elementy boho w sypialni
24
wrz

Magia stylu boho

Styl boho wyraża zamiłowanie do natury, egzotyki, swobody i sprzeciwia się wobec masowym produkcjom. Jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz. Dlaczego zagościł w naszych domach na tak długo? Dowiesz się tego w poniższym artykule. 

Sypialnia z baldachimem

Skąd pochodzi styl boho?  

Początki stylu boho sięgają XIX-wiecznej Francji. Jego nazwa wywodzi się od słowa „la boheme” oznaczającego bohemę, cyganerię, czyli grupę artystów z tamtego okresu. Jej członkowie wyznawali ideę wolności i swobody. Z tego powodu odrzucili wszystkie społeczne utarte zasady i schematy. Ich styl życia objawiał się też między innymi w ubiorze i wystroju mieszkań. W XX wieku rolę cyganerii przejęli hipisi, którzy zainspirowali się ich sposobem bycia oraz zwyczajami. To oni zaczęli się sprzeciwiać produkcji masowej.  

Styl boho we wnętrzach – jaki jest?  

Luźnie podejście do życia i nieformalny styl, głoszone przez paryską bohemę, są widoczne w pomieszczeniach w stylu boho. Zasady aranżacji nie mają sztywnych ram, liczy się intuicyjne poczucie estetyki. Przeważają różnorodne materiały, tkaniny, faktury, wzory i kolory. Boho to istny miszmasz! Co jeszcze charakteryzuje ten styl? Oto jego najważniejsze cechy: 

  • lekkość,  
  • przytulność 
  • barwy ziemi,  
  • drewniane meble, 
  • ręcznie wykonane ozdoby, 
  • nawiązania do natury i stylu etno,  
  • naturalne materiały, np. wiklina, rattan, trawa morska, bambus. 

Dla kogo styl boho?  

Styl boho pokocha każda artystyczna dusza, indywidualiści i ekscentrycy. Jeśli jesteś wolnym duchem i nie lubisz podążać za utartymi schematami, ten styl jest dla Ciebie. Natomiast, osoby, które lubią minimalizm i prostotę, mogą poczuć się przytłoczone dużą różnorodnością, która charakteryzuje estetykę boho. Chaos ma jednak swoją zaletę – dzięki temu, że dużo się dzieje, trudno o nudę w mieszkaniu. Duża swoboda i brak sztywnych ram sprawiają, że mamy duży wybór, jeśli chodzi o wyposażenie. Dodatkowo nie musi być ono drogie i markowe – wnętrza boho uwielbiają stare meble z duszą i oryginalne dekoracje hand made.  

kwoaty doniczkowe w salonie

Paleta kolorów  

W stylu boho królują przede wszystkim naturalne kolory. Duża ilość zielonego nawiązuje do roślinności, łąki, dżungli, natomiast beże i brązy kojarzą się z ziemią. Oprócz tego popularne są różne odcienie niebieskiego – od pastelowych błękitów, przez turkus, aż po granat. Oddają one barwy morza i nieba. Inne kolory, które również idealnie współgrają z aranżacją to żółć, szarość i pomarańcz. Cała kolorystyka, nawiązująca do świata przyrody, sprzyja wypoczynkowi i odnalezieniu spokoju. Jest to potrzebne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym pośpiechu.  

Dodatki w stylu boho  

Aranżując mieszkanie należy pamiętać, że wszystkie dodatki mają tworzyć harmonijną całość. Przesyt i przypadkowość różnych przedmiotów mogą wpłynąć na efekt kiczu, dlatego należy szczególnie uważać. Warto postawić na lekkie i orientalne dodatki, które w pełni oddadzą charakter wnętrza boho. Większość z nich może być wykonana własnoręcznie z naturalnych materiałów, takich jak rattan, bambus, glina, drewno, czy też szkło. Oto kilka ciekawych inspiracji: 

  • wiklinowe kosze i doniczki,  
  • łapacze snów, 
  • makramy, makatki, 
  • dywany z juty, 
  • plecione klosze lamp. 

Jeśli chodzi o narzuty, koce i poduszki, to sprawdzą się te wykonane z bawełny, wełny i lnu. Najlepiej, aby były w etniczne wzory oraz wyraziste kolory. Styl boho charakteryzuje eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów. Z tego powodu popularne są wszelkie motywy nawiązujące do kultury afrykańskiej, marokańskiej, indyjskiej oraz indiańskiej. Mile widziane są pióra, skórzane akcenty, frędzle i rękodzieło rdzennych ludów. Artystycznego charakteru pomieszczeniu dodadzą obrazy przedstawiające egzotyczne krajobrazy, zwierzęta i ludzi w tradycyjnych strojach ludowych. Natomiast o wyjątkowy nastrój zadbają zapachowe świece oraz kadzidełka. W kuchni oryginalnie będą prezentować się gliniane i ceramiczne naczynia.  

Oświetlenie boho  

Oświetlenie jest ważnym elementem aranżacji boho. Należy do niego przyłożyć szczególną uwagę, aby współgrało z egzotyczną estetyką. Polecane są klosze plecione z wikliny lub wykonane z bawełny. Stylowo prezentować się będą również modele drewniane i zbudowane ze sklejki. Ciekawą opcją jest też luźno zwisająca żarówka z sufitu. Ilość głównych punktów oświetleniowych powinna być ograniczona, wystarczy kilka mniejszych w postaci lamp stołowych i stojących. Wniosą one dużo klimatu i ciepła do pomieszczenia.  

Idealne meble w stylu boho  

Meble boho powinny być inspirowane naturą. Najczęściej do ich wykonania wykorzystuje się drewno, rattan i bambus. W salonie nie może zabraknąć takich elementów wyposażenia, jak: drewnianego stolika kawowego, jutowych puf i rattanowych foteli. Te ostatnie mogą być bujane, czy też podwieszane. W jadalni idealnie będą się komponować wiklinowe krzesła, okrągły, solidny stół i fornirowane fronty. Sypialni doda uroku łoże z baldachimem stylizowane na orientalne. Do stylu boho pasują również meble w stylu vintage, które z łatwością można znaleźć na targach staroci. Dla fanów prostych rozwiązań polecane jest łączenie stylu boho ze skandynawskim.  

salon w stylu boho

Stwórz przestrzeń idealną

Odkryj magię stylu boho z profesjonalnym projektantem wnętrz MAZZANI. Nasze projektowanie wnętrz to harmonijna aranżacja, łącząca naturalne elementy i egzotyczną swobodę. Nasz doświadczony architekt wnętrz zapewni Ci unikalną aranżację, dostosowaną do Twoich potrzeb. Zyskaj inspirację i stwórz dom w stylu boho, który odzwierciedla Twoją osobowość dzięki naszemu projektowi. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie wybrać dodatki w stylu boho?

Sprawdzą się wszelkie motywy orientalne i naturalne materiały. Najbardziej charakterystyczne dla stylu boho są wiklinowe kosze, jutowe narzuty, poduszki w egzotyczne wzory oraz gliniane i ceramiczne naczynia. 

Na jaki kolor pomalować ściany w mieszkaniu boho?

Najbardziej sprawdzą się naturalne kolory takie jak biele, beże zielenie, błękity i brązy. Nadadzą pomieszczeniu harmonijny charakter i będą spójne z estetyką boho.

Z jakimi stylami można łączyć styl boho?

Ciekawym połączeniem są styl boho i skandynawski zwany scandi boho. Zawiera w sobie jednocześnie skandynawską prostotę i egzotyczny charakter boho. Wspólną cechą, która wyróżnia te style to zamiłowanie do natury.  

Jakie zalety ma styl boho?

Zaletą stylu boho jest to, że nie wymaga dużych nakładów finansowych. Oprócz tego nie trzyma się sztywnych ram, dlatego mamy swobodny wybór w dużej ilości dodatków, materiałów i wzorów.