loftowe mieszkanie
24
wrz

Konwencja urbanistyczna 

Styl loftowy najlepiej sprawdza się w budynkach pofabrycznych, ale możemy do zastosować również w mieszkaniu w bloku. Ta estetyka wprowadza do przestrzeni klimat nowojorskich apartamentów. Odpowiednia aranżacja pomieszczeń w tym stylu podkreśli niesamowity nastrój surowego wnętrza. 

metalowe schody w salonie

Czym jest styl loftowy?

Konwencja loftowa charakteryzuje się przede wszystkim surowym, mocnym wystrojem. Największym plusem loftów jest to, że charakteryzują się one otwartą przestrzenią oraz całkowitą swobodą w ich aranżacji. Nieodłącznymi elementami tego stylu są materiały konstrukcyjne, takie jak cegła czy beton. Widoczne pozostają grzejniki, instalacje oraz rury, często mogą pojawiać się również belki na suficie czy stal i postarzałe drewno. Meble w estetyce loftowej mają raczej proste formy i są wykonane głównie z metalu oraz drewna. Ich rozmieszczenie pozostaje swobodne, styl nie narzuca symetrii. Jeśli chodzi o oświetlenie, najlepiej sprawdzą się długie, wiszące lampy, które odznaczają się prostą budową. 

Materiały charakterystyczne dla stylu loftowego 

Aby osiągnąć styl loftowy we wnętrzu, najlepiej jest pozostawić chociaż jedną ścianę w stanie surowym. Najbardziej charakterystycznym materiałem, używanym we wspomnianej konwencji jest czerwona cegła, która wygląda niesamowicie w pomieszczeniach urządzanych w estetyce loftowej. Można również użyć drewna lub wprowadzić do wnętrza stalowe oraz metalowe elementy. Styl ten nie musi sprawiać aż tak ciężkiego wrażenia – jako dominującego koloru można użyć bieli, co wprowadzi do pomieszczenia przytulność, zwłaszcza w połączeniu z drewnem.  

surowa cegła w salonie

Strefy pomieszczenia 

Loft należy traktować jako jeden ogromny pokój. W celu wydzielenia w nim kuchni, salonu, sypialni czy łazienki, najlepiej zrezygnować ze ścianek działowych oraz szyb. Warto bowiem zastosować ażurowe regały pnące się ku górze, a kuchnię pozostawić otwartą, połączyć ją z jadalnią i salonem. Do zaznaczenia granicy pokoju dziennego warto wykorzystać dywan, najlepiej okrągły, który dodatkowo będzie stanowił element dekoracyjny. Przy aranżacji poszczególnych stref w lofcie, najlepiej zastosować podobną kolorystykę, jak i zbliżone do siebie materiały wykończeniowe. Można użyć chłodnej palety barw w połączeniu z elementami w czarnym kolorze oraz płytek imitujących drewno.  

Dodatki i dekoracje 

Przy doborze dekoracji w stylu loftowym, najlepiej jest postawić na minimalizm – im mniej, tym lepiej. Zamiast licznych elementów dekoracyjnych, warto zdecydować się jedynie na parę wyrazistych dodatków, takich jak chociażby geometryczne wazony czy biało-czarne fotografie. Można również dodać przetarte poduszki i dywany, które idealnie wpasowują się w loftową estetykę. Warto wykorzystać elementy skórzane oraz dekoracje imitujące skórę zwierzęcą, np. łaciate pufy. Dużą rolę odgrywają również stare zegary ścienne czy metalowe kosze, które świetnie sprawdzą się jako schowki na szpargały.   

Konwencja loftowa – mieszkanie w bloku  

Wykorzystanie stylu loftowego przy aranżacji zwykłego mieszkania w bloku jest nieco utrudnione z powodu niewielkiej dostępności przestrzeni, ale jednak jest to możliwe. Należy zacząć od ustalenia kolorystyki – w mieszkaniach najlepiej sprawdzi się nieco jaśniejsza, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Czyste biele, odcienie piaskowe, jak i szarości idealnie sprawdzą się w tego typu przestrzeniach. Aby zyskać dodatkowe miejsce, warto użyć sprawdzonych trików wizualnych. Jednym z nich jest zdecydowanie się na zestawienie ciemnej podłogi z jaśniejszymi ścianami oraz białym sufitem. Sprawi to, że pomieszczenie wyda się znacznie wyższe. Można również umieścić widoczne, metalowe łączenia, wsporniki czy rury, a także zostawić chociaż jedną ścianę w stanie surowym. Doda to przestrzeni designerskiego oraz stylowego wyglądu. 

mieszkanie w stylu loftowym

Wnętrza, które odzwierciedlają Twoją osobowość

Jeśli potrzebujesz pomocy przy aranżacji swojego wymarzonego wnętrza, skontaktuj się z firmą MAZZANI. Nasze grono wyszkolonych specjalistów z pewnością spełni Twoje wszystkie wymagania. Zdalnie pracujemy w całej Polsce, natomiast stacjonarnie znajdziesz nas w Warszawie. Nie czekaj, sprawdź nas!

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Estetyka loftowa odznacza się przede wszystkim surowym wyglądem. Największym plusem loftów jest to, że charakteryzują się one otwartą przestrzenią oraz całkowitą swobodą w ich aranżacji. Nieodłącznymi elementami tego stylu są materiały konstrukcyjne, takie jak cegła czy beton. Widoczne pozostają grzejniki, instalacje oraz rury, często mogą pojawiać się również belki na suficie czy stal i postarzałe drewno. 

Jak wydzielić poszczególne strefy w konwencji loftowej?

W celu wydzielenia w nim kuchni, salonu, sypialni czy łazienki najlepiej zrezygnować ze ścianek działowych oraz szyb. Warto bowiem zastosować ażurowe regały pnące się ku górze, a kuchnię pozostawić otwartą, połączyć ją z jadalnią i salonem. Do zaznaczenia granicy pokoju dziennego można wykorzystać dywan. 

Na jakie dekoracje postawić w estetyce loftowej?

Przy doborze dekoracji w stylu loftowym, najlepiej jest postawić na minimalizm. Zamiast licznych elementów dekoracyjnych, warto zdecydować się jedynie na parę wyrazistych dodatków, takich jak geometryczne wazony czy biało-czarne fotografie. Można również dodać przetarte poduszki i dywany, które idealnie wpasowują się w loftową estetykę. Warto wykorzystać elementy skórzane oraz dekoracje imitujące skórę zwierzęcą. 

Jak zaaranżować mieszkanie w bloku w stylu loftowym?

Należy zacząć od ustalenia kolorystyki – w mieszkaniach najlepiej sprawdzi się nieco jaśniejsza kolorystyka, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Czyste biele, odcienie piaskowe, jak i szarości idealnie sprawdzą się w tego typu przestrzeniach. Aby zyskać dodatkowe miejsce, warto użyć sprawdzonych trików wizualnych. Jednym z nich jest zdecydowanie się na zestawienie ciemnej podłogi z jaśniejszymi ścianami oraz białym sufitem. Sprawi to, że pomieszczenie wyda się znacznie wyższe.