modern vintage otwarta na salon kuchnia
11
kwi

Czym jest styl rustykalny? 

Styl rustykalny kojarzy nam się z wszechobecnym w aranżacji drewnem i nadmierną ilością drobiazgów, które niepotrzebnie zbierają kurz. Nic bardziej mylnego. Konwencja ta nawiązuje do estetyki polskich gospodarstw z XIX i XX wieku, próbując odtworzyć charakter tamtych lat. Jednakże narodził się w Stanach Zjednoczonych, które dopiero co uniezależniły się od Wielkiej Brytanii. W tamtym czasie powstawało wiele chat z materiałów, które akurat były pod ręką bez większej obróbki. Sama nazwa rustykalny pochodzi od słowa rustic, czyli „wiejski” lub „sielski”. 

Jak uzyskać „sielskość”? 

Co sprawia, że daną aranżację można nazwać rustykalną? Chcąc wprowadzić do naszego wnętrza sielankowość, powinniśmy trzymać się wytycznych przedstawionych w poniższej tabeli. 

 Materiały   Kolory   Meble   Akcesoria  
 Styl rustykalny uwielbia naturalne tworzywa. W sielskich projektach wnętrz idealnie odnajdzie się nieobrobione drewno, na którym widoczny jest upływ czasu. Równie ważnym materiałem jest kamień, cegła, ceramika oraz metale, np. miedź bądź żelazo.   Przede wszystkim wykorzystuje się ciepłe, neutralne barwy (biele, beże) oraz kolory ziemi (zieleń, brąz). Błękit jest również jednym z częściej spotykanych odcieni w aranżacjach. Żywsze barwy, np. czerwony, są używane w elementach wzornictwa, które obowiązkowo nawiązują do folkloru.    W stylu rustykalnym pożądane są stare meble, na których widać upływ czasu, ewentualnie stylizowane na takie. Wyposażenie powinno być przede wszystkim drewniane i o prostej formie. W aranżacji możemy wykorzystać meble z folklorystycznymi zdobieniami.   Dodatki to dusza stylu rustykalnego. Akcesoria powinny być wykonane z tworzyw naturalnych. W projektach wnętrz najczęściej wykorzystuje się tradycyjne wyroby rzemieślnicze (garnki żeliwne, plecione kosze, gliniane naczynia) oraz tkaniny (lniana pościel, szydełkowe obrusy, ręcznie tkane chodniki, zasłonki i zazdrostki). Stałym elementem aranżacji są również suszone kwiaty i zioła.  

Aranżacja w stylu rustykalnym nie musi być kłopotliwa i nudna! Zapewne wiele wymienionych wyżej akcesoriów znajduje się w Waszych domach. Aktualna popularność materiałów naturalnych również ułatwi wprowadzenie do wnętrz wiejskiej estetyki. 

pomieszczenie z drewnianymi meblami

Projekt wnętrz w stylu rustykalnym 

Jak połączyć powyższe elementy, aby uzyskać przyjemny, nieprzytłaczający i elegancki projekt w stylu rustykalnym? Na szczęście odpowiedź na to pytanie nie jest trudna! 

Salon 

Do pokoju dziennego wybierzmy jasne kolory. W rustykalnych projektach wnętrz sofa powinna być prosta, obita lnem bądź filcem. Jednakże równie dobrze odnajdzie się nowoczesny model kanapy, którą można przykryć narzutą z bawełny czy lnu. Przed siedziskiem powinien znaleźć się stolik kawowy, np. wykonany z palet lub starej skrzyni. Zamiast dywanu wybierz ręcznie tkany chodnik albo kilim. Aranżację wnętrza dopełnią serwety robione na szydełku, ceramiczny wazon oraz żyrandole w formie świecznika. 

Kuchnia 

Prostota i bezpretensjonalność – dwie najważniejsze cechy rustykalnej kuchni. Drewniane meble z otwartymi półkami i przeszklonymi witrynami to must have aranżacji. Z tego samego materiału często wykonane są blaty, ale kamienne również dobrze się wkomponują. Projekt kuchni nie powinien być przytłaczający, dlatego wiele osób decyduje się na nowoczesne szafki bądź meble subtelnie przywołujące wiejską estetykę. Wtedy styl rustykalny jest przede wszystkim uzyskiwany dzięki akcesoriom. W oknach powinny znaleźć się firanki lub/oraz ręcznie robione zazdrostki. Warkocze z czosnku bądź papryki również nadadzą wnętrzu sielankowości. Wspaniałym elementem aranżacji jest wyeksponowanie starych sprzętów, np. kuchni węglowej czy pieca kaflowego. W tym przypadku akcesoria mogą być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. We wnętrzu wspaniale będzie wyglądać bielone drewno na ścianie. Można pokusić się również na dębowy parkiet.  

Łazienka  

Jak w kuchni, tak i w łazience – drewniane meble i podłoga to podstawa aranżacji. Na ścianach zaś idealnie wyglądać będą białe kafelki. Iście rustykalna jest wolnostojąca wanna. Projekt z pewnością dopełnią sielankowe dodatki:  

  • wieszaki z mosiądzu,  
  • wiklinowe kosze,  
  • krany w stylu retro,  
  • lustro w drewnianej ramie, 
  • ceramiczne pojemniki. 
rustykalna łazienka

Sypialnia 

Również w tym pomieszczeniu powinny znaleźć się solidne, drewniane meble, o stabilnej konstrukcji ze śladami upływającego czasu. Jednakże w odróżnieniu od pozostałych wnętrz, najmniej tutaj akcesoriów. Wyposażenie sypialni powinno być praktyczne i funkcjonalne. Co nie oznacza, że nie możemy pozwolić sobie na łóżko z pięknym baldachimem i pościelą w folklorystyczny wzór. Ciekawe uchwyty komody czy szafy będą odpowiednią ozdobą. Oprócz tego w sypialni mogą się znaleźć parę ręcznie robionych serwetek, efektowna żeliwna lampka na stoliku nocnym oraz żywe, cięte kwiaty w wazonie. 

Nie trzeba ograniczać się tylko do jednego 

Jeśli aranżacja w pełni rustykalna nie przypadła wam do gustu, to mamy dobrą wiadomość. Bez większych przeszkód można połączyć wiejską estetykę ze stylem klasycznym, Art Deco, skandynawskim, a nawet z nowoczesnym. Wyeksponowanie zwykłych lub bielonych belek bądź kamienna podłoga z nieregularnych płyt wspaniale dopełnią każdą aranżację. Użycie jedynie rustykalnych dekoracji uchroni nas przed przesytem. Ich dodatkowym walorem jest ponadczasowość i nadanie wnętrzu elegancji.

Profesjonalne projekty wnętrz na miarę

Jak widać – styl rustykalny to nie tylko drewno i kurz, który zbiera się na niepotrzebnie zgromadzonych bibelotach. W MAZZANI chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiednie materiały, meble, kolory oraz akcesoria, aby Twoje wnętrza były niczym z XIX–wiecznego dworku. Nasze biuro znajduje się w Warszawie, ale pracujemy zdalnie na terenie całego kraju. 

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny kojarzy się z estetyką wnętrz polskich dworków XIX i XX wieku, jednak narodził się w Stanach Zjednoczonych po wyswobodzeniu się spod władzy Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Ameryki budowali domy z materiałów, które ówcześnie mieli pod ręką, czyli przede wszystkim nieobrobionego drewna. Styl rustykalny wielką wagę przywiązuje do tworzyw naturalnych, a także do starych mebli, na których widoczny jest upływ czasu. 

Jakie materiały wykorzystuje styl rustykalny?

Przede wszystkim naturalne. W stylu rustykalnym króluje drewno – szczególnie te z widocznymi niedoskonałościami. Równie często w aranżacjach wykorzystuje się kamień i cegłę. Poza tym nierzadko spotyka się także ceramikę i metal. 

Z czym łączyć styl rustykalny?

Styl rustykalny wspaniale współgra ze stylami: klasycznym, Art Deco, skandynawskim i nowoczesnym. W połączeniu z inną estetyką przede wszystkim jest dopełnieniem istniejącej już aranżacji.