17
paź

Miejsce, wymiary i kształt

Ogród zimowy to idealne rozwiązanie na dodanie elementu natury do swojego wnętrza. Zanim zaczniemy projekt budowy, trzeba zastanowić się nad miejscem, w którym ma powstać oranżeria.

Architekci często wybierają taras, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli nie mamy ganka, trzeba rozpatrzeć miejsce dostępne w domu, np. w narożniku lub wnęce. Stosuje się taką przestrzeń ze względu na konstrukcje dwóch betonowych ścian, a taki zabieg jest tańszy niż pomieszczenie w całości oszklone.

Wybierając kształt, warto mieć na uwadze ułożenie domu względem słońca oraz cel ogrodu domowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa prostokątna, owalna lub wielokątna, a jej położenie powinno być południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie Dzięki takiemu układowi, do pomieszczenia trafia optymalna ilość światła dla człowieka oraz roślin.

Warto zastanowić się nad tym, ile czasu będziemy korzystać z tego pomieszczenia. Jeśli cały rok, trzeba zainwestować w okna z dobrym szkłem termowizyjnym.

miękkie poduszki na kanapach

Fundamenty

Przed wyborem odpowiedniego fundamentu należy upewnić się, czy nie potrzebujemy pozwolenia na budowę zimowego ogrodu. Jeśli ma do 35 m2, nie trzeba mieć dokumentu, jednak trzeba zgłosić taki zamiar do starostwa powiatowego.

Najważniejsza jest wytrzymałość na nacisk konstrukcji oraz warunki atmosferyczne. Musi być zabezpieczony przed wilgocią oraz warto zapewnić odpowiednie ocieplenie fundamentu. Na czym możemy wznieść konstrukcję oranżerii?

  • Stopy fundamentowe – wykonane z obrysu ogrodu.
  • Zbrojone ławy – wykonane przy mocowaniu słupów, które utrzymują ciężar.
  • Płyty betonowe, fundamentowe – gotowe pod posadzkę.

Fundamenty ogrodu nie mogą być częścią podłoża domu i trzeba je oddzielić dylatacją z elastycznym materiałem, dzięki temu będziemy mogli zapobiec ewentualnemu pękaniu podłoża.

Konstrukcja

Drugą, podstawową kwestią jest wybór odpowiedniej konstrukcji. Ramy wykonane na wymiar, tworzące profile, łączy się z fundamentami oraz ścianami za pomocą dybli. Z jakiego materiału wykonywane są profile?

DrewnoTrzeba impregnować co jakiś czas, ma idealne właściwości termoizolacyjne.
AluminiumDzięki przekładom termoizolacyjnym zyskuje na właściwościach osłonowych, a malowanie sprawia, że konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne. Nie wymaga konserwacji.
PCVPozwala na budowanie sztywnych fasonów, mimo, że jest to materiał lekki. Wzmacniane metalowymi wkładkami.

Ważnym aspektem jest dach, któremu nie przeszkadza śnieg oraz deszcz. Najlepszy kąt nachylenia, 45 stopni sprawi, że osad sam spadnie. Pamiętaj o rynnach, dzięki którym woda spływa do rur spustowych.

Drzwi zazwyczaj są większych rozmiarów, dlatego warto mieć na uwadze odpowiedni układ. Mogą być przesuwane lub składane w harmonijkę. Okna umieszczane są na dachu lub zastępują ścianę.

Wybór oszklenia

Kiedy już wykonamy fundamenty i zadbamy o konstrukcję, warto zastanowić się nad odpowiednim szkłem, które wpływa na zużycie powłoki ochronnej. Dobre oszklenie zadba o przepuszczanie promieni słonecznych.

Szyby zespolone są zbudowane z dwóch lub trzech warstw szkła, a między nimi umieszcza się gaz. Taka budowa spełnia kilka funkcji:

  • Zatrzymuje ciepło – współczynnik U nie powinien być wyższy niż 1,1 W.
  • Pomieszczenie nie przegrzewa się – dzięki ochronnej warstwie UV.
  • Bezpieczeństwo – szkło laminowane lub hartowane będzie odporne na uderzenia.
rośliny w ogordzie zimowym

Wentylacja i ogrzewanie

Jeśli otaczamy się oszklonymi ścianami, dopasowana wentylacja to podstawa. Możemy użyć dwóch metod:

  • Naturalna – wietrzenie za pomocą otwartych drzwi oraz okien, jednak ten sposób nie sprawdza się zimą. Warto wtedy zamontować nawiewniki higrosterowane, które zadbają o odpowiednią ilość świeżego powietrza.
  • Mechaniczna – skuteczna i wygodna metoda, która pozwala automatycznie kontrolować powietrze dzięki czujnikom temperatury oraz wilgoci.

Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdzi się w oranżerii. Dzięki temu, zimą będziemy mogli delektować się pięknym, mroźnym widokiem na wygodnej kanapie. Najlepiej użyć rury z wodą i podłączyć do centralnego ogrzewania, pamiętając o czujnikach temperatury. Można też zastosować grzejniki ścienne lub kanałowe, jeśli nie mamy możliwości zamontowania tego typu ogrzewania.

Meble i rośliny

Na samym końcu pozostaje nam dobór wyposażenia, co jest najlepszą częścią aranżacji oranżerii. W przeciwieństwie do zwykłego ogrodu, możesz zastosować meble z naturalnych materiałów, które nie mogłyby stać na zewnątrz ze względu na możliwe uszkodzenia przez pogodę.

Wszystko zależy od Twojej koncepcji oraz potrzeb. Styl, który perfekcyjnie spełni wizję oranżerii, to boho. Możesz użyć zestawów ogrodowych, które nie uszkodzą się pod wpływem promieni słonecznych. Idealnie sprawdzą się zwykłe, salonowe modele, które dodadzą przytulności. Użyj krzeseł oraz stolika drewnianego, a dodanie kolorowych koców i poduszek dopełni przestrzeń zimową porą.

Warto zdecydować się na rozmaite gatunki roślin, o różnych rozmiarach oraz kształtach. Dzięki temu możemy stworzyć idealne miejsce do rozwoju okazom, które w polskich warunkach nie miałyby takiej możliwości.

jadalni w ogordzie

Wyjątkowe wnętrza dla wyjątkowych ludzi

Ogród zimowy to przestrzeń, która łączy harmonię natury z wygodą codziennego życia. Dzięki pomocy doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI, projektowanie Twojego ogrodu zimowego staje się łatwe i przyjemne. Nasz architekt wnętrz zadba o idealną aranżację wnętrz, dostosowaną do Twoich potrzeb. Stworzymy dla Ciebie miejsce, w którym będziesz mógł cieszyć się pięknem przyrody przez cały rok. Wykorzystaj nasze doświadczenie i zyskaj idealny ogród zimowy, który stanie się oazą spokoju i relaksu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie meble wybrać do ogrodu zimowego?

Idealne będą meble ogrodowe, które są odporne na promienie słoneczne. Jednak możemy wybrać zwykłe, salonowe modele z miękkiego materiału. Dzięki izolacji, standardowe meble nie zostaną uszkodzone.  

Jakie ogrzewanie zastosować w oranżerii?

Ważnym aspektem w aranżacji zimowego ogrodu jest wybór odpowiedniego ogrzewania. Idealnie sprawdzi się mata grzewcza pod kamiennymi płytkami. Jeśli jest to niemożliwe ze względów technicznych, można zastosować grzejniki ścienne lub kanałowe. 

Jak możemy wentylować ogród zimowy?

Zastosowanie wentylacje to podstawa w przypadku oszklonego pomieszczenia. Mamy do wyboru metodę naturalną, która polega na wietrzeniu za pomocą okien i drzwi oraz mechaniczną, pozwalająca na swobodę, ponieważ wszystko kontroluje się za pomocą czujników temperatury i wilgoci.