domowe biuro
18
paź

Home office – wydajność i efektywność pracy

Popularność pracy zdalnej jest coraz większa i coraz więcej osób decyduje się na ten tryb pracy z wielu różnych przyczyn. Praca wykonywana w domu ma sporo zalet, a największą z nich jest oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do pracy stacjonarnej. Niestety zderzenie z rzeczywistością szybko weryfikuje, że praca w trybie zdalnym ma również wady. Jednymi z najpoważniejszych są trudność w koncentracji i oddzieleniu przestrzeni zawodowej od prywatnej. W celu zminimalizowania tego problemu, warto urządzić domowe biuro, które pozwoli zwiększyć efektywność i wydajność pracy.

Biuro w domu

Biuro w mieszkaniu – gdzie urządzić?

Urządzenie biura w mieszkaniu nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni, w których trudno o wygospodarowanie dodatkowego miejsca. O ile metraż domu pozwala na wydzielenie dodatkowej przestrzeni lub zajęcie innego pokoju, o tyle w mniejszej przestrzeni wydaje się to prawie niemożliwe. Dlatego warto wykorzystać kilka trików, które pomogą zaaranżować funkcjonalne, domowe biuro.

Jeśli nie ma możliwości przeznaczyć jednego, choćby najmniejszego pokoju na biuro to najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wydzielenie pewnej części jakiegoś pomieszczenia w mieszkaniu, które ma największy rozmiar, np. salon. W tej wyodrębnionej części należy stworzyć strefę biurową, która będzie praktyczna i wizualnie atrakcyjna.
 

Istotne jest przy aranżacji biura w domu uwzględnić charakter swojej pracy. Ważne elementy, na których warto się skupić, to sprzęty niezbędne w pracy biurowej, takie jak regały, półki, szuflady i wygodne krzesło. Obszar, w którym będzie znajdowało się biuro to część, w której będziemy spędzać najwięcej czasu w ciągu dnia, dlatego powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Przy czym ważne jest to, żeby równocześnie było miejscem zwiększającym efektywność pracy i sprzyjającym koncentracji.

Funkcjonalność przede wszystkim

W trakcie projektowania biura w mieszkaniu, należy uwzględnić standardowe elementy, wśród których najważniejszymi są:

  • Biurko – niezbędny element każdego biura. Powinno być dopasowane indywidualnie, tak aby łokcie tworzyły kąt prosty a stopy opierały się o podłoże. Uniwersalne wymiary blatu to 120–160 cm szerokości, 70–80 cm głębokości i 70–75 cm wysokości.
  • Krzesło lub fotel – powinno być przede wszystkim ergonomiczne i zapewniać podparcie dla kręgosłupa, który jest najbardziej obciążony pracą siedzącą. Siedzisko powinno mieć podłokietniki, oparcie i regulowaną wysokość.
  • Monitor – praca zdalna to głównie praca przy komputerze, dlatego przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto sugerować się pewnymi kryteriami, takimi jak właściwe ustawienie, istotne dla prawidłowej postawy i komfortu pracy oraz wielkość monitora, dostosowana do osobistych potrzeb.
  • Oświetlenie – jest ważne dla wzroku i wydajności pracy, dlatego należy zadbać o ten aspekt w szczególności. Światło dzienne jest najlepsze dla naszych oczu, dlatego dobrze byłoby umieścić biurko równolegle do okien. W strefie biurowej powinno znajdować się dodatkowe źródło światła, czyli lampy biurowe i sufitowe. Żarówki o naturalnej barwie będą najlepszym wyborem, ponieważ nie będą ani za mocne, ani za słabe.

Urządzając domowe biuro, należy pamiętać, żeby nie znajdowały się w nim żadne rozpraszacze, które mogłyby utrudniać pracę. Warto zatem zadbać o właściwą organizację i porządek, zaopatrując się w organizery na dokumenty i przybory. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, najlepiej sprawdzą się obrazy z krajobrazami bądź motywami roślinnymi. We wnętrzu warto zastosować jasne barwy, sprzyjające pracy umysłowej i pobudzające zapachy pomarańczy, melisy, tymianku czy kolendry.

Obraz z motywem roślinnym

Pomysłowe rozwiązania w domowym biurze

Aranżacja biura w małych pomieszczeniach nie musi być trudna. Warto zdać się na swoją kreatywność. Pomysłowe rozwiązania są niezawodne i wiele ułatwiają. Triki, które sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach to:

  • Schowanie kabli – przymocowanie ich klipsami lub umieszczenie w maskownicach czy kanałach kablowych sprawi, że nie będą rzucać się w oczy, rozpraszać i zaburzać estetyki.
  • Styl spójny z aranżacją całego mieszkania – niezależnie od wystroju, część biurowa powinna być harmonijna z całym pomieszczeniem. Warto wykorzystać szklaną ściankę rozdzielającą obydwie strefy, parawan lub rośliny. Meble powinny mieć jednakowy kolor.
  • Zamknięte szafki – porządek w biurze zapewnia dbałość o przestrzeń na biurku. Wszelkie dokumenty, akcesoria, wydruki czy notatki należy ukryć w zamkniętych szafkach.
  • Biurko w szafie – ukrycie biurowej przestrzeni w niewielkiej szafie to świetny trik, pozwalający oddzielić przestrzeń zawodową od prywatnej. Dzięki niemu można również schować dokumenty i akcesoria biurowe.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, żeby móc w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni, jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów. Powyższe rozwiązania są uniwersalne i warto je wykorzystać, projektując domowe biuro. Należy jednak pamiętać o indywidualnych potrzebach i charakterze wykonywanej pracy, które są wyznacznikiem odpowiednio zaaranżowanego biura w mieszkaniu.

błękitny fotel

Stwórz wymarzone wnętrze

Stworzenie efektywnego domowego biura to klucz do sukcesu w pracy zdalnej. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI pomoże Ci w pełnym projektowaniu i aranżacji wnętrz. Dzięki spersonalizowanym projektom, tworzymy przestrzenie, które motywują do pracy i zwiększają produktywność. Optymalne wykorzystanie przestrzeni to nasza specjalność. Zaprojektuj idealne środowisko do pracy w zaciszu domu już dziś! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak stworzyć biuro w małym mieszkaniu?

Urządzenie biura w małym mieszkaniu jest zadaniem trudnym, ale możliwym. W małych przestrzeniach często nie ma możliwości przeznaczyć jednego pomieszczenia na biuro. Dlatego jedynym sposobem na aranżację domowego biura jest wydzielenie pewnej części mieszkania, najczęściej salonu. 

Co warto zrobić, żeby zaaranżować funkcjonalne biuro w domu?

Podczas aranżacji biura w niewielkim mieszkaniu sprawdzają się kreatywne metody. Świetnym rozwiązaniem jest umieszczenia biurka w niedużej szafie i oddzielenie tej części od pozostałej parawanem lub ścianką, np. szklaną. Warto pochować kable w kanałach a dokumenty i przybory w zamkniętych szafkach.