czarny, metalowy żyrandol
18
paź

Styl minimalistyczny dla perfekcjonistów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego styl minimalistyczny jest idealnym wyborem dla osób ceniących sobie perfekcję? Charakteryzuje się wysokim naciskiem na harmonię we wnętrzach, proste formy, porządek i puryzm. Minimalizm króluje w trendach w projektowaniu wnętrz od paru lat i wciąż cieszy się sporą sympatią. Nasz artykuł pomoże Ci stworzyć minimalistyczną przestrzeń pozbawioną poczucia surowości i sterylności.

prosta lampa sufitowa, jasne meble, mało dodatków

Do kogo pasuje styl minimalistyczny?

Jeśli jesteś osobą ceniącą sobie ład i porządek, lubisz otaczać się niewielką ilością przedmiotów lub zależy Ci na perfekcji i czystości, bardzo prawdopodobne, że dołączysz do grona miłośników tego stylu. Harmonijnie zaplanowanie przestrzenie charakterystyczne dla stylu minimalistycznego sprawią, że poczujesz się tam komfortowo od samego wejścia. Zaprojektowanie wnętrza w taki sposób pomoże Ci wyciszyć się i zrelaksować po długim dniu.

Czym charakteryzuje się minimalizm?

Minimalizm rządzi się zasadą ,,mniej znaczy więcej”. W takich pomieszczeniach rezygnujemy ze wszystkiego, co może być uznane za zbędne i wprowadza chaos lub nieład. Celem tego stylu jest uproszczenie przestrzeni tak, by sprzyjała wyciszeniu się.

Stawia się tutaj przede wszystkim na stonowaną kolorystykę: wszelkie pastele, szarości, naturalne barwy oraz głównie biel. Aby przełamać gładkość i monotonię ścian możesz zastosować naturalne i surowe faktury, takie jak drewno, beton lub cegła. Bardzo kluczowa jest też duża ilość naturalnego światła, które zyskuje się poprzez pozbycie się firan i zasłon.  Styl minimalistyczny ceni sobie naturalne materiały wysokiej jakości. Stosuje się w nim mieszankę drewna, kamienia, gładkich prostych mebli na wysoki połysk i metalowych wykończeń.

 Zachowanie prostych kształtów, minimalne zdobienia i monotematyczność w powierzchniach sprawią, że wnętrze będzie wydawało się optycznie większe i bardziej przestronne.

białe meble w otwartym salonie

Meble w stylu minimalistycznym

Kąty proste, geometryczne kształty i linie są jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu minimalistycznego. Dlatego meble w przestrzeniach urządzonych w tej estetyce powinny to odzwierciedlać i nawiązywać swoją formą do kwadratów i prostokątów. Brak miękkich poduch i narzut nadrabiają szerokie siedziska i oparcia, w których możemy się wygodnie zanurzyć i wypocząć. Meble najczęściej mają odcienie szarości, beżu, bieli lub w przypadku bardziej kontrastowych projektów – czerni. Jeśli zależy Ci na luksusowym i modnym wystroju, postaw na naturalne materiały, które nadadzą pomieszczeniom takiego efektu. Pamiętaj jednak, by odcienie drewna, których użyjesz w więcej niż jednym elemencie były do siebie podobne.

Ozdoby i dodatki – tak czy nie?

Minimalizm koncentruje się przede wszystkim na utworzeniu atmosfery, która sprzyja harmonii i porządkuje chaos. Z tej przyczyny dekoracje są tutaj rzadkością. Nie musimy jednak całkowicie z nich rezygnować. Dodatki w stylu minimalistycznym:

  • rzeźby – warto postawić na jedną lub dwie, tak by nie zakłócić harmonii pomieszczenia;
  • obrazy i fotografie – doskonale sprawdzą się takie w prostych białych lub czarnych ramkach umieszczone w strategicznych miejscach;
  • rośliny – najlepsze będą gatunki o masywnych liściach w donicach imitujących naturalne materiały;
  • oświetlenie – odpowiednio dobrane doda ciepłej atmosfery i złagodzi surowość wnętrza.
biała nowoczesna kuchnia

Elegancja minimalizmu – wyjątkowe projekty

Zalety mieszkania w stylu minimalistycznym to ergonomiczna przestrzeń, spokój i elegancja. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI projektowanie staje się łatwiejsze. Nasz architekt wnętrz zajmuje się aranżacją wnętrz, tworząc minimalistyczne projekty, które wykorzystują potencjał każdej przestrzeni. Dzięki naszemu wsparciu, Twoje mieszkanie stanie się symbolem minimalistycznego piękna i funkcjonalności.

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny to koncept zakładający jak największą prostotę wnętrza, celem nadania mu harmonii i ładu. Charakteryzuje się niewielką ilością przedmiotów, prostymi kształtami i stonowanymi kolorami. Idealnie nadaje się dla osób ceniących sobie porządek.

Jakie dekoracje pasują do stylu minimalistycznego?

Styl minimalistyczny unika nagromadzenia przedmiotów i bibelotów. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się w nim obrazy w prostych ramkach, pojedyncze rośliny lub nieskomplikowane rzeźby.

Jakich kolorów użyć w stylu minimalistycznym?

Najlepiej sprawdzą się stonowane odcienie, które nadadzą wnętrzu poczucia czystości. Popularne są różne odcienie szarości, biel oraz pastele. Bardzo modne są teraz także ściany o fakturze surowego betonu.

Czy styl minimalistyczny nadaje się do domu?

W stylu minimalistycznym musimy wyrzec się nadmiaru przedmiotów oraz zadbać o porządek i harmonię w przestrzeni. Dlatego dobrze się sprawdzi w domu osoby poukładanej lub kogoś, kto czuje się przytłoczony sporą ilością rzeczy.