16
paź

Wnętrza dla indywidualistów

Ścisłe granice stylu awangardowego w aranżacji wnętrz nie są łatwe do określenia. Z definicji stara się on wyprzedzić tendencje odbiorców i użytkowników, teoretycznie więc nie da się go zamknąć w ramach. Nie musi odpowiadać każdemu. Dedykowany jest osobom z mocnym, wyrobionym gustem i poczuciem stylu, ceniącym możliwość dekorowania przestrzeni w swój własny sposób. To kierunek dla prawdziwych indywidualistów i chcących wyrazić siebie introwertyków. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się te niebanalne wnętrza, o których powinno się móc powiedzieć, że są unikalne i nie do podrobienia.

duża szafa z lustrem w sypialni

Podłoże historyczne – awangarda w sztuce

Awangarda jako kierunek w sztuce narodziła się na początku XX wieku, a okres jej świetności przypada na lata po I wojnie światowej. Jej nazwa pochodzi z języka francuskiego – „avant garde” oznacza „straż przednią”. Chociaż czerpie inspiracje z wielu innych stylów, polega na:

  • zerwaniu z tradycją,
  • łamaniu reguł,
  • odrzuceniu utartych schematów,
  • ucieczce od konwenansów.

Znalazło to wyraz między innymi w rezygnacji z bogatego zdobnictwa, charakterystycznego dla wcześniejszych epok, popularnego w XIX wieku.

Awangarda postawiła na nowoczesność i innowacyjność stosowanych rozwiązań, w tym na nietypowe, oryginalne połączenia oraz ostre zestawienia kolorów. Reprezentanci tego kierunku poszukiwali nowych perspektyw, odmiennych od dotychczasowych. Celem i środkami dla artystów stały się świeże spojrzenie i próby zaintrygowania. Odbiorcę trzeba było zaciekawić.

Kolory i kształty

W stylu awangardowym aranżacji pomieszczeń obowiązuje zasada kontrastu radykalnego. Stonowane wnętrza urozmaica się elementami pozornie do nich niepasującymi. Można to uzyskać poprzez umieszczanie barwnych dodatków na tle ścian o subtelniejszych odcieniach. Awangardowa kolorystyka nie jest oczywista. Stosuje się zarówno barwy krzykliwe, jak i zestawienia bieli z czernią. Często łączy się odcienie ciepłe i zimne.

W zakresie kształtów obraz całości dopełniają tymczasem mocne wzory geometryczne. Do charakterystycznych i najprostszych motywów należy szachownica. Regularność przełamuje się umiejętnie, z umiarem wykorzystywanymi skosami i bardziej złożonymi figurami.

białe szafki, drewniany blat w kuchni

Dodatki

Mimo że może się wydawać, że w stylu awangardowym przede wszystkim wykorzystuje się dużo elementów przykuwających wzrok, do jego podstaw tak naprawdę należy minimalizm. Ozdoby powinny mieć niespotykany charakter, być oryginalne, ale równocześnie dodatków stosuje się relatywnie mało. W stylu awangardowym unika się bowiem przepychu. Poszczególne, wyróżniające się elementy mają podkreślać, uwypuklać jego charakter, ale też nie dominować, nie przysłaniać całości.

Do popularnych ozdób zaliczyć można abstrakcyjne dzieła sztuki, reprezentujące futuryzm, kubizm lub surrealizm obrazy i rzeźby, pop–artowe grafiki umieszczane na ścianach, ale też na podłogach, oknach czy pościeli. Koce, rolety, nawet ręczniki stanowią dobre „płótno”, byleby nie wykorzystywać ich w ten sposób w nadmiarze. Warto jest sięgać po reprodukcje czołowych artystów – z polskich wyróżnić można między innymi Witkacego, Władysława Strzemińskiego i Tadeusza Makowskiego. Często spotykane są też motywy zwierzęce.

Meble

Minimalizm i kontrast w stylu awangardowym dotyczy również mebli. Kanapy, stoły, krzesła, komody, regały powinny zaskakiwać wyglądem. Kluczem są nietypowe formy, udziwnione bryły, nieregularne kształty, a do tego – intensywne kolory. Dla kontrastu często stosuje się obicia przykuwające wzrok krzykliwymi nadrukami.

Przy tworzeniu niekonwencjonalnych zestawień mebli nie trzeba jednak polegać wyłącznie na nowych rozwiązaniach. Wystarczą sprawdzone pomysły sprzed stu lat. Sięgnąć można przykładowo po meble w stylu Bauhaus. Ta niemiecka szkoła designu, rozwijająca się w okresie świetności awangardy, ceniła funkcjonalność i prostotę wnętrz oraz ich wyposażenia. Charakteryzowały ją meble o geometrycznej formie, które przy wysokiej jakości wykonania zapewniały pomieszczeniom elegancję z zachowaniem minimalizmu.

jadalnia z beżowymi zasłonami

Zaprojektujmy wnętrze razem

Awangardowa aranżacja wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Przygotowanie takiego wystroju wymaga dużego poczucia estetyki i stylu oraz wiąże się z balansowaniem na granicy kiczu. Przede wszystkim jednak sprzyja wyrażaniu siebie. Jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie lub dom w tym stylu, ale nie masz pewności, jak daleko możesz się posunąć, zgłoś się do nas. Jesteśmy żądnymi wyzwań projektantami z dużym doświadczeniem w projektowaniu wnętrz na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. Zespół MAZZANI z przyjemnością pomoże Ci dobrać elementy odpowiednie, by stworzyć przestrzeń, której pragniesz. 

Pytania naszych klientów: 

Z jakimi nurtami sztuki wiąże się awangardowy styl wnętrz?

Awangarda jest pojęciem nieznoszącym ograniczeń. Jako elementy wystroju wnętrz wykorzystywane są nawiązania m.in. do dzieł futurystycznych, pop-artowych, surrealistycznych i kubistycznych. Stosuje się też meble w stylu Bauhaus.

Jaka jest kolorystyka awangardowych wnętrz?

W awangardowych wnętrzach stosuje się zasadę kontrastu radykalnego. Zestawia się odcienie ciepłe z zimnymi, a na tle stonowanych ścian umieszcza się meble i dodatki w barwach krzykliwych. Pomieszczenia mogą być kolorowe, ale też czarno-białe, na wzór szachownicy.

Czy awangardowy styl wnętrz jest bogaty?

Styl ten nie znosi przepychu. Wybrane elementy wystroju mocno się wyróżniają, ale nie ma ich wiele. Obowiązuje minimalizm, a kontrastowe dodatki mają tylko podkreślać estetykę, a nie dominować we wnętrzu.

Czy styl awangardowy aranżacji wnętrz ma wiele zasad?

Podstawowymi zasadami stylu awangardowego są minimalizm i radykalny kontrast. Poza tym jest to jednak konwencja starająca się wymykać schematom, przeznaczona dla indywidualistów, którym zależy na unikalnych, niepowtarzalnych wnętrzach.