kominek w salonie
21
kwi

O stylu angielskim w skrócie

Angielski styl w aranżacji wnętrz to klasyczny i ponadczasowy wygląd, który cieszy się popularnością od wieków. Ten trend charakteryzuje się mieszanką elementów vintage oraz nowoczesności, z naciskiem na wygodę i elegancję. Często osiąga się to dzięki zastosowaniu pluszowej tapicerki, antycznych dywanów oraz różnorodnych naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i skóra. Kolorystyka wnętrz w stylu angielskim jest typowo ciepła i bogata, z akcentem na głębokie, nasycone odcienie. Jeśli kochasz wygląd tradycyjnego angielskiego wystroju i jesteś zainteresowany wprowadzeniem go do swojego domu, ten blog jest dla Ciebie! W tym artykule przyjrzymy się kluczowym elementom stylu angielskiego oraz przedstawimy wskazówki i pomysły. A więc zanurzmy się i odkrywajmy razem świat brytyjskiej konwencji! 

Charakterystyka stylu angielskiego 

Najprostszym sposobem, aby opisać styl angielski, jest skojarzenie go ze starym domem na wsi. Kominek, drewniana podłoga, weranda, biblioteka, kredens zapełniony porcelaną oraz ogromna ilość tekstyliów i bibelotów to elementy, które w pełni odzwierciedlają brytyjski wygląd pomieszczeń. We współczesnej aranżacji mieszkań wykorzystuje się natomiast dwa ostatnie wspomniane elementy, co nie oznacza, że nie można tym oddać wyrafinowanego charakteru angielskiej stylistyki. Nie musimy eksponować antycznej zastawy serwisowej do herbaty na 12 osób w naszym salonie bądź kuchni w celu nawiązania do stylu, który chcemy osiągnąć. Wystarczy odpowiednio dobrać dodatki, a uzyskamy piękne i pełne kunsztu wnętrza.  

Rozległą tradycję country houses, kształtująca się na przestrzeni lat widzimy w dzisiejszych mieszkaniach. Domy ziemiaństwa, w których życie przebiegało wokół proszonych herbatek, uprawy kwiatów oraz gry w golfa w towarzystwie deszczowej angielskiej pogody, nakłaniającej do spędzania czasu w domu spowodowało, że wizualne ocieplenie wnętrz było potrzebne w pierwotnych domach stylu angielskiego. 

Angielska stylistyka jest silnie skupiona na więzach rodzinnych. Skąd takie przekonanie? Zdjęcia rodzinne, pamiątki po przodkach poustawiane we wszystkich pomieszczeniach, to cechy świadczące przywiązaniu domowników do najbliższych. W osiągnięciu pożądanego efektu pomoże niezliczona ilość bibelotów porozkładanych w przeróżnych kątach pomieszczeń, tworzących aurę przytulności i kreujących przyjazną atmosferę zachęcającą do przystąpienia do stołu. Najważniejszą częścią angielskiego wystroju jest więc duży stół, aby móc przyjąć gości lub spędzić czas z rodziną, wyspa kuchenna do przyrządzania wspólnych posiłków, oraz obecne w salonie wygodne kanapy i fotele umieszczone nieopodal kominka. Takie detale zachęcają do spędzania czasu w gronie rodziny.  

salon

Paleta kolorów prosto z wysp 

Kolorystyka wnętrz w stylu angielskim jest ciepła i bogata, z naciskiem na głębokie, nasycone odcienie. Typowe kolory dla tego stylu to odcienie: 

  • czerwieni,  
  • zieleni, 
  • brązu,  

a także delikatniejsze pastele, takie jak:  

  • niebieski, 
  • różowy.  

Kolory te są często inspirowane naturalnym pięknem angielskiej wsi i służą do stworzenia przytulnej i zachęcającej atmosfery. Ciemne, nasycone odcienie czerwieni i zieleni są zazwyczaj stosowane na ścianach, tapicerkach lub dodatkach. Te kolory dodają głębi całej przestrzeni i można je łączyć z neutralnymi akcentami, takimi jak biel, krem lub szarość, aby uzyskać zrównoważony wygląd. 

Delikatniejsze, pastelowe odcienie, takie jak blady róż i błękit nieba, są używane we wnętrzach w stylu angielskim, aby dodać odrobinę fantazji i romansu. Kolory te można wykorzystać na przykład na tapetach, poduszkach lub akcesoriach dekoracyjnych. 

Używając koloru we wnętrzu w tej stylistyce, należy pamiętać, że kluczem jest równowaga. Zbyt dużo jednego koloru może być przytłaczające, dlatego ważne jest, aby mieszać i dopasowywać odcienie w celu skomponowania spójnego wyglądu. Łącząc różnorodne kolory i barwy, możesz stworzyć ciepłe i zachęcające wnętrze w stylu angielskim, które jest zarówno wyrafinowane, jak i ponadczasowe. 

fotele z drewnianymi nóżkami

Pomieszczenia rodem z Anglii 

Salon 

Salon w stylistyce angielskiej to główne miejsce w domu. Powinien być przestronny oraz jak najbardziej otwarty, aby móc ustawić w nim wielki stół do przebywania z rodziną lub znajomymi, kominek czy komplet z niewielkim stolikiem kawowym. Brytyjską konwencją jest harmonijność, więc taki też powinien być tutaj salon. Czas popołudniowej herbatki wypełnia ciepły kominek w aranżacji angielskiej, czyli zbudowany z marmuru z ozdobnym gzymsem lub filarami. Jeśli zdecydujemy się na element, jakim jest kominek i mamy do tego możliwość, warto to zrobić, ponieważ tworzy on nadzwyczajny i serdeczny nastrój. Ściany w konwencji angielskiej są ozdobione sztukateriami i dobrze komponują się z innymi elementami salonowymi. Zestaw wypoczynkowy – kanapa i fotele – może być stylizowany welurem z pikowaniami lub nawiązywać do nurtu rustykalnego, czyli prostoty oraz charakterystycznej, zapadającej się miękkiej sofy. Ważne jest, żeby pamiętać o przyjemnej strefie wypoczynkowej. Całość dopełnić może kredens z kryształami lub masywna biblioteczka, która doda uroku wnętrzom.  

Kuchnia 

Typowa kuchnia stylu angielskiego to kolory bieli na okleinach w towarzystwie ciemnych, drewnianych blatów. Kontrastem dla takich elementów może być kolor na ścianach lub akcent w postaci drzwi o nieszablonowej barwie. Meble w kuchni angielskiej to przede wszystkim żłobione drzwiczki, gzymsy, listewki, przeszklenia czy ażurowe elementy tworzące domowy klimat. Jeśli chcesz dodać sielskiego klimatu, możesz użyć firanek albo tak zwanych zazdrostek oraz wyeksponować owoce, przyprawy lub zioła.  

Sypialnia 

Angielska sypialnia to przede wszystkim tkaniny i poduszki. Drewniana podłoga powinna zostać uzupełniona o dywanik, okna przyozdobione firankami lub zasłonami, a ściany tapetą w paski. Najistotniejszym elementem jest łóżko, ale oprócz niego można wstawić fotel lub popularny dla stylu angielskiego uszak. Do uzupełnienia pomieszczenia można wykorzystać kinkiety z mosiądzu lub mlecznego szkła, lub lampy z abażurami ustawione koło łóżka.  

Łazienka 

Do urządzenia łazienki w stylu angielskim niezbędna jest wanna wolnostojąca na dekoracyjnych nóżkach. Zamiast płytek na ścianie warto postawić na boazerię oraz tapety z motywem złota lub pastelu. Podłoga, która wpasuje się we wspomniane elementy, powinna być w kolorach bieli, szarości, brązu lub awangardowej szachownicy. Dekoracje łazienkowe takie jak lustro w eleganckiej ramie czy puszysty dywanik, stworzą miejsce idealne do długich kąpieli.  

Dekoracje z angielskim akcentem  

Nieszablonowymi dodatkami powtarzającym się we wnętrach angielskiego stylu są motywy kwiatowe pojawiające się na tapetach, meblach tapicerowanych, dywanach, porcelanie czy obrazach. Takie wzornictwo swoje korzenie ma w ogrodach wiejskich majętnej klasy średniej i jest dobitnym akcentem wyspiarskiej konwencji. W tej estetyce wykorzystuje się kolorowe kwiaty oraz motywy myśliwskie, które mają swoje nawiązanie do historii. Kolejne detale przemawiające za duszą romantyczną stylu angielskiego to nieograniczona liczba bibelotów takich jak:  

  • świece, 
  • ozdobne poduszki, 
  • zasłony z lambrekinami, 
  • ręcznie malowana porcelana. 

Idealnym dopełnieniem wszystkich szczegółów będzie kominek, lecz jest to detal dla tych, którzy taki już posiadają lub dla tych, którzy zdecydują się na wprowadzenie takiego elementu do swojego wnętrza. Kominek wypełniający ciepłem pomieszczenia domowych zakątków kojarzy się z niesamowitym odpoczynkiem i miłymi chwilami, spędzonymi w gronie rodziny bądź ukochanej osoby.  

lustro ozdobne nad kominkiem

Uczynimy Twoje wnętrza funkcjonalnymi i pięknymi

Wykorzystanie wszystkich wspomnianych elementów nada Twoim wnętrzom elegancji oraz niepowtarzalny klimat, który charakteryzuje styl angielski. Połączenie nowoczesności z głęboko zakorzenioną historią wiejskich domów brytyjskich powoduje, że pomieszczenia mają idealnie zachowane proporcje, nie onieśmielają, aczkolwiek zachowują swoją niepowtarzalną klasę. Zespół profesjonalnych architektów MAZZANI pomoże Ci w realizacji najskrytszych marzeń wnętrzarskich. Nasza firma pracuje na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie na terenie całego kraju. Zacznij z nami współpracę, a przekonasz się, że Twoje mieszkanie stanie się miejscem, w którym będziesz chciał spędzać każdą wolną chwilę! 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wykorzystuje się w stylu angielskim?

Styl angielski stawia przede wszystkim na ciepłe i bogate kolory takie jak: odcienie czerwieni, zieleni czy brązu oraz pastelowe kolory na przykład niebieski, czy różowy. 

Jakie dodatki dobrać w stylu angielskim?

Postaw na niezliczoną ilość bibelotów takich jak: świece, ozdobne poduszki, zasłony czy ręcznie malowaną porcelanę. Idealnymi detalami będzie postawienie zdjęć rodzinnych wypełniających każdy zakątek domu.

Jakie są korzenie stylu angielskiego?

Styl angielski wywodzi się z tradycji country houses, gdzie ludność cieszyła się sielankowym życiem, przebywając w domu ze względu na pogodę i zapraszając swoich przyjaciół na herbaty oraz długie rozmowy.