salon z aneksem kuchennym
18
paź

Sztuka wykorzystania każdego metra kwadratowego

Mogłoby się wydawać, że małe mieszkania są łatwe w aranżacji ze względu na swój rozmiar. Wręcz przeciwnie! Niewielkie przestrzenie przysparzają nam najwięcej wyzwań, ponieważ w ich projektowaniu ważny jest każdy centymetr. Jednak przy zastosowaniu optymalnego układu, wyposażenia i wystroju, nawet metraż może być stylowy i funkcjonalny.

 Kompaktowe wnętrza wymagają maksymalnie funkcjonalnego wykorzystania metrażu – każde marnotrawstwo przestrzeni zabiera nam cenne metry kwadratowe. Dzięki naszym poradom, zaaranżujesz swoje małe mieszkanie bez problemu.

fototapeta w pokoju

Kolorystyka i faktury w małych wnętrzach

Przy niewielkiej przestrzeni kluczowe jest wykorzystanie odpowiednich kolorów i tekstur, które pomogą nam wizualnie ją powiększyć. Należy pamiętać, że ciemne i intensywne barwy optycznie pomniejszają, dlatego najlepiej sprawdzają się tutaj jasne kolory. Dodają do pomieszczenia światła, przez co tworzą iluzję otwartości i przestronności. Ponadto biel jest idealną bazą dla niemal każdego wystroju wnętrz i pasuje do wszystkich dodatków.

Nie należy nadmiernie przesadzać z fakturami i strukturami. Wszelkie wzorzyste tapety, chropowate faktury ścian czy panele ścienne nie są optymalnym rozwiązaniem. Zastosowanie gładkich ścian i prostych wzorów wzmocni iluzję większej przestrzeni uzyskaną przez jasne barwy. Odstąpieniem od reguły są tutaj fototapety lub duże grafiki przedstawiające pejzaże. Jeśli umieścimy je w odpowiednim miejscu, mogą sprawiać wrażenie widoku z okna.

Zrezygnuj ze ścian działowych

Otwarcie przestrzeni i wyeliminowanie ścian działowych jest najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem problemu małej przestrzeni. Im mniej ścian, tym wnętrze wydaje się większe. Pamiętaj, że w przypadku otwartej kuchni konieczne jest utrzymywanie ciągłego porządku w przypadku niespodziewanych wizyt gości.

Meble dopasowane do Twoich potrzeb

Kluczem do sukcesu w projektowaniu małego wnętrza jest dobranie odpowiednich mebli oraz funkcjonalnego układu. Nie ma tutaj miejsca na modele, które nie mają jasnego zastosowania. Wszystko powinno być skrojone na potrzeby mieszkańców, tak aby nie zajmowało niepotrzebnie miejsca.

Dobrze jest więc wydzielić podstawowe strefy funkcjonalne: strefę spania, miejsce do wypoczynku, przestrzeń do przyjmowania gości, strefę gotowania i jedzenia i ewentualnie strefę zabawy dla dzieci. Możemy wyznaczyć je przy użyciu mebli. Prostym sposobem na oddzielenie przestrzeni kuchennej, jadalnianej i wypoczynkowej jest postawienie stołu pomiędzy kuchnią, a salonem. Dodatkowo zapewni nam to większy blat roboczy przy gotowaniu. Strefę jadalnianą oraz wypoczynkową możemy wydzielić także przy użyciu sofy postawionej tyłem do stołu.

fototapeta w sypialni

Warto również decydować się na wielofunkcyjne meble, które zaspokoją więcej potrzeb przy mniejszym wykorzystaniu miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są tutaj: elementy wyposażenia nakładane na siebie (np. krzesła), rozkładane stoły lub stoliki na kółkach, kanapy modułowe i sofy z funkcją spania. Zastosowanie ich pozwoli nam na funkcjonalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Dobrze także wspomnieć, że model na nóżkach dodają poczucia lekkości.

W przypadku przechowywania, warto jest zastosować wysokie meble, które zapewnią nam więcej przestrzeni do przechowywania. Idealnym rozwiązaniem są także wielopiętrowe półki ścienne, których wysokość możemy dopasować do naszych potrzeb.

Dodatki czy ich brak?

Nadmierne ozdobienie małego wnętrza może je przytłoczyć i wizualnie pomniejszyć. Dekoracje w nadmiarze dodają poczucia zagracenia oraz ułatwiają powstawanie nieładu. Z tego powodu, lepiej postawić na kilka elementów, które są większe i przykuwają uwagę. W tym przypadku zawsze najważniejsza jest jakość, a nie ilość.

Idealny dodatek stanowią lustra, które odbijają światło i nadają poczucia głębi każdemu pomieszczeniu. Powinny one być strategicznie powieszone. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich na całej ścianie lub naprzeciwko przejść i wejść do pokojów. Pamiętajmy jednak, by ustawić je tak, aby odbijały istotny element wystroju.

minimalistyczny salon z rozkładanym narożnikiem

Twoje wnętrza, Twoja osobowość

Każdy z nas dąży do poczucia przestronności i komfortu w swoich wnętrzach. Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz MAZZANI wie o tym doskonale. Przemieńmy razem małe wnętrze w wielką strefę komfortu! Pracujemy na terenie Warszawy i okolic, a zdalnie na obszarze całej Polski. Zgłoś się do nas, a przeprowadzimy niesamowitą metamorfozę Twoich czterech kątów. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie barwy zastosować w małym wnętrzu?

W małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się jasne barwy: biel, szarości i pastele. Ciemne i intensywne kolory optycznie pomniejszają.

Jakie dodatki pasują do małego mieszkania?

W małych mieszkaniach należy uważać na nadmiar dekoracji. Najlepiej wykorzystać parę przykuwających uwagę elementów, takich jak fotografiki lub lustra.

Jak optycznie powiększyć pokój?

Jednym z prostszych sposobów jest zastosowanie jasnych barw i gładkich tekstur. Dodatkowo zawieszenie dużego lustra w strategicznym miejscu, doda pomieszczeniu przestronności.