dwuskrzydłowa, czarna lodówka
17
paź

Zasady urządzania kuchni

Najlepsze miejsce do gotowania oraz spędzania wspólnie czasu – tym właśnie jest kuchnia. Idealne wnętrze będzie dostosowane do naszego stylu życia, więc jeżeli pragniemy, aby było funkcjonalne i estetyczne, trzeba trzymać się kilku zasad:

  • Odpowiednie odległości między zlewem a płytą grzewczą. Najlepiej zostawić około 40 cm wolnego blatu, żebyśmy mogli coś na nim położyć.
  • Unikanie umieszczania kuchenki w rogu – taki układ sprawia, że nie możemy się swobodnie poruszać i wyciągać lub wkładać gorących dań.
  • Zlew oraz płyta indukcyjna lub gazowa powinny być ulokowane na tym samym blacie, ponieważ unikamy ubrudzenia podłogi podczas przenoszenia naczyń.
  • Pamiętaj o małych odległościach między sprzętami. Umiejętne rozplanowanie ich umiejscowienia sprawi, że kuchnia zyska na funkcjonalności. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wyspa kuchenna.
kuchnia w stylu klasycznym

Strefy

Jedną z podstaw projektowania kuchni jest podział na odpowiednie strefy, które pomagają utrzymać porządek oraz praktyczność. Przed zaczęciem projektu zastanów się, jakie czynności wykonujesz gotując oraz sprzątając oraz gdzie przechowujesz akcesoria kuchenne. Taki sposób pomoże stworzyć idealna kuchnię, dostostosowaną do Twoich potrzeb. Pomieszczenie kuchenne możemy podzielić na:

Strefa mokraTam umieszczamy zmywarkę, zlew oraz śmietnik. Pamiętaj o bliskim dostępie do naczyń. Tu je myjemy i suszymy.
Strefa naczyńPowinna znajdować się blisko strefy gotowania i mokrej, dzięki czemu wygodnie będziemy mogli sięgać po potrzebne naczynia.
Strefa gotowaniaPrzy jej planowaniu warto mieć na uwadze łatwy dostęp do lodówki i spiżarki.
Strefa żywnościDobrze mieć blisko blat lub stół, na którym będziemy mogli kłaść produkty.
Strefa przygotowywania posiłkówTrzeba zastanowić się nad wielkością blatu roboczego, który tutaj jest niezbędny.

Rozmiary

Zanim zaczniemy pracować nad wyborem wyposażenia, akcesoriów oraz dodatków, trzeba zastanowić się nad metrażem. Jest to podstawa, która pozwoli nam odpowiednio rozplanować przestrzeń, tworząc funkcjonalne miejsce do gotowania. Na co zwrócić uwagę?

  • Wysokość i głębokość blatów kuchennych – dostosowana jest do wysokości użytkownika, jednak standardowo będzie to między 85 cm, a 100 cm. Głębokość powinna mieć 60 cm, ponieważ jest to praktyczne rozwiązanie. 
  • Wysokość i głębokość blatu barowego – lada powinna znajdować się 110 – 120 cm od ziemi. Odpowiednia głębokość to 30 – 35 cm.
  • Wysokość szafek wiszących – głównym założeniem jest, abyśmy podczas gotowania nie uderzali głową o szafkę. Odpowiednia odległość od ziemi to około 145 – 160 cm, biorąc pod uwagę blat kuchenny.
  • Długość blatu roboczego – biorąc pod uwagę, że mamy na nim zlew, płytę grzewczą oraz urządzenia kuchenne, powinien mieć 200 cm lub więcej. Pamiętaj o prawidłowych odległościach między sprzętami.
przykładowa aranżacja kuchni

Układ kuchni

W zależności od metrażu oraz wyposażenia, wybieramy odpowiedni układ, dzięki któremu będziemy mogli rozplanować rozmieszczenie szafek, sprzętów itp. Dostosowanie schematu ma na celu sprawić, aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, ponieważ wielodzietne rodziny mają inne potrzeby niż osoba, która mieszka sama.

Układy mogą mieć różne formy np. podłużny, w kształcie litery L, G lub U. Znajdziemy również otwartą kuchnie oraz z wyspą.

Oświetlenie i gniazdka

Sensowne rozmieszczenie gniazdek wpływa na funkcjonalność całej kuchni i przyspiesza pracę. Powinniśmy umieścić je blisko sprzętów AGD, warto przemyśleć ulokowanie czajnika lub ekspresu do kawy, a przy blacie kuchennym należy zamontować dodatkowe gniazdka, do których będziemy mogli podłączyć np. blender.

Podczas planowania oświetlenia, ważne jest główne oświetlenie sufitowe, które nie będzie ograniczać widoczności. Warto zapewnić sobie dodatkowe światło nad blatem kuchennym. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go pod szafką lub na ścianie, np. za pomocą paska LED.

Meble i akcesoria

Ważną kwestią jest wybór mebli, które będą funkcjonalne oraz estetyczne. Wszystko jest zależne od układu oraz potrzeb użytkowników. Warto przemyśleć odpowiednie odległości, które umożliwią swobodne poruszanie się co najmniej dwóch osób. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie zrobione na wymiar, dzięki temu będziemy mogli wykorzystać całą wolną przestrzeń oraz decydować o elementach wizualnych.

W dobrej kuchni nie powinno zabraknąć podstawowych akcesoriów, które ułatwiają nam gotowanie oraz sprzątanie. Wybór jest zależny od finansów i oczekiwań domowników. Warto zadbać o podstawy, takie jak: garnki, patelnie, talerze, miski itp. Praktycznym dodatkiem mogą okazać się pojemniki na żywność oraz przyprawy, dzięki którym utrzymamy porządek.

blat kuchenny ze spieku kwarcowego

Klucz do idealnej przestrzeni

Realizując projekt idealnej kuchni, warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze, uwzględniając Twoje preferencje. Dzięki starannej aranżacji wnętrz, zyskasz miejsce, które nie tylko zachwyci wizualnie, ale też ułatwi codzienne gotowanie i spędzanie czasu w rodzinnej atmosferze. Projektowanie kuchni z nami to gwarancja zrealizowania Twoich marzeń o idealnym kulinarnym miejscu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak podzielić kuchnię?

Podział kuchni jest istotną kwestią, ponieważ umiejętne rozplanowanie stref sprawi, że przyjemniej będzie się z niej korzystało. Istnieje 5 sektorów: mokry, gotowania, żywności, przygotowywania posiłków, przechowywania naczyń. 

Jakie akcesoria dobrać do kuchni?

Kuchnia powinna być jak najbardziej funkcjonalna i przyjemna w użytkowaniu. Porządek pomogą utrzymać plastikowe pojemniki na żywność oraz przyprawy. Nie powinno zabraknąć podstaw, takich jak garnki, patelnie talerze itp. 

Gdzie umieścić gniazdka?

Gniazdka powinny znajdować się blisko sprzętów AGD oraz czajnika lub ekspresu do kawy. Warto zastanowić się nad dodatkowymi gniazdkami przy blacie roboczym. Pozwoli nam to na swobodne korzystanie, np. z blendera, bez zbędnego szukania wolnego gniazdka. 

Jakie oświetlenie wybrać w kuchni?

Ważne jest, aby kuchnia była równo i dobrze oświetlona. Dzięki temu unikniemy skaleczeń oraz pomyłek przy gotowaniu. Główne światło powinno być na suficie, a dodatkowo dobrze jest umieścić kierunkowe oświetlenie na blat, np. pod szafką.