jasna kuchnia, dużo światła
03
paź

Eco Design

W obecnych czasach bardzo popularny stał się trend Eco Design. Pojawił się w ciągu kilku lat zarówno w architekturze, modzie, sztuce, jak i w designie. Stało się to za sprawą łatwego dostępu do informacji, dzięki którym coraz bardziej wzrasta świadomość ludzi dotycząca wiedzy na tematy ważne dla naszej planety, a co za tym idzie – na temat ekologii. Docierające do nas wiadomości ukształtowały nasz światopogląd i znalazły odzwierciedlenie w stylu życia. Pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, które przyczyniają się do lepszego zagospodarowywania zasobami naturalnymi. Dzięki czemu możemy podejmować realne działania zmierzające do pozytywnych zmian dla naszej planety. Coraz większa liczba osób decyduje się na ekologiczne budownictwo i aranżację wnętrz.

Ekologiczne projektowanie 

Projektując ekologiczne wnętrze domu czy mieszkania, ważna jest zasada kilku “R”. Pozwala na jak najlepsze dopasowanie projektu do indywidualnych potrzeb domowników. 

  • Reduce (redukuj) – jak najbardziej ogranicz zużycie zasobów, przedmiotów, z których korzystasz oraz energii. 
  • Reuse (używaj ponownie) – wybieraj rzeczy dobrej jakości, które posłużą przez wiele lat oraz takie wielorazowego użytku. 
  • Recycle (segreguj, przetwarzaj) – wybieraj takie surowce, które można przetworzyć i ponownie wykorzystać. 
  • Rethink (przemyśl) – dokładnie przemyśl czy zaprojektowane wnętrze będzie solidnie wykonane, tak by długo służyło i nie znudziło się domownikom. 
  • Refuse (odmawiaj) – w miarę możliwości zrezygnuj z rzeczy jednorazowego użytku, aby nie dopuścić do zbędnych zanieczyszczeń. 
  • Repair (naprawiaj) – naprawiaj rzeczy, które da się jeszcze naprawić, 
  • Rehome (znajdź nowy dom) – znajdź nowy dom przedmiotom, z których już nie korzystasz, a które wciąż są sprawne, 
  • Rot (kompostuj) – kompostuj wszystkie produkty naturalne, jeżeli masz taką możliwość. 

Wyposażenie wnętrz 

Każde wnętrze domu czy mieszkania można wyposażyć w ekologiczne urządzenia, czyli takie, które oszczędzają zasoby i energię, a przy tym spełniają swoje funkcje. Są również łatwe do utrzymania w czystości, co sprawia, że nie trzeba stosować na nich żrących środków chemicznych. Jednocześnie są systemowe, to znaczy, że możemy w nich wymienić konkretny element bądź ulepszyć pod własne preferencje.  

Przy wyborze produktów najlepiej zdecydować się na takie materiały, które są proste i naturalne, jak drewno, kamień, beton czy szkło i zrezygnować z tworzyw wysoce przetworzonych takich jak plastik. Ważny jest również wybór materiałów pochodzących z odpowiedzialnych certyfikowanych źródeł oraz zrównoważony cykl życia produktu.  

Meble powinny być zarówno wygodne, ergonomiczne, praktyczne, jak i wykonane z dbałością – by były solidne i wytrzymałe. Podczas aranżacji wnętrz w stylu eko pożądaną cechą jest również elastyczność. Wybór takich mebli, które będzie można przekształcić lub dostosować do aktualnych potrzeb np. systemy modułowe bądź modele, które rosną wraz z dzieckiem. Dodatkowym atutem jest tak zaprojektowane wnętrze, by w prosty sposób mogło zostać zmodyfikowane po kilku latach wraz ze zmianą potrzeb domowników. 

Dodatki powinny być wykonane z ekologicznych tworzyw jak bambus, ratan, wyklina czy trawa morska. Spośród wielu rodzajów materiałów wybierajmy len, bawełnę bądź płótno. Pamiętajmy również o dodatkach roślinnych, najlepiej sprawdzą się żywe okazy doniczkowe, które filtrują powietrze. 

kuchnia w jasnych barwach w eko wydaniu

Kolorystyka  

Dom powinien być azylem od codziennego stawiania czoła spalinom, zanieczyszczeniom i zgiełkowi. Wracając po całym dniu do domu, wspaniale jest poczuć atmosferę intymności i spokoju. Aby osiągnąć taki efekt, warto zastosować stonowaną paletę barw z dominującą bielą, która optycznie powiększy przestrzeń i ją rozjaśni. Ekologiczna aranżacja charakteryzuje się wykorzystaniem światła słonecznego w maksymalny sposób. Ta prosta metoda zminimalizuje zużycie prądu. Poza bielą stawiajmy na inne ciepłe barwy jak spokojne zielenie, beże, brązy, które będą dobrze współgrać ze sobą, a zrezygnujmy z krzykliwych jak czerwienie, żółcie czy róże. 

Ekologicznie i ekonomicznie 

Bardzo często materiały i produkty pochodzące ze sprawdzonych źródeł kosztują znacznie więcej niż te, które są słabej jakości. Jednak mają dłuższy okres gwarancji, działają bezawaryjnie, wolniej się zużywają i mają znacznie lepszą żywotność, a także pomagają zmniejszyć rachunki. Niektóre produkty i metody mogą wydawać się zbyt drogie, lecz patrząc długoterminowo, taka inwestycja zwróci się z nawiązką. Rzeczy dobrej jakości oraz innowacyjne rozwiązania umożliwiają zmniejszenie zużycia wody i energii, a co za tym idzie, można będzie sporo zaoszczędzić, a dodatkowo pomóc środowisku. Zamiast żarówek starego typu wybierajmy oświetlenie LED. Stosujmy baterie, które minimalizują zużycie wody. Używajmy ekologicznych i bezpiecznych farb niewydzielających Lotnych Związków Organicznych, czyli takich, które zachowują najwyższą jakość i jednocześnie są nieszkodliwe dla otoczenia. 

rattanowa kanapa, kwiaty w donicach

Tworzymy przyjazne dla środowiska mieszkania

Świadomość ekologiczna jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Nasz doświadczony architekt wnętrz z firmy MAZZANI może pomóc Ci stworzyć mieszkanie w stylu eko, które nie tylko będzie piękne, ale także przyjazne dla środowiska. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, wykorzystasz naturalne materiały i zrównoważone rozwiązania, tworząc harmonijną przestrzeń. Pozwól nam pomóc Ci w urządzeniu mieszkania, które odzwierciedli Twoją troskę o planetę, zachowując jednocześnie komfort i estetykę.

Pytania naszych klientów:

Jakie są zasady ekologicznego projektowania wnętrz?

Istnieje kilka ważnych zasad, których powinno się przestrzegać, projektując ekologiczne wnętrza w domach czy mieszkaniach. Należy pamiętać, by jak najbardziej ograniczyć zużycie zasobów, wybierać rzeczy dobrej jakości, które posłużą przez wiele lat i takie, które można ponownie wykorzystać czy przetworzyć. Dobrze by było również, w miarę możliwości, zrezygnować z rzeczy jednorazowego użytku. 

Jak wyposażyć wnętrze w stylu eko?

Do wyposażenia wnętrza w stylu eko warto wykorzystać ekologiczne urządzenia oszczędzające energię. Podczas wyboru mebli i przedmiotów codziennego użytku najlepiej zdecydować się na naturalne materiały i unikać tworzyw sztucznych. Do aranżacji wnętrz można również skorzystać z mebli, które z czasem dostosowują się do potrzeb domowników. 

Jakie kolory dobrać, aranżując wnętrze w stylu eko?

By nasze wnętrze było jak najbardziej ekologiczne, powinniśmy sięgnąć po stonowaną paletę barw z bielą jako dominującym kolorem. Charakterystyczne jest również wykorzystanie światła słonecznego w maksymalny sposób, by równocześnie zminimalizować zużycie prądu.