sypialnia w stylu feng shui
24
wrz

Tajniki feng shui

Każdy z nas chce się czuć w swoim mieszkaniu bezpiecznie i komfortowo. W stworzeniu harmonijnej, domowej przestrzeni może okazać się pomocna starożytna, chińska filozofia feng shui. W poniższym artykule wyjaśnimy, jakie są jej podstawowe zasady oraz praktyczne zastosowanie.  

salon w stylu japońskim

Co to znaczy feng shui?  

Zgodnie z dosłownym tłumaczeniem chińskich piktogramów, feng oznacza wiatr, a shui wodę. Za tym terminem kryje się symbolika – żywioł powietrza symbolizuje coś niewidzialnego, a żywioł wody coś niematerialnego. Według starożytnych wierzeń, siły, których nie możemy zobaczyć ani dotknąć, rządzą naszym losem. Feng shui dąży do zrównoważenia tych energii, po to, aby ich przepływ był swobodny. Efektem tego ma być dobre samopoczucie, zdrowie, szczęście w miłości oraz dobrobyt materialny.  

Feng shui a psychologia  

Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami tego typu wierzeń, warto przyjrzeć się bliżej filozofii Dalekiego Wschodu choćby z tego powodu, że obecnie mamy dowody na wpływ aranżacji przestrzeni na nastrój człowieka. Psychologowie w licznych badaniach udowodnili, że estetyka i wystrój otoczenia, w którym żyjemy, może przykładowo poprawić naszą wydajność, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa czy też ułatwić nam głęboki relaks. Choć twórcy Feng shui nie mieli narzędzi do tego, aby prowadzić naukowe badania na temat skuteczności swoich zasad, to na własnej skórze doświadczyli ich pozytywnego wpływu. Z tego powodu tę sztukę aranżacji wnętrz praktykowano od setek lat i przetrwała ona aż do teraz. 

Plan mieszkania zgodny z feng shui   

Urządzenie mieszkania według filozofii Feng shui powinno opierać się na tzw. siatce bagua. Służy ona do tego, aby zgłębić i zrozumieć swoje wartości życiowe oraz zidentyfikować obszary, które wymagają zmiany. Na podstawie tej wiedzy organizuje się przestrzeń, zgodnie z układem siatki, która podzielona jest na obszary odpowiadające następującym dziedzinom życia: 

 • kariera, 
 • związki, 
 • rodzina, 
 • bogactwo, 
 • zdrowie, 
 • przyjaźń, 
 • kreatywność, 
 • wiedza, 
 • reputacja.  

Do powyższych obszarów przypisane są określone cyfry, kierunki świata, kolory i żywioły. Przykładowo reputacji i sławie odpowiada kolejno: 9, południe, czerwony, ogień. Aby prawidłowo umieścić siatkę bagua na planie mieszkania, należy pamiętać, aby drzwi wejściowe znajdowały się między strefami wiedzy i kariery lub przyjaźni i wiedzy, a środek siatki odpowiadał dokładnie środkowej części domowej przestrzeni.  

Porządek w mieszkaniu to porządek w życiu  

Jedną z najważniejszych zasad Feng shui, jest utrzymanie porządku w mieszkaniu. Nie ma tu miejsca na kurz, brud i nadmiar rzeczy, które określa się jako generatory Sha Qi, czyli negatywnej energii, która zakłóca harmonię pomieszczenia. Jeśli zadbamy o czystość oraz usuniemy z naszej przestrzeni zbędne dodatki, stanie się ona jasna i przestronna, co wpłynie również korzystnie na stan naszej psychiki. Nie od dziś wiadomo, że w uporządkowanym otoczeniu łatwiej się skoncentrować, podejmować decyzje lub wypocząć. Samo sprzątanie mieszkania może stać się swoistym rytuałem, dzięki któremu pozostaniemy uważni i skupieni na chwili obecnej.  

kominek w salonie, duże okna

Mniej znaczy więcej 

Kolejną zasadą przy aranżacji mieszkania zgodnie z filozofią feng shui, jest – mniej znaczy więcej. Wielu ludzi ma nawyk zbierania różnych pamiątek i bibelotów z powodu sentymentu lub na „wszelki wypadek”. W praktyce większość z tych rzeczy często zalega w szafie i do niczego się nie przydaje. Według feng shui, nieużywane przedmioty tworzą zastój energetyczny, który ma negatywny wpływ na człowieka. Przykładowo, powodują senność, osłabienie, blokują rozwój oraz zmuszają nas do pozostania w strefie komfortu i kurczowego trzymanie się przeszłości. Aby wprowadzić w swoje życie powiew świeżości, warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i z rozwagą wybrać nowe dodatki.  

Równowaga Yin i Yang  

Jak już wiadomo, Feng shui zakłada istnienie energii, którą należy równoważyć. Dzieli się ona na Yin i Yang – są to jej dwa przeciwstawne bieguny, które wzajemnie się uzupełniają. Yin symbolizuje czerń, księżyc, bierność, introwersję i smutek, natomiast Yang – biel, słońce, aktywność, ekstrawersję i radość. Jak to się ma w praktyce do urządzania mieszkania? Skoro element Yang związany jest z dniem oraz działaniem, to powinien przeważać w pomieszczeniach takich jak kuchnia, pokój dziecka, czy też gabinet do pracy. W tych miejscach należy szczególnie zadbać o dobre oświetlenie. Najlepiej, aby znajdowały się w południowej części mieszkania. Warto też postawić na intensywne kolory – pomarańcz, żółć, czerwień. Yin powinien przeważać w sypialni, łazience i salonie, czyli tam, gdzie się regenerujemy oraz odpoczywamy. Z tego powodu te pokoje należy umiejscowić od południowej lub wschodniej strony. Sprawdzą się tu łagodne barwy – biały, błękitny, zielony, beżowy.  

Wystrój w stylu feng shui  

Jeśli znamy już podstawowe zasady filozofii feng shui, możemy przejść do aranżacji mieszkania. Czym się charakteryzuje? Oto najważniejsze cechy: 

 • Główne wejście do domu i przedpokój, to najważniejsze miejsca, ponieważ tutaj przynosimy energię chi, która zostanie rozprowadzona po całym mieszkaniu. Powinny być przestronne, jasne i zachęcające gości. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu, przyjemnym zapachu, kwiatach doniczkowych, dzwonkach oraz małej fontannie.  
 • W kuchni należy wygospodarować przestrzeń w taki sposób, aby jak najmniej rzeczy znajdowało się na blatach i na stole. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać porządek. Kuchenka, zlewozmywak oraz lodówka powinny być od siebie oddalone, ponieważ reprezentują przeciwstawne żywioły – ogień i wodę.  
 • Środek salonu powinien być pusty, natomiast kanapa powinna opierać się o ścianę, co stwarza poczucie bezpieczeństwa i ochrony. Ściany najlepiej pomalować na naturalne, spokojne kolory, np. zieleń, która sprzyja regeneracji. Jeśli jednak siatka bagua pokaże nam, że w salonie brakuje elementów któregoś z żywiołów, np. ognia, to warto wnieść jego akcent w postaci czerwonych dodatków.  
 • Sypialnia powinna być wolna od rzeczy kojarzących się z pracą lub rozrywką, ponieważ jest to miejsce przeznaczone na sen. Należy zrezygnować z telewizora, który jest niepotrzebnym rozpraszaczem. Mile widziane są dodatki w postaci świec, kadzideł, czy też zapachowych kominków, które dodadzą nastrojowej atmosfery. Jednak najważniejszym elementem jest łóżko. Według zasad Feng shui, należy je ustawić pod ścianą w taki sposób, aby z dwóch stron był do niego dostęp. Oprócz tego nie powinno znajdować się blisko okna lub drzwi. Takie rozmieszczenie wprowadza równowagę do pomieszczenia.  
elementy w stylu feng shui

Profesjonalne podejście do aranżacji wnętrz

Stworzenie harmonijnej przestrzeni w stylu Feng Shui to klucz do spokoju i równowagi w Twoim mieszkaniu. Nasz doświadczony architekt wnętrz MAZZANI specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz zgodnie z zasadami Feng Shui. Dzięki naszym usługom projektowania, przekształcisz swoje wnętrze w oazę spokoju, zwiększając komfort i poziom energii. Odkryj korzyści płynące z harmonii w Twoim domu z nami przy swoim boku. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Na jaki kolor pomalować ściany zgodnie z zasadami Feng shui?

Kolory ścian zależą od tego, jakie przeznaczenie ma dany pokój. Jeśli służy do relaksu, to warto postawić na stonowane kolory, np. zieleń, błękit, beż, biel, brzoskwiniowy. Kojarzą się z pierwiastkiem Yin. Natomiast w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy powinno być więcej pierwiastka Yang, dlatego też sprawdzą się żywe kolory takie jak pomarańcz, czerwień lub żółć. 

Jakie wybrać dodatku w stylu Feng shui?

2. Jakie wybrać dodatku w stylu Feng shui?  
Do mieszkania w stylu Feng shui najlepiej wybrać dodatki, które według tej filozofii mają silną aurę i wprowadzają pozytywną atmosferę. Mogą to być dzwonki, małe fontanny, figurki w postaci trójnogich żab, kryształki, chińskie monety, lustra, obrazy przedstawiające naturę oraz kwiaty.  

Jak rozmieścić pomieszczenia w mieszkaniu według filozofii Feng shui?

W ustaleniu planu mieszkania pomocna jest siatka bagua, która dzieli mieszkanie na strefy. Każda z nich odpowiada innej dziedzinie życia. Dzięki niej możemy ustalić nasze priorytety i zaaranżować przestrzeń, która będzie pełna harmonii.  

Dla kogo jest odpowiednia aranżacja zgodna z Feng shui?

Aranżacja Feng shui jest odpowiednia dla osób, które cenią sobie estetykę, minimalizm i porządek w mieszkaniu. Jej kolejnym atutem jest to, że nie wymaga dużych nakładów finansowych – wystarczy trzymać się określonych zasad, aby wnieść do mieszkania jej elementy.