pomieszczenie z wysokim sufitem 
21
kwi

Styl loftowy – co to jest? 

Jeden z najmłodszych nurtów w aranżacji wnętrz. Chociaż jego początki były zauważalne w 60. latach XX wieku, to dopiero od niedawna styl ten zyskał na popularności. Ukierunkowany jest w swoim kształcie na dawne pracownie nowojorskich artystów, którzy jako swoje lokum wybierali opuszczone fabryki lub magazyny, przekształcając je później w miejsca do życia. Dlatego też głównymi elementami tego wystroju są:  

 • otwarte przestrzenie,  
 • wysokie sufity, 
 • surowe wykończenie,  
 • przemyślany wybór dodatków.  

Styl loftowy, poprzez swoją surowość i minimalizm, zyskał dużą rzeszę zwolenników, w szczególności wśród młodych ludzi. Zaczynając życie w wielkim mieście, stawiają oni przede wszystkim na nowoczesność, prostotę wykończenia oraz dużą ilość przestrzeni. Takie zaprojektowanie mieszkania pozwala na podkreślenie cech swojego charakteru oraz rzutuje na indywidualizm przez panującą w pomieszczeniach harmonię. Na taki styl decydują się również ludzie, którzy nie przepadają za dużą ilością dodatków i cenią sobie wygodę czy przestronne wnętrza.   

Postaw na przestronność! 

W tym stylu wyróżniamy dwie odmiany pomieszczeń loftowych. Jest to: 

 • hard loft, 
 • soft loft. 

Pierwszy z nich idealnie sprawdza się w lokalach, gdzie wcześniej znajdowały się fabryki lub magazyny. Wysokie sufity, surowe ściany, duże okna oraz elementy wnętrz, które wcześniej zostały utworzone, pozwalają wykorzystać wszystkie detale do wprowadzenia w pomieszczenie zmian odpowiednich dla stylu loftowego. W takich wnętrzach częstym przypadkiem jest brak jakichkolwiek ścian, co powoduje większą otwartość danego miejsca. Przez dużą powierzchnię takich miejsc, projektanci są w stanie perfekcyjnie wpasować pozostałe elementy wystroju w taki sposób, żeby nadać mieszkaniu wygodne oraz przestrzenne komponenty.  

Soft loft to z kolei styl, który służy przekształceniu i aranżacji mieszkania bądź domu. W tym celu projekt powinien się skupić na cechach, takich jak przejrzystość czy przestronność, co daje poczucie bycia we wcześniej wspomnianych wielkich przestrzeniach fabryk i magazynów. W tej technice urządzania wnętrz ważne jest rozplanowanie układu mebli tak, aby dawały poczucie dużej otwartości w pomieszczeniu. Następną kwestią jest dostępność światła, ponieważ to właśnie ono w połączeniu z odpowiednimi meblami w stylu loftowym przyczynia się do przestronności danego miejsca.

Jeśli dojście światła nie jest zadowalające, nie mamy się czym martwić. Istnieje kilka sposobów na odpowiednie ułożenie mebli, co spowoduje, że światło dotrze w najdalszy zakamarek mieszkania a tym samym wszystkie wnętrza zyskają na przejrzystości. Wskazówką, która pozwoli na większe dojście światła do miejsc, gdzie ono nie dociera, jest przede wszystkim rezygnacja z firanek, ale jeśli ten sposób nam nie odpowiada możemy zawsze postawić na rolety lub zasłony, które spowodują ocieplenie naszego “surowego” mieszkania.  

meble w stylu loftowym

Dodatki w stylu loftowym, mniej znaczy więcej! 

Zastanawiając się nad dekoracją pomieszczeń w stylu loftowym, trzeba być powściągliwym. Charakterystyczną cechą jest tutaj minimalizm i harmonia, którą musimy zachować, jeśli decydujemy się na wykończenie wnętrz w takiej stylistyce. Barwy wszystkich dekoracji powinny pozostać w stonowanych odcieniach. W głównym założeniu loftów, nie przewiduje się dywanów lub zasłon. Natomiast jeżeli decydujemy się na dodanie dywanu na podłogę, dobrym posunięciem jest dobranie wyrazistego koloru, który doda naszemu mieszkaniu nieco temperamentu.   

Wielbiciele tego stylu upodobali sobie oryginalne dodatki, takie jak wykonane na zamówienie projekty lub też obrazy stworzone przez znanych artystów. Dekoracje można również znaleźć w sklepach niszowych, antykwariatach, na targach staroci czy w innych sklepach z niecodziennymi rzeczami. W ten sposób można unikalnie wypełnić swoje mieszkanie i nadać mu bezprecedensowego stylu.  W swojej inwencji styl loftowy jest oszczędny i samo jego wykończenie oddaje estetykę wnętrz. Przykładem skromnych dodatków mogą być również stalowe, żeliwne świeczniki, ale też drobiazgi takie jak ułożone w odpowiedni sposób na regale książki, wpasowujące się idealnie w konwencje loftów.  

Jakie meble dobrać do mieszkania w stylu loftowym?  

W mieszkaniu o stylu loftowym każdy element gra swoją niepowtarzalną rolę. Przede wszystkim meble przeznaczone do udekorowania pomieszczeń powinny być praktyczne. Nie przewiduje się nadmiaru komód, regałów, stolików czy foteli. Wnętrze powinno być przestronne i nie gromadzić dużej ilości szczegółów. W aranżacji mieszkania w tym stylu najtrudniejszym może wydawać się urządzenie salonu. Wydaje się, że jest to miejsce, gdzie dodatki to standard, lecz w tej stylistyce wszystko to można zamienić na wysokiej jakości meble. Wystarczy zdecydować się na takie o niestandardowym wyglądzie i niepochodzące z marketu.

Dla przykładu może być to stół z metalowymi nogami i dębowym blatem, ponieważ ważną rolę odgrywają też tutaj naturalne materiały, z których wykonane są meble. Niecodzienne i ciekawe kształty pozwolą na aranżacje wnętrza w stylu loftowym. Najczęściej wybieranymi dodatkami meblowymi jest połączenie drewna i metalu. Jeśli chodzi o kolorystykę mebli to powinna ona być taka jak cała stylistyka loftowa – stonowana. Nie stawiaj na jaskrawe odcienie a zamiast nich zdecyduj się na kolory, takie jak:  

 • szary, 
 • morski, 
 • czarny, 
 • granatowy, 
 • brązowy, 
 • beżowy. 

Nie przyciągają one zbytniej uwagi a pozwolą na idealne połączenie z powściągliwą kolorystyką meblową.  

projektant podający rękę właścicielowi mieszkania 

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami

Styl loftowy jest modny i nowoczesny oraz pozwala na cieszenie się przestronnością i przejrzystością pomieszczeń. Brak nadmiaru jakichkolwiek elementów we wnętrzu sprawia, że można idealnie odpocząć po ciężkim dniu. Stonowany lokal z odpowiednimi dodatkami daje poczucie ciepła a wnętrza nie są męczące. Wszystko to sprawia, że czujemy się tam dobrze oraz daje ukojenie naszym zmysłom. Specjaliści z MAZZANI z pasją i zaangażowaniem zaprojektują każde wnętrze.

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl loftowy?

Nowoczesny i współczesny styl wykorzystujący przestrzenie, którymi w szczególności wcześniej były fabryki lub magazyny. Wysokie sufity, surowe wykończenie, mała liczba ścian w pomieszczeniach, to właśnie cechy, które charakteryzują lofty.  

Jakie meble do stylu loftowego?

Przede wszystkim proste, praktyczne i unikalne. Meble w stylu loftowym grają dużą rolę w wypełnianiu pomieszczeń, ale nie mogą być przytłaczające. Najlepiej, jeśli wykonane są z naturalnych materiałów a najbardziej klasyczne połączenie to metal i drewno. 

Dodatki w stylu loftowym?

Styl ten jest oszczędny i minimalistyczny, dlatego nie potrzeba w nim dużej ilości dodatków. Jeśli się już na nie decydujemy, powinny one być przemyślane i również oryginalne. Dla przykładu mogą to być obrazy znanych artystów czy projekty niekonwencjonalne znalezione w niestandardowych sklepach.