kot na podłodze w salonie
24
wrz

Przyjazne i bezpieczne środowisko  

Urządzanie mieszkania, w którym zamieszka kot, to prawdziwe wyzwanie. Te stworzenia potrafią być bardzo skomplikowane, z jednej strony mają swoje codzienne rytuały, a z drugiej źle znoszą nudę. Z tego powodu należy aranżować przestrzeń tak, aby zapewnić futrzakowi odpowiednią ilość bodźców i jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć przyjazne otoczenie dla Twojego futrzanego przyjaciela.  

kot w legowisku

Podziel mieszkanie na strefy  

Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego posiadanie swojego własnego kąta jest dla nich jedną z podstawowych potrzeb. Na swoim terytorium zwierzę może poczuć się swobodnie i bezpiecznie. W domowych warunkach powinno ono jak najbardziej przypominać to naturalne, choć będzie to o wiele mniejsza przestrzeń. Warto wydzielić w mieszkaniu trzy główne strefy: miejsce do wypoczynku, zabawy oraz do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Należy przy tym pamiętać, że jeśli w mieszkaniu, znajduje się więcej niż kilka kotów, to należy im zorganizować osobne strefy, aby nie dochodziło do rywalizacji.  

Strefa toaletowa 

Strefa przeznaczona do toalety Twojego mruczka jest bardzo istotnym aspektem aranżacji. Ważne, aby była oddalona od strefy jadalnej i wypoczynkowej, ponieważ koty nie załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych w tych miejscach ze względu na czystość i higienę. Nie należy też jej umieszczać blisko drzwi i hałaśliwych sprzętów, aby zapewnić kotu prywatność. Głównym elementem strefy toaletowej jest kuweta, która powinna być na tyle duża, żeby zwierzę mogło się w niej swobodnie poruszać. Jeśli posiadasz wielopiętrowe mieszkanie, to pamiętaj, aby znajdowała się na każdym poziomie. 

Strefa jadalna 

Najczęściej stawiamy kocie miseczki w kuchni, jednak czy jest to najlepsze rozwiązanie? Nie do końca. Twój kot może nie zaprzestać na jedzeniu wyłącznie karmy i będzie szukał smacznych kąsków na blatach kuchennych. Świetnym pomysłem jest umieszczenie misek na półce, ponieważ mruczki uwielbiają jeść na podwyższeniu. Warto też rozmieścić w domu specjalne karmniki z karmą i fontanny z wodą.  

Strefa zabawy 

Najlepiej zaplanować strefę zabawy w miejscu, gdzie Twój kot lubi najbardziej przebywać. Przedmioty i gadżety, które w niej umieścisz, powinny zapewniać zwierzakowi różnorodne formy aktywności fizycznej oraz umysłowej. Oto kilka propozycji: 

  • kryjówki, 
  • drzewa do wspinaczki, 
  • tunele, 
  • drapaki, 
  • wędki, 
  • legowisko, 
  • sztuczne myszy, 
  • półki do skakania, 
  • hamaki, 
  • budki. 
drapak dla kota

Większość tych przedmiotów można z powodzeniem dopasować do aranżacji. Przykładowo, jeśli w Twoim mieszkaniu panuje minimalistyczny klimat, dobrym pomysłem będzie legowisko o nowoczesnym i prostym kroju. Do wyboru są również różne rodzaje drapaków, wśród których znajdziemy drewniane wieże z dziuplami wpasowujące się w naturalne aranżacje lub proste, uniwersalne słupki. Nieoczywistym rozwiązaniem są designerskie meble do drapania dla kotów, które nie tylko sprawią frajdę Twojemu futrzakowi, ale też będą się dobrze prezentować.  

Bezpieczne i praktyczne aranżowanie mieszkania 

Podczas aranżacji mieszkania, ważnymi kwestiami są bezpieczeństwo Twojego pupila oraz odpowiedni dobór wyposażenia, które musi być solidne i wytrzymałe na zarysowania.  

Meble  

Pamiętaj, że jeśli nie zapewnisz swojemu kotu odpowiedniej ilości aktywności, to będzie ostrzył swoje pazury na szafkach. Jednak nawet jeśli rozmieścisz kilka drapaków po całym mieszkaniu, to nadal istnieje ryzyko, że Twój pupil zarysuje kanapę lub fotele, kiedy będzie na nich odpoczywał. Jeśli zależy Ci, aby pozostały w nienagannym stanie, zainwestuj w specjalne pokrowce, które dodatkowo pomagają w utrzymaniu czystości. W łatwy sposób można je oczyścić z sierści lub wyprać.  

Podłoga  

Podłoga jest szczególnie narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – ścieranie, zarysowania, zawilgocenie, dlatego powinna być wykonana z trwałych materiałów. Do mieszkania, w którym jest kot, sprawdzą się podłogi wykonane z twardych gatunków drewna, np. dębu oraz egzotycznych odmian, panele winylowe lub płytki gresowe. Pamiętaj też o regularnym lakierowaniu lub olejowaniu parkietu, które ma znaczący wpływ na jego odporność na zniszczenia. Unikaj wszelkich wykładzin i dywanów, ponieważ szybko zbiera się na nich kurz, brud i sierść. 

Balkon i okna 

Koty uwielbiają siedzieć w oknie i obserwować świat. Jednak trzeba im przy tym zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ mogą prześlizgnąć się przez otwarte okno i wypaść, a wbrew mitom, te zwierzęta nie zawsze spadają na cztery łapy. Dobrym rozwiązaniem będą specjalnie siatki, które montuje się w oknach i na balkonie, aby uchronić naszych pupili przed niebezpieczeństwem.  

Trujące rośliny 

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin i planujesz mieć w domu kota, to przykra wiadomość jest taka, że będziesz musiał zrezygnować z niektórych gatunków. Przykładowo bluszcz, lilia, aloes, paprocie, oleander, eukaliptus, filodendron, dracena i wisteria są trujące i zjedzenie ich przez mruczka może skończyć się wizytą u weterynarza. Wybieraj rośliny, które są bezpieczne dla kotów, np. cyprys, stokrotki, drzewa cytrynowe, kamelie, wrzosy, palmy kokosowe, czy też celozje.  

białą kanapa. drewniana ściana

Projektujemy z pasją i doświadczeniem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu i mamy nadzieję, że wymienione przez nas wskazówki pomogą Ci stworzyć idealną przestrzeń dla Twojego kota. Pamiętaj, że aranżacja mieszkania z myślą o pupilach to nie tylko kwestia wygody i bezpieczeństwa, ale także wpływ na ich samopoczucie i zdrowie. Jeśli potrzebujesz pomocy w projektowaniu wnętrz, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą MAZZANI. Działamy na terenie Warszawy, ale oferujemy również konsultacje online. Nasi projektanci pomogą Ci stworzyć harmonijną przestrzeń dla Ciebie i Twojego pupila. 

Pytania naszych klientów:

Jaką podłogę wybrać do mieszkania, w którym jest kot?

Warto wybrać materiał, który będzie odporny na zarysowania i łatwy do utrzymania w czystości. Najlepsze opcje to drewno, płytki ceramiczne lub panele winylowe. Pamiętaj, aby unikać materiałów, które łatwo się rysują lub uszkadzają, takich jak drewno miękkie czy wykładzina. 

Jak można zapewnić bezpieczeństwo kotu na balkonie i w okolicy okna?

W tym celu możesz zainstalować specjalne siatki lub kraty. W ten sposób zapobiegniesz przypadkowemu wypadnięciu Twojego pupila z okna lub balkonu, jednocześnie umożliwiając mu swobodne obserwowanie otoczenia. Pamiętaj, aby dokładnie je zamocować, aby Twój kot nie był w stanie ich usunąć lub zniszczyć. 

Na jakie strefy wydzielić przestrzeń dla kota?

Warto wydzielić w mieszkaniu trzy główne strefy dla pupila – strefa toaletowa, jadalna i do zabawy. Pamiętaj, żeby każdą z nich zaaranżować w taki sposób, aby Twój kot miał łatwy i swobodny dostęp do niej.

Jakich roślin należy unikać, jeśli mam w mieszkaniu kota?

Niektóre rośliny mogą być toksyczne dla kotów i należy ich unikać w mieszkaniu. Do takich roślin należą m.in. bluszcz, lilia, aloes, paprocie, oleander, eukaliptus, filodendron, dracena i wisteria. Aby zapobiec przypadkowemu zatruciu, zawsze warto przed zakupem rośliny sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla Twojego pupila.