sypialnia w nowoczesnym stylu
29
mar

Projekt poddasza

Wiele osób snuje marzenia o pięknym i użytkowym poddaszu. Często romantyzujemy strych i trudno się dziwić, ponieważ okryty jest nastrojową i nieco tajemniczą aurą. Niestety w większości domów pełni funkcję schowka lub “pozostałości” z czasów budowy. Warto jednak dać mu szansę i podążając za poniższymi wskazówkami, odmienić swoje zapomniane poddasze.

kuchnia na poddaszu

Ustal funkcję i możliwości

Najważniejszą kwestią jest zdecydowanie, jak chcemy zagospodarować nasz strych. Bardzo często umieszcza się tam sypialnie i gabinety. Może marzeniem Twojego dziecka jest posiadanie własnej przestrzeni albo sam pragniesz zaaranżować domową siłownię lub czytelnię? Wykorzystaj tą wolną przestrzeń i pozwól sobie na stworzenie komfortowego miejsca.

Jeśli jakiś plan pojawił się już w Twojej głowie, to warto wykonać wszelkie pomiary i wyliczenia. Pamiętaj, że powierzchnia użytkowa nierówna się powierzchni podłogi! Elementem ograniczającym mogą okazać się nieuniknione skosy lub belki, ale nie należy traktować ich jak coś negatywnego, a wykorzystać ich obecność do stworzenia unikatowego projektu.

Weź pod uwagę obecność okien oraz ich ustawienie względem pory w ciągu dnia. Nie każdy jest fanem promieni słonecznych budzących o poranku albo długiego zachodu słońca w sypialni.

Utrudnienia, jakie mogą pojawić się w aranżacji poddasza – warto uwzględnić te punkty już podczas wstępnego planowania:

  • obecność skosów,
  • mniejsza powierzchnia użytkowa,
  • gorsza wentylacja,
  • problematyczna akustyka,
  • szerokość traktu,
  • rozmieszczenie kominów lub elementów konstrukcji,
  • obciążenie.

Skosy poszerzają możliwości

Większość osób uważa ten element za coś ograniczającego i demotywującego podczas planowania remontu. Jeśli jednak zagłębimy się w temat, to odkryjemy, że skosy otwierają nam drzwi do niezwykłych i funkcjonalnych projektów. W ich miejscu dobrze wstawić różnego rodzaju szafy i schowki. Charakteryzuje je wszechstronne zastosowanie przy trudnych konstrukcjach. Takie meble na wymiar świetnie uzupełnią pustkę pod sufitem. Przy ich zastosowaniu gwarantujemy sobie szeroką gamę możliwości względem zwykłych, prostych ścian.

Jednak w tym miejscu należy wspomnieć o kwestii wykończenia mebli. Nie w każdym przypadku możemy sobie pozwolić na szafy wyposażone w drzwi przesuwane czy wariant pokryty lustrem. Czasami musimy zdecydować się na klasyczny otwierany model z drzwiczkami bądź brak zabudowania. Coraz częściej w projektach spotyka się tzw. “otwarte garderoby”, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie metrażu, bez względu na ewentualne ograniczenia.

Sypialnia

Co w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na urządzenie sypialni na poddaszu? Podstawowym elementem tego pomieszczenia jest łóżko, które najprościej umieścić pod oknem. To w tym miejscu jest zazwyczaj najwięcej miejsca, a próby wstania z niego nie skończą się obiciem głowy o sufit. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest możliwość zasypiania z widokiem na gwiazdy bądź kojącym odgłosem deszczu, padającego na dach. Dodatkowo słuszność tego wyboru potwierdza oddzielenie strefy wypoczynku od sfery życia i pracy.

Kuchnia

Projekty kuchni znajdujących się na poddaszu są zachwycające, ale niestety dość wymagające. W ich aranżacji należy uwzględnić nie tylko funkcjonalność wszystkich blatów, ale i odpowiednią wentylację oraz bezpieczeństwo podczas gotowania. Aby ułatwić sobie to zadanie, przestrzeń roboczą warto umieścić pod skosami, a szafki i większy sprzęt AGD, np. lodówkę – na ścianach pionowych. Kuchenkę można postawić pod ewentualnym skosem, ale tuż nad nią powinien pojawić się okap. Dobrym rozwiązaniem okazują się wyspy kuchenne, które umożliwiają pracę w pozycji stojącej bez ograniczeń.

biuro ze skosami

Biuro

W przestrzeni do pracy nie potrzebujemy wiele miejsca, a najważniejsze są wszelkie schowki i szafki. Biurko należy umieścić pod oknem, ponieważ zapewni nam to odpowiednie oświetlenie przez większą część dnia. Dodatkowo wnęka z oknem powiększy przestrzeń nad naszą głową i uchroni nas przed zderzeniem z sufitem. W celu schowania wszystkich dokumentów czy zeszytów najlepiej sprawdzą się szafy na wymiar. Idealnie wpasowane pod skos umożliwią nam maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Salon

To pomieszczenie można nieco podpiąć pod sferę wypoczynku, ponieważ przebywając w nim, mamy zazwyczaj zamiar się zrelaksować. Dlatego należy postawić na wygodę i funkcjonalność. Na środku pokoju, gdzie wysokość jest najwyższa, dobrze jest umieścić dużą, wygodną sofę. Natomiast pod skosami możemy postawić np. szafki lub posłanie dla psa. Dobrze w tym miejscu sprawdzi się również telewizor, jednak warto uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie głośników, ponieważ strych charakteryzuje się dość problematyczną akustyką.

Łazienka

Jeśli zdecydowaliśmy się na zaaranżowanie poddasza jako strefę wypoczynku, warto uwzględnić w niej łazienkę. Będzie to komfortowe nie tylko dla domowników, ale i gości. Dodatkowo toaleta ze skosami jest niezwykle nastrojowa. Najniższy punkt w pomieszczeniu warto wybrać na umieszczenie pralki czy suszarki. Jest to również dobra przestrzeń na duży otwarty prysznic, gdzie odpływ będzie w najniższym miejscu. Jeśli układ na to pozwala, warto zawiesić lustro pomiędzy oknami, aby zapewnić sobie piękne oświetlenie. Jeżeli jesteście fanatykami kąpieli, możecie postawić na wannę z widokiem, umieszczając ją pod oknem.

łazienka na strychu

Aranżacja łatwiejsza niż się wydaje

Mieszkanie na poddaszu to nie tylko unikalne miejsce, ale także szansa na wyjątkową aranżację przestrzeni. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI specjalizuje się w projektowaniu mieszkań na poddaszu, tworząc funkcjonalne i estetyczne rozwiązania. Zalety takiego mieszkania to wyjątkowy urok, bliskość natury i wykorzystanie nietypowych kształtów. Pozwól nam zrealizować Twój projekt, a Twoje mieszkanie na poddaszu stanie się idealnym miejscem do życia. Wybierz naszą ekspertyzę w projektowaniu wnętrz i ciesz się przestrzenią dostosowaną do Twoich potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy przy adaptacji poddasza potrzebne jest zezwolenie?

Nie w każdym przypadku zezwolenie jest wymagane. Jeśli nasz remont nie ingeruje w konstrukcje budynku, należy jedynie zgłosić ten fakt do właściwego urzędu.

Jakie pomieszczenia warto zaaranżować na poddaszu

Strych to idealne miejsce na tzw. pokój wyciszenia. Takie pomieszczenie, oddzielone od zgiełku domu, idealnie nada się do medytacji czy jogi. Jeśli na poddaszu znajdują się już sypialnie dzieci, to możemy wygospodarować tam miejsce zabaw lub sale kina domowego.