salon w stylu marynistycznym
24
wrz

Inspirujący styl marynistyczny

Większość z nas lubi ciepłe, długie dni, które spędzamy na dworze, nierzadko w letnich kurortach. Często chciałoby się zatrzymać ten wspaniały czas na dłużej i jest na to sposób. Nieważne jaka pogoda panuje za oknem, do domu można wprowadzić wieczne lato, jednocześnie poprawiając sobie tym samopoczucie. Zaprojektuj swoje mieszkanie w stylu marynistycznym.  

pokój dziecięcy z morskimi dodatkami

Znaki szczególne w stylu marynistycznym  

Paski to coś, co bardzo mocno kojarzy się tak z morzem, jak i z marynarzami. Nierzadko ubrania pracowników statków mają taki motyw. Jednak w kwestii aranżacji niekonieczne jest używanie pasków na tekstyliach, z których wykonane są meble, a raczej jako wzór na poduszkach, przykryciach na łóżko czy zasłonach. 
Świetnymi dodatkami i symbolami tego stylu będą rzeczy nawiązujące do rejsów i morskiego krajobrazu, takie jak: węzły i liny, różnego rozmiaru muszle czy rozgwiazdy, koła sterowe, a także miniaturki żaglówek czy obrazki – wybór jest szeroki. Co istotne, wiele z tych ozdób można wykonać samemu, używając do tego własnych wakacyjnych pamiątek.  
Podczas wyjazdu warto więc pozbierać muszelki, a nawet piasek, wszystko ułożyć w słoiku czy innym szklanym naczyniu, którego brzeg można owinąć surowym sznurkiem. Będzie to unikalna ozdoba każdego pokoju i wprowadzi niesamowity klimat.

Meble jak na morzu  

W teorii panuje tu dowolność, w praktyce zaś warto postawić na jasne, najlepiej bielone meble. Aby zaś przełamać tę jednolitość, dobrze wprowadzić jakiś element nawiązujący bądź wykonany z tradycyjnych naturalnych materiałów jak wiklina, rattan czy trawa morska. Jasne meble mają stanowić podstawę aranżacji, a dodatkowe błękitne lub beżowe elementy być jej uzupełnieniem. Warty zaznaczenia jest fakt, że kolorystyka stylu marynistycznego pozwala łatwo zmienić go w coś zupełnie innego.  

Wakacyjny salon 

Pokój gościnny to jedno z lepszych miejsc w domu, nadające się do marynistycznej aranżacji. Dodatki mogą zmienić to miejsce niemal w żeglarską kajutę i sprawić, że niechętnie będziesz go opuszczać. O co więc się postarać, aby uczynić to pomieszczenie niezwykłym?  
Najwięcej uwagi przyciągają zazwyczaj największe elementy, dlatego warto postarać się o fotel lub sofę tapicerowaną na biało lub niebiesko. Dobrym dodatkiem do tego będą ozdobne poduszki w marynarskie wzory lub nawet takie w kształcie np. węzła żeglarskiego. Taki wystrój na pewno zwróci uwagę każdego.  

Nieco lekkości do pomieszczenia można wprowadzić za pomocą jasnego stolika z krzesłami. Aby klimatycznie dopełnić aranżację, niezbędne będą odpowiednie dekoracje. Muszle czy piasek w szklanych pojemnikach, porcelana, drewniane statki czy kotwice lub wiszące busole sprawią, że pokój będzie naprawdę wyglądał niczym wnętrze statku. W tej kwestii ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i ewentualnie dostępna przestrzeń.  

sypialnia z wiosłami

Śpij jak marynarz  

Choć styl marynistyczny pasuje dobrze do każdego pomieszczenia, w sypialni sprawdzi się szczególnie. Właśnie w pokoju będącym miejscem wypoczynku, powiew lata i wakacji jest najbardziej potrzebny. 
Głównym punktem sypialni będzie na pewno łóżko. Powinno być duże, wygodne i jasne. Najlepiej wykonane z białego drewna, pościelone w jasnych, białych lub jasnoszarych barwach. Aby dodać nieco wyrazistości, poszewki na poduszki mogą być niebieskie, a jeśli mamy ochotę na większą różnorodność, cała pościel lub przykrycie naszego łóżka może być ozdobione kotwicą lub muszlami. Podłogę powinien zdobić biały, niebieski lub granatowy puszysty dywan.

Dobrymi dodatkami zaś będą: 

  • biała lampa,  
  • ustawione na półkach morskie symbole, jak małe statki przywiezione z wakacji, 
  • morskie widoki.  

Oryginalnym dodatkiem będzie też kotwiczka z termometrem na ścianie – jednocześnie ozdobna i funkcjonalna.  

Łazienka w stylu marynistycznym  

Najlepszym miejscem do aranżacji w marynistycznym stylu wydaje się być łazienka, bo gdzie, jak nie w pomieszczeniu, którego najważniejszym elementem jest woda sprawdzi się styl bazujący na morskich wojażach. 

Podstawą są oczywiście kolory, a głównymi z nich są biel, niebieski oraz granat. Te trzy barwy każdemu od zawsze kojarzą się z morzem. Dobrze więc utrzymać w tej tonacji tak meble, jak i resztę pomieszczenia. Warto, aby podłoga była beżowa lub jasnobrązowa – będzie w ten sposób przypominać pokład statku, ściany natomiast najlepiej zrobić białe lub błękitne.  
Wprowadzenie dodatków jest nieco trudniejsze, głównie ze względu na tak ogromny ich wybór i możliwości. Trzeba pamiętać, aby nie stworzyć wrażenia przepychu i bałaganu, a jedynie wprowadzić morski klimat. Dobrze sprawdzi się tu lustro w brązowej (nie malowanej i nie lakierowanej) ramie, wiszące na sznurze na ścianie, lub takie w sznurkowej oprawie. Oryginalnym pomysłem będzie też zawieszenie zasłony prysznicowej na grubej linie, zamiast na drążku. Sama zasłona zaś powinna być oczywiście w morskie symbole. 
Innymi dodatkami mogą być małe kotwice lub muszelki zdobiące szafki czy pojemniki na kosmetyki. 

Warto tutaj zaznaczyć, że uniwersalność stylu marynistycznego pozwala na aranżację łazienki w typowy okrętowy sposób, jak i bardziej nowocześnie. Wystarczy inaczej dobrać dodatki i kolorystykę, aby sprawić, że nawet elegancka łazienka będzie kojarzyć się z morzem i wakacjami. 

Kuchnia i jadalnia 

Otwarta kuchnia, będąca aneksem przy pokoju gościnnym i jadalnia, która wplata się w całokształt tworzy uczucie przestrzenności i wygody. Nawet przy mniejszym metrażu pozwala to stworzyć wizualnie więcej miejsca. Tak jak w pozostałych pomieszczeniach, tak tu królować powinna biel i kolor niebieski, należy jednak pamiętać o stonowanych połączeniach. Biała podłoga i ściany oraz niebieskie fronty mebli czy gdzieniegdzie granatowe akcenty będą tworzyć spójną całość, nie rażąc przy tym w oczy. 
Jak zastosować marynistyczny styl w kuchni? Najlepiej wszelkie pojemniki na przyprawy ozdobić subtelnymi symbolami morskimi, dobrym wyborem będzie też zawieszenie chochli i większych łyżek na sznurkach.

fotele w niebieskie pasy

Projektowanie wnętrz to dla nas sztuka

Jak widać, styl marynistyczny pasuje świetnie do każdego pomieszczenia i co ważne, nie jest trudno go wprowadzić. Jeśli chcesz, aby w Twoim domu na zawsze zagościło lato, a ponadto lubisz otaczać się morskimi barwami i przedmiotami, jest to zdecydowanie pomysł dla Ciebie. Zapraszamy do kontaktu z MAZZANI, nasz projektant pomoże Ci urządzić Twój przyszły własny „okręt”. Nasza firma mieści się w Warszawie, projekty online realizujemy jednak na terenie całego kraju. 

Pytania naszych klientów:

Co jest typowe dla stylu marynistycznego?

Tym, co najbardziej kojarzy się z morzem, a więc i z tym stylem są paski, które powinny pojawić się np. na poduszkach, zasłonach czy przykryciach na łóżko.

Jakie kolory przeważają w stylu marynistycznym?

Kolory związane z morzem i wodą, a są to: biały, niebieski i granatowy. Niekiedy też żółty – kolor piasku. 

Gdzie najbardziej pasuje styl marynistyczny?

Jest tak uniwersalny, że pasuje wszędzie, ale najlepiej sprawdzi się w sypialni – miejscu wypoczynku oraz w łazience – miejscu, które najbardziej kojarzy się z wodą, a więc i z morzem.

Czy trudno urządzić mieszkanie w stylu marynistycznym?

Nie jest to trudne, zwłaszcza, jeśli chodzi o dodatki, których część można nawet wykonać samodzielnie.