plakaty na ścianie w salonie
16
paź

Pochodzenie stylu pop art

Pop art zachwyca już od ponad 60 lat i ciągle zdobywa nowych fanów. Żaden inny styl nie ma w sobie tylu kolorów i nie jest tak charakterystyczny. Nie występuje tylko w galeriach sztuki, ale również może zagościć w naszych wnętrzach.  Początków stylu pop art upatruje się w ekspresjonizmie abstrakcyjnym. Był on wyrazem buntu wobec tak zwanej sztuki wysokiej oraz wprowadzeniem do galerii obrazów przedstawiających przedmioty codziennego użytku czy gwiazdy popkultury. Nazwy stylu po raz pierwszy użył Lawrence Alloway w 1952 roku, opisując niezwykle abstrakcyjny obraz. Za ojca stylu oraz ikonę pop art uważany jest Andy Warhol. To właśnie on w 1960 roku stworzył prace wykorzystujące bohaterów komiksów, tak charakterystyczne dla tego stylu. Sztuka pop art charakteryzowała się dużą ekspresją, a także przedstawiała rosnące zainteresowanie materializmem oraz konsumpcjonizmem, będące wynikiem II wojny światowej. Ówczesne społeczeństwo pragnęło optymizmu, radości, muzyki oraz kultury masowej. W ten właśnie sposób styl pop art zdobywał swoją popularność.

kolorowa kuchnia

 Charakterystyczne cechy stylu pop art

Wśród charakterystycznych cech nurtu pop art możemy wyróżnić:

  • używanie przede wszystkim żywych oraz zdecydowanych kolorów,
  • używanie kontrastowych wzorów,
  • bunt przeciwko tak zwanej sztuce wysokiej oraz pragnienie, by sztuka była dostępna dla każdego,
  • obecne loga znanych marek,
  • zamiłowanie do przedmiotów codziennego użytku,
  • stylistykę komiksową,
  • wizerunki znanych osób zwłaszcza ikon popkultury,
  • wykorzystywanie jaskrawych, plastikowych mebli, neonów i tym podobnych.

Zasady stylu pop art

Co ciekawe, w pop art nie ma praktycznie żadnych zasad.  Wystarczy trzymać się tylko podstawowych wytycznych. Ma być odważnie, kolorowo oraz ekstrawagancko. W wystroju wnętrz koniecznie trzeba postawić na sztukę pop art reprezentowaną przez reprodukcje znanych dzieł tego nurtu bądź komiksowe grafiki. W tym stylu pojawiają się również jaskrawe barwy oraz nieoczywiste połączenia. Meble z tworzyw sztucznych zastępują standardowe – drewniane. Nie powinno zabraknąć neonów, podobizn ikon popkultury oraz kolorowych ozdób.

Wykorzystanie pop art we wnętrzach

Jest to odważny styl, w dużej mierze czerpiący inspiracje z surrealizmu. Istotną różnicą jest to, że pop art wykorzystuje już istniejące przedmioty. W tym trendzie chętnie wykorzystywane są wizerunki ikon popkultury takich jak Audrey Hepburn, Prince czy Marylin Monroe na wzorzystych tapetach oraz grafikach. Ozdoby ścienne są pełne kolorów, bardzo często przedstawiają fragmenty reklam, komiksów bądź elementy sztuki Andy’ego Warhola.

Najczęściej używanymi kolorami stylu pop art, są czerwień, pomarańcz, fiolet oraz żółty. Barwy te nie występują tylko na ścianach, ale również na meblach, najczęściej wykonanych z plastiku. Uzupełnieniem wnętrza są charakterystyczne dodatki w postaci świecących neonów.

pokój dziecięcy w różnych kolorach

Oryginalne wyposażenie

We wnętrzach, które zostały urządzone w tym stylu, dominuje oryginalne wyposażenie. Przeważają tutaj niebanalne formy. Bardzo często pojawiają się meble o nietypowych, geometrycznych kształtach oraz z kultowymi motywami nawiązującymi do dzieł lat 60. Oczywiście nieodzownym elementem są krzykliwe barwy. Nie należy zapominać o tym, że styl pop art charakteryzuje złudny chaos oraz nieprzewidywalne zestawienia. Dlatego w takim wnętrzu nie powinno zabraknąć futrzanych puf, plastikowych krzeseł, dmuchanych siedzisk oraz dodatków z kultowymi motywami popkultury. Kanapa też może mieć oryginalny kształt, na przykład w formie ust. Nie należy zapominać o sprzęcie AGD, który też możemy kupić w jaskrawych kolorach.

Dekoracje

W stylu pop art ważne jest, aby dodatki do domu rzucały się w oczy oraz były charakterystyczne. Nie powinno zabraknąć wśród nich tych w wyrazistych kolorach oraz inspirowanych twórczością Andy’ego Warhola. Pożądane są wszelkie krzykliwe dekoracje wnętrz takie jak obrazy, ramki, świeczki oraz w szczególności grafiki i reprodukcje znanych dzieł. Świetnym dodatkiem będą też poduszki, koniecznie z komiksowym wzorem. Odzwierciedlają one cudownie stylistykę wnętrza. Ponadto świetnie będą się prezentować na designerskiej sofie w intensywnym kolorze. Jeżeli posiadasz duży metraż domu lub mieszkania, a zarazem jesteś wielbicielem stylu pop art, śmiało możesz pozwolić sobie na komiksową tapetę na całej ścianie. Takie efektywne i dekoracyjne tło dla wygodnej sofy lub fotela w intensywnych kolorach, będzie się pięknie prezentować.

Nawiązania do stylu pop art

Nie każdemu będzie odpowiadało krzykliwe wnętrze. Wtedy możemy do tego stylu nawiązać w subtelny sposób. Komiksowa fototapeta na jednej ze ścian, kilka charakterystycznych obrazów bądź designerskie krzesła w czerwonym kolorze odmienią Twoje mieszkanie. Takie rozwiązanie nie przytłacza nadmiarem barw oraz odważnych kontrastów a jednak wprowadza do domu odrobinę szaleństwa tak charakterystycznego dla tego stylu.

Obrazy w stylu pop art

Rysunki utrzymane w tym klimacie, coraz częściej pojawiają się na ścianach naszych domów. Przyczyna jest prosta. To bardzo oryginalne oraz przyciągające wzrok ozdoby. Zamiast obrazów przedstawiających martwą naturę czy popularnych czarno-białych grafik, warto zdecydować się na coś nietuzinkowego. Dlatego właśnie popartowe obrazy zaczynają na nowo świecić triumfy.

kolorowe plakaty w sypialni

Wyjątkowe projekty dla wyjątkowych ludzi

Styl pop art ma swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. Jednak nie da się ukryć, że ciężko znaleźć bardziej kolorowy i ekstrawagancki styl, w jakim można urządzić wnętrze. Jeśli marzy Wam się nietuzinkowe, ale jednocześnie funkcjonalne wnętrze – zapraszamy do kontaktu. MAZZANI to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do projektowania wnętrz. Razem odmienimy Twoje mieszkanie! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakiego rodzaju meble i dodatki pasują do wnętrza w stylu pop art?

Meble i dodatki w stylu pop art charakteryzują się prostotą i geometrycznymi kształtami oraz jaskrawymi, kontrastowymi kolorami. Często zawierają one motywy zaczerpnięte z kultury masowej, takie jak reklamy, filmy czy komiksy.

Jakie elementy powinny znaleźć się w pokoju urządzonym w stylu pop art?

W pokoju urządzonym w stylu pop art powinny znaleźć się przede wszystkim kontrastowe kolory, motywy związane z kulturą masową, takie jak plakaty filmowe czy reprodukcje malarstwa pop art. Dodatkowo ważne są elementy graficzne, takie jak komiksy czy grafika reklamowa.