kuchnia urządzona w stylu japandi
24
wrz

Charakterystyka stylu japandi

Styl japandi to połączenie konwencji japońskiej oraz skandynawskiej. Estetykę charakteryzuje przede wszystkim minimalizm, neutralna kolorystyka oraz naturalne materiały. Ten styl to gra światłem i cieniem, ma działać kojąco na zmysły domowników. Musi również wywoływać spokój, harmonię oraz kojarzyć się z naturalnym środowiskiem. Konwencja japandi jest ponadczasowa, a prostota jej formy dostarcza poczucia bezpieczeństwa oraz stabilności. Projekty architektów w tym stylu bazują przede wszystkim na badaniach terenowych Japonii czy nawet Ameryki Północnej i Południowej, są odzwierciedleniem inspiracji historycznymi budowlami, interesującymi ogrodami lub parkami. Dzięki temu estetyka w pozytywny sposób wpływa na ludzkie zmysły oraz dostarcza samych pożądanych emocji.  

jadalnia w stylu japandi

Postaw na minimalizm  

Estetyka japandi stawia przede wszystkim na minimalizm. Aranżując wnętrze w tym stylu, można zdecydować się na urządzenie otwartej kuchni z małą niszą barową, wyraziste tekstury tkanin, takie jak sploty oraz drewniane meble. Najlepiej wykorzystać modele o prostych kształtach, z ciemnego drewna. Warto również wyłożyć ściany drewnianymi panelami. Wprowadzają one do wnętrza wyrazistość oraz stylowość. Należy również uprzątnąć podłogę ze wszystkich zbędnych elementów tak, aby przestrzeń wyglądała na przestronną i wolną od bogato zdobionych dekoracji.  

Działanie wnętrza na zmysły 

To, w jaki sposób jest urządzona przestrzeń mieszkalna, wpływa przede wszystkim na samopoczucie oraz nastrój domowników. Styl japandi, dzięki swojej neutralności i prostocie, naturalnym dodatkom oraz elementom rodem jak z Japonii i Skandynawii, dostarcza samych pozytywnych emocji. Człowiek otoczony spokojnymi, nieagresywnymi odcieniami zachowuje w swoim życiu harmonię oraz porządek.  

salon ze skórzaną kanapą

Kolorystyka 

Styl japandi charakteryzuje się naturalnymi, ziemnymi i stonowanymi barwami. Przy aranżacji wnętrz w tej estetyce najczęściej wykorzystuje się białe ściany, aby wzmocnić światło dzienne. Oprócz jasnych odcieni, w konwencji japandi często stosuje się również przygaszone kolory. Ciemne beże, odcienie piaskowe czy lekkie brązy wprowadzają do pomieszczenia przytulność, klasę i szyk. Inne kolory, które wpasowują się w opisywaną estetyką to choćby błękit, zieleń czy fiolet, oczywiście dobrane w odpowiednim, delikatnym odcieniu. Do aranżacji można wykorzystać również elementy w kolorze czerni.  

Dekoracje w stylu japandi 

Przy urządzaniu wnętrz w estetyce japandi, lepiej jest nie wybierać dodatków, które mocno rzucają się w oczy. W tej konwencji dekoracje mają bardziej charakteryzować się funkcjonalnością niż przyjemnym dla oka wyglądem. Z tego względu najlepiej jest wybierać elementy w postaci plecionych koszy, ceramicznej zastawy, delikatnych wazonów czy roślin domowych. Można również wykorzystać ciekawie wyglądające misy lub futrzane dywany.  

salon japandi

Dopasowane rozwiązania do Twojego stylu życia

Jeśli pragniesz zaaranżować swoją wymarzoną przestrzeń mieszkalną i potrzebujesz pomocy specjalistów, skontaktuj się z firmą MAZZANI. Nasz doskonale wyszkolony zespół jest gotowy spełnić Twoje największe marzenia aranżacyjne. Stacjonarnie znajdziesz nas w Warszawie, natomiast zdalnie pracujemy na terenie całej Polski. Nie czekaj! Sprawdź nas, a na pewno nie pożałujesz.  

Pytania naszych klientów:

Czym jest estetyka japandi?

Styl japandi jest połączeniem konwencji japońskiej oraz skandynawskiej. Estetykę charakteryzuje przede wszystkim minimalizm, neutralna kolorystyka oraz naturalne materiały. Ten styl to gra światłem i cieniem, ma działać kojąco na zmysły domowników. Musi również wywoływać spokój, harmonię oraz kojarzyć się z naturalnym środowiskiem. 

Jak styl japandi wpływa na domowników?

Styl japandi, dzięki swojej neutralności i prostocie, naturalnym dodatkom oraz elementom rodem jak z Japonii i Skandynawii, dostarcza samych pozytywnych emocji. Człowiek otoczony spokojnymi, nieagresywnymi odcieniami, zachowuje w swoim życiu harmonię oraz porządek. Oprócz tego, estetyka japandi charakteryzuje się ładem oraz wypełnia przestrzeń sprzyjającą energią.  

Jaka kolorystyka króluje w estetyce japandi?

Styl japandi charakteryzuje się naturalnymi, ziemnymi i stonowanymi barwami. Przy aranżacji wnętrz w tej estetyce najczęściej wykorzystuje się białe ściany, aby wzmocnić światło dzienne. Oprócz jasnych barw, w konwencji japandi często widoczne są również przygaszone kolory, takie jak ciemne beże, odcienie piaskowe czy lekkie brązy. 

Jakie dekoracje najlepiej wybrać w konwencji japandi?

Przy urządzaniu wnętrz w estetyce japandi, lepiej jest nie wybierać dodatków, które mocno rzucają się w oczy. W tej konwencji dekoracje mają bardziej charakteryzować się funkcjonalnością niż przyjemnym dla oka wyglądem. Z tego względu najlepiej jest wybierać elementy w postaci plecionych koszy, ceramicznej zastawy, delikatnych wazonów czy roślin domowych.