednej z półek dobrze będzie się prezentowało ptasie gniazdo. 

Salon w stylu rustykalnym 

Idealnym punktem centralnym rustykalnego salonu będzie sofa o prostym kształcie, stonowanych barwach i naturalnym materiale. Sprawdzi się tu skórzane obicie. W miarę możliwości dobrze jest zainwestować w drewnianą podłogę, piec lub kominek. Przy umeblowaniu warto wybierać wśród kredensów, drewnianych skrzyń i komód, najlepiej o wiekowym wyglądzie. Jako dekoracje sprawdzą się rękodzieła oraz ozdoby zwierzęce. 

postarzana biała komoda

Styl rustykalny w kuchni 

Tutaj podstawą jest drewno bukowe i brzozowe, czy to wykorzystane w formie belek sufitowych, czy też jako budulec postarzanych mebli. Do wnętrza rustykalnego pasować będzie, jak do żadnego innego, drewniany stół. Pożyteczna i elegancko wyglądająca będzie kuchenka z piekarnikiem. Okna przykryć można lnianymi zasłonami. Hydraulikę najlepiej wykonać z mosiądzu. 

Rustykalna sypialnia 

Wnętrze sypialni w stylu rustykalnym powinno być utrzymane w jednym, jasnym kolorze. Warto postawić na meble z drewna sosnowego. Nie zapominajmy o wiszących lampach. Tutaj również niejako wyjściowym materiałem jest drewno. Miejscami odstąpić można od tej reguły, decydując się chociażby na stal. Niezwykle ważne są tekstylia, spośród których poleca się te w barwach ziemi. Za walory dekoracyjne odpowiadać mogą rośliny, wiklinowe kosze i klimatyczne pejzaże. 

Styl rustykalny w łazience 

Typowa dla stylu jest wanna wolnostojąca zamiast kabiny prysznicowej. Potrzebne będą też drewnopodobne płytki łazienkowe. Armatura powinna być żeliwna. Wyjątkowy efekt przyniesie ozdobienie lustra ramą z naturalnych kamieni. W łazience, tak jak i w sypialni, plastikowe kosze zastępujemy wiklinowymi. Rustykalna łazienka powinna być przede wszystkim ciepła i przytulna. Subtelną dekoracją, niosącą upragnioną sielskość będzie roślina w szkle. Pożądany efekt dadzą około trzy egzemplarze, reprezentujące gatunki bardziej wiejskie niż nadmorskie. 

starodawny brązowy kredens

Podsumowanie 

Za podstawę stylu rustykalnego służy prostota form, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Powrót do natury jest czymś, co powinno znaleźć miejsce w naszym życiu. Z tego powodu naprawdę warto zagospodarować przestrzeń dla rustykalnej aranżacji – jeśli nie w całym mieszkaniu, to choćby w jednym pokoju.  

Nasze projekty to idealne połączenie stylów

Eksperci od projektowania wnętrz MAZZANI są gotowi, by przybliżyć Ci najlepsze możliwe rozwiązanie projektu wnętrza Twojego mieszkania lub domu. Stacjonarnie realizujemy zlecenia w Warszawie, zaś online w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów:

Co oznacza słowo „rustykalny”?

Słowo „rustykalny” pochodzi od angielskiego „rustic” i znaczy „wiejski”, „prosty”. W stylu rustykalnym wiejski klimat jest powiązany z prostotą aranżacji. 

Jakie barwy dominują w stylu rustykalnym?

Barwy, które stosuje się w stylu rustykalnym, to głównie kolory ziemi. Wyróżniamy w nich: brązy, beże, zielenie, szarości i żółcie. 

Dla kogo jest odpowiedni styl rustykalny?

Styl rustykalny jest dobry dla osób ceniących sobie kontakt z naturą. Odpowiada na potrzeby osób szukających odskoczni od zabieganego trybu życia. 

Do jakiego mieszkania pasuje styl rustykalny?

Styl rustykalny zaadaptować można do większych powierzchni. Wymaga zastosowania drewna, kamieni i metalu, które przytłaczają mniejsze mieszkania.