Sofa w stylu vintage, tapeta vintage, kwiaty
17
paź

Styl vintage we wnętrzach

Styl vintage jest najbardziej popularny wśród młodych osób, które pragną mieć oryginalne mieszkania. Miłośnicy tego stylu modernizują stare przedmioty, zamiast kupować nowe. Aby wprowadzić styl vintage do wnętrza, można użyć starych elementów wykończeniowych w nowoczesnych domach lub odwrotnie – współczesnych przedmiotów w dawnym budownictwie. Takie połączenie jest gwarancją sukcesu. Kilka akcesoriów, które wprowadzą klimat vintage:

  • wazony z kolorowego szkła, w fikuśnych kształtach i umieszczone w nich świeże kwiaty,
  • kryształowe cukiernice (obowiązkowo na stoliku kawowym), kieliszki, misy, szklanki,
  • biało–niebieska porcelana lub zastawa stołowa z Włocławka lub Bolesławca,
  • kredensy, szafy, stoły, stoliki, krzesła w kolorze ciemnego, ciepłego drewna, wykończone na wysoki połysk,
  • meble tapicerowane – fotele, kanapy, krzesła z szerokimi siedziskami, często  
    w kontrastowych do całości kolorach lub w geometryczne wzory.

Te wszystkie elementy nie muszą nas dużo kosztować. Wiele z nich możemy znaleźć na strychu  
u dziadków, pchlim targu lub w aplikacjach internetowych, gdzie inni chcą się pozbyć ich za grosze.

Sypialnia vintage

Barwy

Kolorystyka wnętrz w tym stylu opiera się na bieli, którą czasem zastępują odcienie beżu lub delikatnej szarości na największych powierzchniach, czyli na ścianach. Na tle tych neutralnych kolorów rewelacyjnie prezentują się dodatki lub meble w intensywnych barwach, np. niebieska kanapa, fotele w kratę lub w kwiaty czy długie, musztardowe zasłony.

W projektowanych wnętrzach sprawdzą się takie kolory, jak butelkowa zieleń, intensywny granat, ciepłe, miodowe brązy. Całość ma tworzyć przytulne pomieszczenie, dlatego jeśli przeważają zimne odcienie, to koniecznie musimy je uzupełnić akcentami w barwach żółci i pomarańczy, aby ocieplić wnętrza.

kuchnia, kolorowe kafle na ścianie

Meble

Wyposażenie w stylu vintage wyróżnia się mocnymi kolorami oraz zdecydowanym wzornictwem. Najczęściej używaną do tapicerowania mebli tkaniną, jest welur, który pojawia się także w dodatkach, takich jak zasłony czy narzuty. Wszystkie meble mają charakterystyczny design. Wyróżnia je minimalistyczna forma, ale także toczone nogi, które występują w kanapach lub ,,muszelkowe” siedziska w fotelach.

Wykończenie mebli może być powycierane i postarzane lub na wysoki połysk (był stosowany głównie w latach sześćdziesiątych). Bardzo popularnym przedmiotem w ówczesnych czasach był kredens, który również współcześnie cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na możliwości przechowywania wielu rzeczy.

Dodatki aranżacyjne

Wielką moc w aranżacjach vintage mają dodatki. Mogą to być pamiątki rodzinne, różnego rodzaju bibeloty, ale także przedmioty zabawne, a nawet ekstrawaganckie. Na białych ścianach świetnie będą się prezentować kolorowe plakaty oraz nieaktualne afisze z zapowiedziami teatralnymi lub kinowymi w drewnianych ramach. Natomiast ciemne meble rozweselą kolorowe wazony lub figurki porcelanowe.

białe szafki w kuchni z wyspą

Projektowanie wnętrz to dla nas sztuka

Mieszkanie w stylu vintage to połączenie uroku przeszłości z nowoczesnym komfortem. Przy projektowaniu takiej przestrzeni, doświadczony projektant wnętrz MAZZANI jest kluczem do sukcesu. Nasz architekt wnętrz doskonale rozumie estetykę vintage i potrafi przekształcić Twoje marzenia w rzeczywistość. Dzięki starannej aranżacji wnętrz, otrzymasz przestrzeń, która emanuje ciepłem i charakterem. Wykorzystaj nasze doświadczenie, by stworzyć mieszkanie vintage, które odzwierciedla Twój unikalny styl życia i upodobania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie to są przedmioty vintage?

Są to przedmioty z lat 50., 60. i 70. minionego stulecia, które zostały zaprojektowane w sposób ponadczasowy. Wiele z nich odnajduje swoje miejsce także w projektach w innym stylu. Niektóre potrzebują renowacji, ale są także takie, które nie zostały uszkodzone przez mijający czas.  

Kiedy mieszkanie jest w stylu vintage?

O mieszkaniu w stylu vintage możemy mówić wtedy, kiedy znajdziemy w nim większość elementów pochodzących z lat młodości naszych krewnych. Mogą to być meble, bibeloty, szkło i inne przedmioty, których wciąż używamy w życiu codziennym.  

Czym się różni styl retro od vinted?

Styl vintage to zamiłowanie do rzeczy starych, natomiast rzeczy w stylu retro są nowe i tylko stylizowane na pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat. Vintage polega na renowacji starych rzeczy i na dawaniu przedmiotom z ubiegłych epok drugiego życia.