03
paź

Kolor turkusowy w aranżacji

Wnętrza urządzone w kolorze turkusowym wpisują się w jedną z najbardziej modnych kolorystyk w ostatnich latach. Turkus jako kolor wyrazisty jest w stanie ożywić każde wnętrze. Szczególnie polecany jest do salonu, w którym bazę kolorystyczną często tworzą kolory stonowane, jak beż, biel czy różne odcienie szarości. Turkus znajdzie tu zastosowanie głównie pod postacią stylowych dodatków, mebli czy jako kolor ścian. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać potencjał tej niezwykłej barwy w domowym wnętrzu.

turkus w zestawieniu z bielą

Turkus i jego odcienie

Występujący w naturze turkus nazywany jest kamieniem niebios. Kolor ten potrafi pobudzić kreatywność i stymuluje do działania. Stanowi połączenie błękitu i zieleni, może występować w kilku odcieniach, począwszy od tych najjaśniejszych, aż po bardzo ciemne. Turkusowy zbliżony jest do morskiego, seledynowego, lazurowego i miętowego. Bardzo dobrze pasują do niego złote akcenty, m.in. w postaci elementów dekoracyjnych: wazonów, ramek na zdjęcia czy świeczników. Tworzą z nim prawdziwie królewską aranżację.

Turkus potrafi ożywić mieszkanie poprzez zastosowanie go na ścianach pokoju czy przy pomocy mebli w tym kolorze albo modnych dodatków. Śmiało można powiedzieć, że rozwesela wnętrze. Jest w stanie sprawić, że aranżacje w klasycznych kolorach nabierają zupełnie nowego charakteru. Jego zaletą jest też odświeżanie pomieszczenia i dodawanie mu nieco ekspresji.

Turkus w towarzystwie innych barw

Turkusowy świetnie komponuje się zarówno z jasnymi i chłodnymi kolorami, jak i z cieplejszymi barwami. Jasne odcienie turkusu najlepiej prezentują się w dużych, przeszklonych pomieszczeniach.

Kolory najbardziej pasujące do turkusowego:

Biel, beż Zieleń butelkowa, brąz Zieleń pastelowa, błękit, róż Żółć, limonka, pomarańcz 
Jasne, neutralne i spokojne kolory delikatnie wyciszą intensywność turkusu i zapewnią harmonię we wnętrzu, szczególnie w sypialni. Są spokrewnione z turkusem, a jako kolory ziemi tworzą harmonijną całość.  Te ciemniejsze barwy sprawdzą się jako kolor mebli w sypialni lub np. w domowej bibliotece czy gabinecie. To połączenie sprawia, że mieszkanie nabiera przyjemnego charakteru. Nadaje delikatnie cukierkowego charakteru, np. w kuchni czy łazience. Stanowią wspomnienie lata i wprowadzają ciepło do pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się w tekstyliach i innych dodatkach, m.in. w salonie. 

turkus w towarzystwie innych barw

Turkus w aranżacji salonu

Salon stanowi miejsce, w którym koncentruje się nasz wolny czas. Ważne, aby był urządzony w odpowiadających nam barwach. Kolor turkusowy sprawdzi się na ścianie, lecz trzeba pamiętać, że ten kolor farby jest dominujący i dość intensywny. W związku z tym lepiej jest pomalować tylko jedną ścianę, a pozostałe zrównoważyć innym kolorem, np. neutralną bielą. W naszych salonach zazwyczaj królują następujące dodatki:

• poduszki,

• koce i narzuty,

• wazony,

• figurki,

• pufy,

• dywaniki.

Bardzo dobrym połączeniem barwy turkusowej w salonie są klasyczne beże i brązy, takie jak np. caffé latte, a także naturalne odcienie drewna i szarości. Drewno od dawna stanowi klasykę we wnętrzach i doskonale komponuje się z turkusem, na przykład w postaci drewnianych mebli, które nie wychodzą z mody. Wykonane z tego ponadczasowego materiału stoły, ławy, stoliki oraz krzesła idealnie łączą się z intensywną turkusową barwą.

W jakie style wpisuje się turkus?

Beże, biel, odcienie szarości stanowią dzisiaj podstawę wnętrz, urządzonych w stylu skandynawskim czy śródziemnomorskim. Zastosowanie w nich turkusu pozwala dodać im charakteru i przełamać nieco monotonne aranżacje.

Omawiana barwa dobrze komponuje się z elementami stylu marynistycznego. Można połączyć białe meble z odcieniami turkusu. Elementy tego stylu, jak muszle czy statki, przywołują wakacyjne wspomnienia, a turkus kojarzy się z krystalicznie czystą wodą. Innym stylem, z którym harmonizuje barwa turkusowa, jest Hampton, czyli wnętrza w stylu nadmorskim z zastosowaniem plażowych akcesoriów. Nietrudno wyobrazić sobie turkus w tak niezwykłym otoczeniu. Jest to nurt nieco bardziej elegancki i uporządkowany niż wspomniana estetyka marynistyczna.

Turkus fantastycznie wkomponowuje się w styl nowoczesny, wyróżniający się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością. Barwa ta wnosi nową energię i powiew świeżości do takiego wnętrza, chociażby w postaci tapety w geometryczne wzory. Turkus przełamuje też surowość wnętrz w stylu loft, głównie za pomocą pięknych dekoracji i dodatków. Sprawdzi się też tutaj jako kolor krzeseł, lamp lub innych mebli zaprojektowanych w tym stylu.

róż z turkusowym w salonie

Turkusowy raj

Marzysz o mieszkaniu w kolorze turkusowym, które emanuje spokojem i świeżością? Nasz doświadczony architekt wnętrz z firmy MAZZANI jest gotów pomóc Ci w stworzeniu takiej przestrzeni. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, osiągniesz idealną harmonię kolorów i stylu, tworząc unikalne mieszkanie, które odzwierciedli Twój indywidualny gust. Pozwól nam pomóc Ci w urządzeniu wymarzonego wnętrza w odcieniach turkusu, które sprawią, że poczujesz się jak w raju. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory współgrają z turkusem?

Z turkusem dobrze współgrają barwy stonowane, klasyczne i neutralne, jak biel, beż czy odcienie szarości. Aby nadać charakter wnętrzu, można połączyć turkus z żółcią, barwą pomarańczową, jasnymi i ciemniejszymi odcieniami zieleni oraz brązem. 

Z jakimi dodatkami i meblami połączyć turkus?

Turkusowy świetnie prezentuje się w postaci dodatków takich jak poduszki, koce, narzuty na sofę, wazony, bieżniki czy dywaniki. Idealne są też sofy, krzesła, a nawet pościel w tym kolorze. 

Jak zaaranżować salon w turkusie?

Podczas projektowania wnętrz powinniśmy postawić na wykorzystanie turkusu w postaci koloru ścian salonu.  Barwa ta odnajdzie się też w typowych dla pokoju dziennego meblach, takich jak sofy, pufy, krzesła, jak również w dodatkach, np. poduszki, koce, flakony, porcelanowe figurki zwierząt. 

Które style łączą się ze stylem turkusowym?

Turkus idealnie wpisuje się w nurt śródziemnomorski, marynistyczny czy egzotyczny. Dodatkowo pomoże ożywić wnętrze urządzone w stylu skandynawskim, w stylu loft albo nowoczesnym.