eklektyczna ramka ze zdjęciem
21
kwi

Nieoczywiste zestawienia kolorystyczne

Kolorystyczny chaos, kicz czy nadmiar elementów? Avant basic to trend wnętrzarski wykreowany w social mediach przez generację Z, odrzucający stonowane i minimalistyczne gusta, które królowały przez ostatnie dekady. Nowa kreacja przedstawiana w różnych zakątkach Internetu, coraz bardziej przekonuje swoich odbiorców i udowadnia, że wystrój wnętrz jest cały czas niebanalny i proponuje świeże oraz nieszablonowe rozwiązania. W avant basic szczególną rolę gra kolor, a mianowicie jego nieoczywiste zestawienia. Pastele połączone z nasyconymi barwami, a także zasada mówiąca o tym, że nie ma kolorów niepasujących do siebie, powoduje ekspresję indywidualności oraz wytworzenie oryginalnej przestrzeni.  

Wyraź siebie! 

Wytworzenie nowego eklektyzmu jest skupione na wydobywaniu różnorodności oraz budowaniu własnego unikatowego języka wizualnego. Avant basic dlatego, że jest stylem nowym, stale się rozwija oraz umacnia w estetyce wnętrzarskiej. Nie wiadomo, w którym kierunku finalnie rozwinie się ta konwencja, więc może jeszcze bardzo zaskoczyć. Trend ten przeznaczony jest dla indywidualistów, którzy uwielbiają otaczać się radością oraz tym, co wywołuje uśmiech. Idealnie wpasuje się w gusta miłośników nieoczywistych i nietuzinkowych zestawień dodatków.  Niezwykle fotogeniczny, podobający się estetom, nic dziwnego, że wkupił się w zainteresowanie social mediów. Miks kolorów, kształtów, motywów oraz tekstur w stylu avant basic powoduje, że można wykreować własną powierzchnie oddającą indywidualnego ducha właściciela, wyrażającą osobowość oraz pasję osób zamieszkujących taki dom.  

Avant basic – cechy trendu 

Nazwa tej stylistyki pochodzi od słów avant oznaczającego coś oryginalnego, innowacyjnego, pionierskiego. Basic natomiast to określenie czegoś podstawowego, zwykłego. Zlepek tych słów daje elektryzującą mieszankę, idealnie oddając niejednoznaczność tej konwencji. Styl avant basic to dużo więcej niż modna konwencja urządzania wnętrz. Jest to esencja trendów przedstawionych przez generację Z, które powodują, że nie można przejść koło niej obojętnie. Swoje nawiązanie we wnętrzach stylistyka czerpie z mody. Kolorowe swetry i dziergane topy, często w nieoczywiste wzory, proste lub rozszerzane spodnie, kamizelki oraz koszulki z ekspresywnymi grafikami. Jest to ukłon w stronę lat 60. i 70., a także sięga po wzornictwo z przełomu tysiącleci. Główną zasadą dla avant basic jest przełamywanie wszystkich zasad, dlatego też nazywany jest nowym eklektyzmem. Odważne połączenia to znak, po którym można go rozpoznać. 

Wnętrza avant basic zawsze odnoszą się do osoby, dla której zostały stworzone. Jest to kwestia autoekspresji i indywidualizmu, które stanowią fundament tej stylistyki. Najbarwniejszy nurt tego milenium wykształcił się przy pomocy innych elementów. Przyjrzyjmy się, co je charakteryzuje. Style źródłowe avant basic pochodzą między innymi z kultury funk zawierającej psychodeliczne akcenty. Inny elementem, który można odnaleźć w tej konwencji są postulaty Memphis Group – humor, zabawa czy radykalizm. Powraca tutaj estetyka kiczu oraz pop-artu, na którego kształt miała silny wpływ moda z początkowych lat 00.  

wielobarwna grafika na ścianie

Paleta barw i wzorów w avant basic 

Roztopione, tęczowe lody – to określenie jakie ściśle wiąże się z paletą kolorystyczną stylistyki avant basic. Kolor to element, który najmocniej przyciąga wzrok we wnętrzach w tej konwencji.  Podstawowe barwy dominujące w tej estetyce, to pastelowe odcienie: 

  • różowego, 
  • błękitnego, 
  • fioletowego, 
  • żółtego. 

Nie brakuje również nasyconych, soczystych i klarownych barw przypominających kolory kosmetyków do makijażu królujących w latach 90. Zestawienie pasteli z nasyconymi oraz ekspresywnymi barwami to sygnatura stylu avant basic. Zasada panująca w tej stylistyce to: nie ma kolorów, które do siebie nie pasują.  

Odnosząc się do wzornictwa, jest one traktowane z dużą odwagą oraz swobodą. Grafiki w stylu pastel goth usytuowane obok zwierzęcego printu, geometrycznych kształtów z często przeskalowanymi wzorami nawiązującymi do sztuki abstrakcyjnej to normalność dla stylu avant basic. Klasyczne kratki czy paski w tym trendzie są łączone z nadrukami z kreskówek lub wizerunkami gwiazd popkultury na ścianach. Można zauważyć też motywy inspirowane orientem. W tej konwencji trzeba rozwinąć swoją kreatywność oraz swobodę w wyrażaniu siebie, a osiągniemy przestrzenie, które będą w pełni nam odpowiadały. 

łukowate przejścia we wnętrzu

Jak urządzić mieszkanie w tej estetyce? 

Pomocnym aspektem w urządzaniu mieszkania w stylu avant basic jest dobranie trzech przewodnich kolorów, z pomocą których będziemy mogli w sposób estetyczny wypełnić wnętrza. Dobrym wyborem będzie zestawienie pastelowych oraz soczystych odcieni, aby przestrzeń była bardziej energetyczna i barwna. Idealnie wpasują się kolorowe i zabawne dodatki lub takie w stylu vintage, czy elementy DIY. Kawałek tapety oprawiony w ramkę, ręcznie skonstruowany abażur, kolekcja świeczek w dziwnych kształtach to pomysły, które wręcz perfekcyjnie wpasowują się w stylistykę trendu.  

Avant basic jest stylem sprzecznym z minimalizmem, w jego wnętrzach nie zobaczymy jednak natłoku mebli. Przeważającymi elementami są modele skupiające na sobie uwagę, a ich ilość w pomieszczeniach jest niewielka. Solidny stół, kolorowe fotele czy wygodna sofa to detale, które wypełniają przestrzeń mieszkalną. Geometryczne kształty, obłe krawędzie czy falujące linie to znak, że w avant basic liczy się forma. Ikonami w tej stylistyce są: sofa w kształcie rogala czy tapicerowane niewysokie fotele w stylu retro. Generacja Z traktuje poważnie tematy ekologiczne, stąd też duża ilość mebli z odzysku, które można łatwo przerobić i odświeżyć. Takie dodatki sprawiają, że wnętrze jest nadzwyczajne. 

Salon w stylistyce avant basic to przede wszystkim kolor. Nasycone barwy na ścianach w zestawieniu z matowymi wykończeniami, wypełniają wnętrza w sposób szlachetny. Na przykład połączenie odcieni zieleni, brązu i różu idealnie wpasowują się w trendy tej stylistyki. Następna kwestią są wzory. Wykorzystując biało-czarny dywan, musimy uzupełnić kolorystykę poprzez poduszki z kolorowanymi napisami i printami. Zdecydujmy się na meble, które mają obłe kształty. Zaokrąglone linie fotela czy kanapy mogą idealnie współgrać z falującymi liniami dodatków takich jak lampa czy świecznik. Może wydawać się dużo jak na jedno pomieszczenie, ale wszystko to spaja się w niesamowitą całość.  

Spodziewałeś się spokojnych i stonowanych kolorów? Nie ze stylem avant basic. Miękkie tapicerowane łóżko w barwie pomarańczowej idealnie będzie wyglądało w towarzystwie zielonej ściany. Nie zapominajmy o zaokrągleniach, tym razem na przykład w formie zagłówka. Całość mogą dopełnić pastelowe meble oraz galeria różnobarwnych grafik na ścianie.  

tapeta w kropki

Nowoczesne i stylowe wnętrza od profesjonalistów

Wnętrza stylu avant basic wyróżniają się pod względem swojej elegancji oraz niezwykłej umiejętności jednoczenia elementów z pozoru do siebie niepasujących. Nie zabraknie designerskich mebli oraz dodatków. Możemy znaleźć tutaj obłe kształty połączone z falującymi krawędziami współgrających ze sobą szczegółów. Zespół architektów MAZZANI pomoże Ci w realizacji twoich planów odnośnie projektowania wnętrz. Jesteśmy grupą profesjonalistów pracujących na terenie Warszawy i okolic, ale również za pomocą technologii zdalnej na obszarze całego kraju. Współpracując z nami, możesz oczekiwać, że to co jest w Twojej głowie, niedługo przełoży się na to, co będzie w Twoim mieszkaniu! 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory dobrać w avant basic?

Paleta barw w tym stylu przypomina roztopione tęczowe lody. Kolorystyka dominująca w avant basic to pastelowe kolory takie jak: niebieski, żółty, różowy czy fioletowy, ale też akcenty wyrazistych barw kojarzących się z latami 90.

Jakie dodatki w stylistyce avant basic?

Avant basic to styl wywodzący się z social mediów, więc wszystko co popularne w Internecie może znaleźć się w Twoich pomieszczeniach. Dodatki w stylu vintage, zabawne dekoracje czy twórczość DIY to elementy, które idealnie wpasują się w wystrój mieszkania. 

Jakie są główne cechy avant basic?

Obecność lat 60. i 70. nawiązuje do estetyki kiczu oraz pop artu, a zarazem do ekspresji oraz łamania zasad. Indywidualizm oraz wyrażanie siebie podczas projektowania wnętrz w tej konwencji, przyczyni się do tego, że miejsce, w którym mieszkasz będzie spersonalizowane wyłącznie pod Ciebie.