drewniane elementy w łazience
24
wrz

Korzyści drewna we wnętrzu 

Meble, wykończenia, jak i elementy dekoracyjne wykonane z drewna mają w sobie duży urok, a we wnętrzu domowym wyglądają świetnie. Oprócz tego drewno jest materiałem naturalnym, co jest niezwykle ważne w ochronie środowiska. Jego zapach w domu może kojarzyć się z ciepłym, letnim wieczorem przy ognisku w lesie. Dodaje charakteru, szczególnie w rustykalnych, górskich czy skandynawskich aranżacjach. Dodatkowo ociepla wnętrze – pomaga odseparować je od wiatru i chłodu oraz reguluje wilgotność pomieszczeń, jak i sprzyja alergikom. Drewno jest bezpieczne dla zdrowia, a odpowiednio zakonserwowane nie straci swoich właściwości i pięknego wyglądu przez lata. Wspomniany materiał jest również chętnie wykorzystywany do produkcji mebli z powodu swojej łatwości w modyfikowaniu. Nawet jeśli powierzchnia z drewna ulegnie lekkiemu zniszczeniu, można w łatwy i szybki sposób ją odnowić. Oprócz swoich cech użytkowych posiada ogromne walory estetyczne, które wprowadzają do wnętrza naturalność, klasę i elegancję. 

drewniana podłoga i widoczne belki sufitowe

Rodzaje drewna 

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje drewna:  

  • liściaste,  
  • iglaste, 
  • egzotyczne.  

Różnią się one między sobą twardością, barwą, stopniem chłonięcia wilgoci oraz odpornością na promienie słoneczne. Najchętniej wykorzystywanym gatunkiem drewna we wnętrzach jest dąb, który posiada piękne wykończenie oraz niesamowite możliwości adaptacji. Jest to materiał łatwo dostępny, może występować w postaci lakierowanej, co wprowadza do wnętrza bogactwo i luksus. Innymi popularnymi gatunkami są jesion, klon czy też orzech amerykański.  

Kluczowość umiaru  

Pomieszczenie, w którym występuje nadmiar elementów drewnianych, może stać się przytłaczające i przygnębiające, warto więc zachować umiar. Jeśli zdecydujemy się na drewnianą podłogę, należy wtedy wybrać lakierowane wyposażenie. Natomiast drewniane meble świetnie będą się komponowały z ceramicznymi płytkami na podłodze. Aby elementy wykonane z tego ponadczasowego surowca ze sobą współgrały, najlepiej wykorzystać we wnętrzu tylko jego jeden gatunek. W przypadku doboru dwóch rodzajów drewna warto postawić na kontrast, np. ciemna podłoga idealnie połączy się z jasnym stołem lub na odwrót.  

lamele i parkiet na podłodze

Ściany i podłogi z drewna 

Ściany z drewna dodają pomieszczeniu ciekawego i eleganckiego wyglądu. Do ich wykończenia można wykorzystać trójwymiarowe panele czy wąskie deski. Świetnym wyborem będzie również położenie ciemnego drewna na ścianę oraz podświetlenie jej. Wywoła to niesamowity efekt i stworzy przytulny klimat. Drewniane ściany doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu, zwłaszcza w pomieszczeniach w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Podłoga stworzona ze wspomnianego surowca również wpasuje się w styl każdej aranżacji, a jej trwałość jej zdecydowanie największym plusem. Nawet po kilku latach można ją odnowić poprzez ponowne zalakierowanie, dzięki czemu z powrotem będzie wyglądać jak nowa. Oprócz tego jest ciepła w dotyku, nawet bez podgrzewania podłogowego. 

Meble  

Meble z drewna charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz zdolnością obróbki. W przypadku chęci zmiany faktury czy koloru można zrobić to w łatwy i szybki sposób. Poza tym materiał ten świetnie komponuje się ze szkłem czy skórą, dzięki czemu można dobrać do takich mebli różne elementy dekoracyjne. 

Dekoracje 

Dodatki z drewna wprowadzą do wnętrza przytulny klimat. Można wykorzystać pieńki drzew jako alternatywę dla stolików kawowych w salonie lub umieścić w pokoju drewnianą kolumnę. Elementem ozdobnym mogą być nawet odpowiednio ułożone belki drewna w kominku.  

drewniane meble w salonie

Elegancja mieszkania z drewnem

Przenieś się do naturalnego piękna w swoim mieszkaniu, wybierając drewno jako główny element. Dzięki naszemu doświadczonemu projektantowi i architektowi wnętrz z MAZZANI, możesz cieszyć się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz. Twój dom stanie się prawdziwym projektem marzeń, łącząc funkcjonalność i przytulność drewnianych wnętrz. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są korzyści drewna we wnętrzu?

Drewno jest materiałem naturalnym, co jest niezwykle ważne w ochronie środowiska. Dodaje charakteru, szczególnie w aranżacjach rustykalnych, górskich czy skandynawskich. Dodatkowo ociepla wnętrze – pomaga odseparować je od wiatru i chłodu oraz reguluje wilgotność pomieszczeń, jak i sprzyja alergikom. Drewno jest bezpieczne dla zdrowia, a odpowiednio zakonserwowane nie straci swoich właściwości i pięknego wyglądu przez lata.  

Jakie rodzaje drewna wykorzystywane są w aranżacji wnętrz?

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje drewna – liściaste, iglaste oraz egzotyczne. Najchętniej wykorzystywanym gatunkiem we wnętrzach jest dąb, który posiada piękne wykończenie oraz niesamowite możliwości adaptacji. Innymi popularnymi są jesion, klon czy też orzech amerykański. 

Jak nie przytłoczyć wnętrza elementami drewnianymi?

Przy doborze drewnianej podłogi najlepiej zdecydować się na meble lakierowane. Natomiast w wypadku mebli z drewna warto postawić na płytki ceramiczne na podłodze. Aby elementy stworzone z tego naturalnego materiału ze sobą współgrały, najlepiej wykorzystać we wnętrzu tylko jeden jego gatunek. W przypadku doboru dwóch rodzajów tego surowca warto postawić na kontrast, np. ciemna podłoga idealnie połączy się z jasnym stołem czy na odwrót. 

Jakie są przykłady ciekawych drewnianych dekoracji?

Można wykorzystać drewniane pieńki jako alternatywę dla stolików kawowych w salonie lub umieścić w pokoju drewnianą kolumnę. Elementem ozdobnym mogą być nawet odpowiednio ułożone belki drewna przy kominku. Takie akcenty wprowadzą do wnętrza przytulny i elegancki wygląd.