piętrowe łóżko
17
paź

Co powinien mieć pokój dziecięcy?

Aranżacja pomieszczeń dla maluchów to spore wyzwanie dla rodziców i projektantów wnętrz. Ważne jest, aby pokój był bezpieczny, praktyczny oraz dostosowany do wieku. Dziecko będzie spędzać w nim dużo czasu, więc sprawmy, by chętnie tam przebywało. Idealne wnętrze dla dzieci powinno posiadać:

  • dopasowana kolorystyka i dodatki,
  • odpowiedni rozmiar pokoju,
  • podział pomieszczenia według użytkowania,
  • praktyczność i bezpieczeństwo,
  • jakość materiałów,
  • oświetlenie.

Często jest tak, że wystarczy zapytać dzieci czego potrzebują. Dzięki temu można uniknąć zbędnych kłótni. Warto wziąć pod uwagę potrzeby i fantazje naszych pociech, bo to w końcu one mają się czuć dobrze w swoim pokoju, a przy okazji rozwija się ich wyobraźnia i zdolność samodzielnego decydowania o kwestiach, które ich dotyczą.

lamele ścienne

Kolorystyka i dodatki

Jako rodzice pragniemy, by nasze pociechy miały wszystko, czego im potrzeba, jednak przy wyborze kolorów do pokoju, nie powinniśmy się kierować marzeniami dzieci o wielobarwnych ścianach czy meblach.

Według naukowców, użycie intensywnych kolorów negatywnie wpływa na koncentrację. Najrozsądniej będzie połączyć 3 barwy w umiarkowanych odcieniach. Prostym rozwiązaniem będzie połączenie bieli z jasnym niebieskim, żółtym lub różowym, w zależności od potrzeb dziecka. Taka kolorystyka pomoże nam stonować charakter wnętrza i pobudzić skupienie.

Dodatki powinny służyć dobrej zabawie i kreować wyobraźnię, dlatego ich selekcja jest tak ważna. Powinny być dostosowane do wieku i potrzeb dzieci. Tablica magnetyczna pomoże w rozwoju pisowni i fantazji, a pojemniki na zabawki zadbają o porządek oraz naukę samodzielnego sprzątania.

Rozmiary i podział pomieszczenia

Podstawą informacją dla rodziców jest fakt, że pokój dziecięcy nie powinien mieć mniej niż 12m2, ze względu na brak możliwości aranżacji stref użytkowych. W urządzaniu przestrzeni dla maluchów ważną rolę odgrywa podział przestrzeni na 3 strefy funkcjonalne:

  • zabawa,
  • sen,
  • nauka.

Dlaczego to ważne? Dzieci powinny odróżniać strefę zabawy od miejsca do wypoczynku i snu.

Warto pamiętać o umiejscowieniu szafy, która będzie częścią strefy użytkowej i jest niezbędna do stworzenia dziecku swojego kącika.

Praktyczność i bezpieczeństwo

Podstawą przy wyborze mebli jest bezpieczeństwo i funkcjonalność. Powinny one być stabilne oraz wytrzymałe, by utrzymać ewentualny nacisk ze strony dziecka. Powinniśmy zabezpieczyć ostre kanty i krawędzie oraz zadbać o palce maluchów poprzez ciche domki.

Dobierając wyposażenie dziecięce, zwróćmy szczególną uwagę na funkcjonalność, dzięki której łatwiej można zaaranżować wnętrze. Najlepszym wyborem będą meble służące nam przez lata np. łóżeczko, które po wyjęciu szczebelków staje się kanapą.

Pamiętajmy, aby zabudowa pasowała do całej przestrzeni. Jeśli nie planujemy przeprowadzek i zmian stylu aranżacji, wybierzmy jednolite i przytulne modele, aby dziecko czuło się swobodnie i mogło bezpiecznie się rozwijać.

niebieskie i różowe meble

Materiały

Jasną sprawą jest, że rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, dlatego warto zastanowić się nad wyborem wysokiej jakości materiałów, które mają towarzyszyć na co dzień małemu człowiekowi.

Świetnym rozwiązaniem są meble z naturalnego drewna oraz płyt MDF. Są one bardziej wytrzymałe niż klasyczne zabudowy. Unikajmy farb, które mogą zawierać toksyczne składniki.

Poduszki, kołdry i koce powinny kojarzyć się dziecku ze spokojnym i miłym snem, dlatego warto zastosować tkaniny z bawełny, wełny i innych naturalnych materiałów.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie to ważna kwestia w aranżacji dziecięcego pokoju, w którym każdy kąt powinien być rozświetlony, by dzieci dobrze rozwijały zmysł wzroku. Duże żyrandole, lampka na biurku wspomagająca naukę oraz druga przy łóżku, to podstawowe oświetlenie, jednak można zastanowić się nad żarówkami, które będą pomagały spokojnie zasnąć np. projektor z kolorowymi gwiazdkami.

Pokój dla dwojga

Sprawa się komplikuje, gdy trzeba zorganizować pokój dla dwójki maluchów. Przede wszystkim trzeba rozdzielić ich przestrzeń do nauki i wypoczynku, a miejsce do zabawy może być współdzielone, aby dzieciaki mogły rozwijać cechy społeczne. Do małego pokoju można zastosować łóżko piętrowe, które pozwoli nam zoptymalizować pomieszczenie, a idealnym dopełnieniem mogą być meble zabudowane z łóżkami. Przy takim rozwiązaniu pamiętajmy o oddzieleniu strefy snu. Ważne jest, aby dziecko mogło decydować o swoim pokoju, ale zachowajmy spójność aranżacji.

biały, okrągły dywan

Stwórz wymarzone wnętrze

Twój projekt idealnego pokoju dziecięcego staje się rzeczywistością z doświadczonym projektantem wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz uwzględni potrzeby Twojego dziecka, tworząc nie tylko piękną, ale i funkcjonalną przestrzeń. Dzięki starannej aranżacji wnętrz, zyskasz miejsce, które wspiera rozwój i kreatywność Twojego malucha. Wykorzystaj nasze doświadczenie, aby stworzyć idealny pokój dziecięcy, który stanie się ulubionym miejscem Twojego dziecka do zabawy, nauki i snu.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego?

Do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzi się stonowana i delikatna paleta barw, np. beż, biel, miętowy lub pastelowe kolory. Naukowo udowodniono, że mocno kontrastowe barwy nie sprzyjają koncentracji. 

Jak podzielić przestrzeń w pokoju dla dzieci?

Wnętrze powinno być podzielone na 3 podstawowe strefy: snu, zabawy oraz nauki. Nie powinniśmy mieszać tych miejsc, aby dziecko mogło nauczyć się odróżniać te obszary. 

Jaki powinien być rozmiar pokoju dziecięcego?

Powierzchnia pokoju dla maluchów powinna być dopasowana do wieku, ale nie mniejsza niż 12 m2.