nowoczesny salon z antresolą
16
paź

Intrygujące wnętrze

Przenieś się w czasie do rewolucji przemysłowej i ogromu maszyn parowych. Jeśli szukasz wnętrza wyrwanego z fantastycznych książek, to Steampunk jest idealny dla Ciebie.

Kolorystyka

Aranżacja wnętrza steampunkowego to ciężki orzech do zgryzienia. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednią paletę kolorów – to ona będzie stanowić podstawę naszego pomieszczenia. Barwy, które powtarzają się w steampunku to:

  • ciemna czerwień,
  • brudny brąz,
  • odcienie szarości i czerni,
  • butelkowa zieleń.

Należy jednak pamiętać, że te kolory potrzebują dodatków w postaci miedzi, złota i ciemnych, drewnianych elementów. Urządzanie wnętrza w stylu steampunk to odpowiednio dobrana podłoga, nie ma tu miejsca na jasne odcienie czy mozaiki. Ten fantastyczny wystrój potrzebuje ciemnych paneli, szarych płytek lub imitacji czarnej, surowej podłogi.

salon z aneksem

Detale

Jak wcześniej wspomniano, do naszego pokoju musimy wstawić miedziane lub złote elementy. Wystające rury w ścianie pomaluj na miedziany kolor, zastosuj dekoracyjne płytki z imitacją zaśniedziałego metalu czy złotych, ale postarzonych lamp. Szukając inspiracji, zajrzyj do starych zdjęć aptek, fabryk i sklepów. Stałym elementem wystroju wnętrz będą koła zębate w różnych wielkościach. Jest wskazane, aby były one w różnych wielkościach. Możesz użyć takowych elementów jako obraz 3D na ścianie lub w formie wszelakich ozdób do mebli w pomieszczeniu.

Dekoracje w steampunk to ważna sprawa, inspirujmy się podróżami i elementami fabryk parowych. Mapy, globusy, lampy dekoracyjne, ogrom książek, portrety wiktoriańskie, butle i stare urządzenia to wspaniałe dodatki, które nadadzą autentyczności Twojemu pokojowi. Jeśli pasjonuje Cię składanie modeli statków lub samolotów, zainteresuj się statkami parowymi. Jest to niesamowicie pasujący dodatek do pokoju, to właśnie on kojarzy się ze stempunkiem.

Aranżacja wnętrza

Meble w stylu steampunk potrzebują ciemnego drewna, przeszkleń i metalowych elementów. Uchwyty do komody można wykonać lub kupić w formie małych rur miedzianych lub elementów kojarzących się z fabrykami parowymi. Szkło, którego użyjemy może być wielokolorowe albo poszarzałe, dzięki temu pomieszczenie zyska na ciekawości. Jako podstawę do mebli użyjmy drewna, powinno być matowe i ciemne, najlepiej sprawdzi się:

  • heban,
  • wenge,
  • mahoń.

Nie możemy zapomnieć o najważniejszym elemencie salonu – kanapa musi być wykonana ze skóry, pikowana lub nie. Należy ją wstawić do pomieszczenia w akompaniamencie fotelu wykonanego z tego samego surowca.

Bardzo ważne dla steampunku są zegary, rzecz jasna w różnorodnych wielkościach – zwykle w ciemnych kolorach z miedzianymi wskazówkami. Tematyka czasu pojawia się wyjątkowo często w tego typu aranżacjach, wcześniej wspomniane zegary czy klepsydry to dopiero początek. Z dużej tarczy zegara można zrobić stolik do kawy, wystarczy rama na wymiar i przeszklenie na tło czasomierza.

salon z szarą kanapą

Oświetlenie

Postaw na ciepłe światło. Sprawi ono, że pomieszczenie zyska na komforcie. Klosz do lampy może być zrobiony z metalu, szkła lub ciemnej tkaniny. Pamiętaj, że nie ma być to konstrukcja minimalistyczna. Okna odsłoń i nie zakładaj żaluzji! Dla prywatności możesz powiesić na karniszu zasłony, ale masywne i ciemne.

Kuchnia

Nasze serce domu musi zawierać ogrom dekoracji związanych z gotowaniem, nie trzymaj na blacie nowoczesnych urządzeń, zniwelują one uczucie pobytu w epoce rewolucji przemysłowej. Szafki powinny być wykonane z ciemnego drewna, zaś do blatu użyj marmuru. Miedziany zlew i uchwyty do szafek to rewelacyjne przebicie odcieni mebli. Na środku pomieszczenia wstaw wyspę i dodaj do niej czarne stoliki barowe. Pamiętaj, aby okap był odkryty, pomaluj go na surowy kolor, a będzie genialnym dodatkiem do kuchni. Ściany pokryj płytkami imitującymi cegłę lub zabezpieczonym, ciemnym betonem. Na podłodze wstaw panele lub płytki, rzecz jasna w kolorystyce wymienionej wyżej.

jadalnia z czarnym stołem

Tworzymy wnętrza z duszą i charakterem

Steampunk to ciekawy i niecodzienny temat, ale jeśli marzysz o pomieszczeniu wyciągniętym wprost ze starych odcinków Sherlocka Holmes’a – ten styl jest dla Ciebie! Oddaj się w podróż statkiem parowym wraz z zespołem MAZZANI, pomożemy Ci spełnić Twój przemysłowy sen lub znaleźć wnętrze idealne dla Ciebie. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, zdalnie w całej Polsce. Nie pozwól, aby Twój dom był kwestią przypadku.

Pytania naszych klientów:

Jak może wyglądać łazienka w stylu steampunk?

W łazience w stylu steampunk mile widziana jest duża ilość zabezpieczonego drewna, heban idealnie się tu sprawdzi. Armatura i dekoracje powinny zostać wykonane z miedzi. Butelkowa zieleń w formie płytek doda życia i koloru do pomieszczenia.

Czy w stylu steampunk są ważne rośliny?

Nie, raczej unikamy nadmiaru natury. Pomieszczenie ma być wypełnione wynalazkami i tematyką podróży. Jeśli jednak brakuje nam roślin w pokoju, małe bluszcze czy naturalne zioła nie zaszkodzą.

Jakie lustra dobrać do steampunk?

Najlepiej sprawdzą się prostokątne, niech zawisną w pokoju na najmniej udekorowanej ścianie. Jeśli pragniemy dodać akcentów steampunkowych możemy poprzyklejać koła zębate na zewnętrzną część lustra.

Jakie fotografie spełnią się najlepiej w stylu steampunk?

We taki wnętrzu doskonale odnajdą się zdjęcia wykonane lub przerobione na sepię, wytłumiamy kolory. Celujemy w fotografie rodzinne, dodatkowym atutem będzie zrobienie ich w stylu wiktoriańskim. Ramka powinna być drewniana lub miedziana, kojarząca się ze starymi czasami.