drewniana podłoga w sypialni
24
wrz

Harmonijne połączenie

Drewno to uniwersalny i ponadczasowy materiał, który w aranżacji wnętrz stanowi niezwykle ważny element. Odpowiednio dobrany dodaje ciepła, przytulności oraz tworzy przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Jednak łączenie różnych odcieni tego surowca w jednej przestrzeni może być trudne i wymaga wyczucia proporcji oraz umiejętności dobierania kolorów. W niniejszym artykule dowiesz się, jak stworzyć spójne i przyjemne wizualnie wnętrze. 

drewniane panele w kuchni

Różnorodność odcieni drewna 

Odcienie drewna są bardzo zróżnicowanie i zależne od jego gatunku, co może stanowić pewnie trudności w znalezieniu idealnego połączenia, które będzie dobrze komponować się z całą aranżacją. Warto też pamiętać, że kolor drewna może ulec zmianie w zależności od zastosowanych substancji, takich jak lakier lub olej. Oprócz tego jego imitacje mogą znacząco się różnić od prawdziwych gatunków, dlatego najlepiej obejrzeć je w sklepie, zamiast w katalogu. Przy wyborze odpowiedniego odcienia zwróć uwagę na to, jakie tony są mu najbliższe: 

 • żółty, 
 • pomarańczowy, 
 • różowy, 
 • zielony, 
 • czerwony, 
 • neutralny, 
 • szary. 

Niektóre z nich niezbyt dobrze komponują się z innymi. Przykładowo nie należy łączyć tonów ciepłych i zimnych oraz pomarańczowych i różowych. Natomiast dobrze sprawdzi się zestawienie podobnych tonacji, np. żółtej i oliwkowej czy różowej i czerwonej. 

Najpopularniejsze rodzaje drewna 

Sosna 

Drewno sosnowe jest powszechnie stosowane do pokrywania ścian i podłóg. Jego głównymi zaletami jest niska cena oraz miękkość, co znacząco ułatwia obróbkę. Ponadto charakteryzuje się zróżnicowaną paletą kolorystyczną, która obejmuje odcienie od bladych, niemal białych tonów, po bardziej intensywne pomarańczowo-brązowe kolory. 

Jesion 

Drewno z jesionu wykorzystuje się najczęściej jako element dekoracyjny, ponieważ można je polerować na wysoki połysk. Ponadto jest często stosowane do wykończenia wnętrza oraz do produkcji elementów nośnych, takich jak toczone nogi krzeseł lub stołów. Kolor jesionu może mieć przeróżne odcienie, najjaśniejsze wpadają niemal w biały odcień, natomiast ciemniejsze są w tonacji beżu. 

Drewno dębowe  

Dąb należy do często spotykanych gatunków drzew w Polsce. Nie oznacza to jednak, że cechuje go mała różnorodność. Wręcz przeciwnie – drewno dębowe jest spotykane w wielu odcieniach, od jaśniejszych po ciemne. Kolor zależny jest od wieku drzewa, jego obróbki oraz pochodzenia. Ze względu na swoją uniwersalność i wytrzymałość dąb króluje w przemyśle meblarskim. Meble wykonane z tego materiału przetrwają długie lata i będą się wyjątkowo prezentować ze względu na oryginalną, chropowatą strukturę.  

panele drewniane w sypialni

Drewno egzotyczne 

Drewno egzotyczne najczęściej pochodzi z krajów, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Meble wykonane z tego materiału są więc odporne na działanie wody, dlatego sprawdzą się zarówno w łazience, jak i w kuchni. Należy pamiętać, że każdy gatunek może różnić się stopniem wytrzymałości, strukturą oraz kolorem. Przykładowo mahonie są wysoko cenione za swoje walory estetyczne. Charakteryzują się nietypowymi rudobrązowymi i czerwonawymi odcieniami. Natomiast palisander występuje w kolorze pomarańczowym oraz jasnego i średniego brązu z fioletowo-czarnymi refleksami. Najjaśniejszym gatunkiem jest palisander brazylijski, z kolei najciemniejszym palisander tulipanowiec. Paduk jest drewnem egzotycznym najbardziej odpornym na działanie wilgoci, ponieważ pochodzi z deszczowych rejonów Afryki. Swoim wyglądem przypomina mahoń afrykański ze względu na charakterystyczną czerwoną barwę.  

Metody łączenia kolorów drewna 

Kontrast 

Jednym z powszechnie stosowanych i imponujących sposobów łączenia kolorów drewna jest zastosowanie zasady kontrastu. Przykładem może być zestawienie ciemnego dębu lub orzecha z jasnym bukiem czy klonem. Dobrze prezentuje się również połączenie ciepłych, czerwonawych odcieni mahoniu z chłodnymi, szarawymi odcieniami jesionu lub sosny. Poniżej przedstawiamy kilka reguł związanych z techniką kontrastu: 

 • Jasne meble i dodatki idealnie współgrają z ciemną podłogą.  
 • Wyposażenie w różnych kolorach będzie pasować do podłogi pokrytej transparentnym olejem w neutralnej barwie. 
 • Bejcowana podłoga o jasnym odcieniu stanowi doskonałe tło do stworzenia aranżacji z ciemnymi meblami i dodatkami. 

Ton w ton 

Aby połączyć kolory drewna zgodnie z zasadą ton w ton, należy dobierać je w podobnych, ale nieidentycznych odcieniach, takich jak szary jesion i drewno tekowe lub ciemna sosna i jaśniejszy klon. Zestawienia, które są uważane za pewne i nieryzykowne to: 

 • Jasna drewniana podłoga z meblami i dodatkami w jasnej tonacji, ale ciemniejszym odcieniu. 
 • Drewniana podłoga pokryta przezroczystym olejem w połączeniu z meblami w naturalnym kolorze drewna. 
 • Ciemna, grafitowa lub ciemnobrązowa podłoga drewniana, która będzie kontrastować z meblami w średnio intensywnym kolorze, a dodatki i tekstylia w najjaśniejszej, naturalnej barwie. 
drewniana podłoga w kuchni

Funkcjonalne i piękne wnętrza

Podsumowując, łączenie różnych odcieni drewna w aranżacji wnętrza może być trudnym zadaniem, ale stosując odpowiednie zasady, można stworzyć harmonijną i estetyczną przestrzeń. W przypadku decyzji o urządzeniu wnętrza warto skorzystać z usług specjalisty w tej dziedzinie. Firma MAZZANI pomoże Ci stworzyć aranżację, w której różne odcienie drewna będą ze sobą idealnie współgrać, tworząc spójną i przyjemną dla oka kompozycję.

Pytania naszych klientów:

Na jakiej zasadzie łączyć drewno w aranżacji wnętrza?

Drewno można łączyć w aranżacji na zasadzie kontrastu lub ton w ton, dobierając odcienie podobne lub różniące się w celu uzyskania harmonijnego efektu. Przy wyborze tego surowca warto również zwrócić uwagę na jego fakturę, kolor i rodzaj. 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje drewna wybierane do aranżacji wnętrz?

Najpopularniejsze rodzaje drewna wykorzystywane do aranżacji wnętrz to dąb, buk, jesion, olcha, modrzew, sosna, orzech, mahoń, klon, a także egzotyczne gatunki, takie jak tek, merbau czy jatoba. Każdy z nich ma charakterystyczne właściwości i wygląd, dzięki czemu może być wykorzystywany w różny sposób, w zależności od preferencji projektanta czy właściciela mieszkania. 

Jakie odcienie drewna wybrać do niewielkiego salonu?

Do niewielkiego salonu warto wybrać jasne odcienie drewna, które optycznie powiększą przestrzeń i wprowadzą więcej światła do pomieszczenia. Dobrym wyborem mogą być na przykład jasny dąb, jesion czy buk. Ważne jest, aby nie przesadzać z ciemnymi odcieniami drewna, ponieważ będą one dominować i sprawiać wrażenie, że przestrzeń jest jeszcze mniejsza.  

Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do sypialni?

Kolor drewnianej podłogi w sypialni powinien być stonowany i spokojny, aby sprzyjał odpoczynkowi i relaksowi. Najlepszym wyborem będzie naturalny kolor surowca lub jego jasne odcienie, takie jak biel, krem, szarość lub jasny brąz. W przypadku, gdy chcesz dodać trochę kontrastu, można zastosować ciemniejszy odcień drewna, ale należy pamiętać, że nie powinien on dominować w pomieszczeniu.