salon vintage
21
wrz

Klasyczne przedmioty wciąż w cenie

Przedmioty z duszą, które mają to “coś” – tak właśnie określany jest styl vintage. Dlaczego? Ponieważ jego wnętrza, zainspirowane latami 50., 60. i 70 opowiadają niezwykłe historie, zyskując coraz więcej zwolenników. Był to szczególnie udany okres w polskich aranżacjach, bowiem skupiały się głównie na oryginalnym meblarstwie. Udowadnia to, że klasyka wciąż jest w cenie, bo do dziś potrafią osiągać zawrotne sumy na internetowych aukcjach. Jest to doskonała przeprawa przez epoki, zatem zakurzona komoda, lampa ze stolikiem, gramofon retro czy stary fotel po dziadku sprawdzą się idealnie w takim mieszkaniu.

Styl vintage, czyli powrót do przeszłości

Im starsze, tym lepsze – i nie ma się co dziwić. Słowo vintage w języku angielskim oznacza bardzo dobry rocznik wina, co doskonale przekłada się na aranżacje wnętrz tego stylu. Choć nie odnosi się do żadnej konkretnej epoki, okresu we wzornictwie czy modzie, to jego miłośnicy czerpią z innych historycznych inspiracji, jak retro, art deco z lat 20. i 30 aż po czasy wiktoriańskie.  

Najważniejsze jest, by umiejętnie dobierać meble, dodatki i dekoracje, które mają już swoje lata, a następnie zestawiać je ze współczesnymi elementami. Przy czym vintage to niekoniecznie zamiłowanie do antyków, lecz do rzeczy z przeszłości, czyli zdobycznych przedmiotów z pchlich targów, zakupionych na aukcjach internetowych czy znalezionych na strychu, czy w piwnicy. 

gramofon, walizka, kredens

Często zdarza się, że vintage jest mylony z retro, co jest nieprawidłowe, ponieważ te dwa style różnią się od siebie. Ten pierwszy nie kopiuje ani nie kupuje nowych przedmiotów, które są specjalnie postarzane, patynowane i przecierane. Korzysta z autentycznie starych rzeczy, odkopanych i odnowionych, łączonych ze współczesnymi elementami. Natomiast w tym drugim, wnętrza stylizowane są w taki sposób, by wyglądały jak z dawnych czasów. Większość mebli naśladuje antyki formą, kolorystyką oraz zdobieniami, z kolei wzory tapet, tkaniny, oświetlenie i inne detale nawiązują do przeszłości.

Styl vintage polega na łączeniu przeciwieństw, ceni sobie przedmioty z przeszłością, gustowne starocie, dba o szczegóły i zachowuje umiar.

Jak osiągnąć styl vintage?

Istnieją dwa rozwiązania na to, by wprowadzić styl vintage do wnętrza: 

  1. Będąc właścicielem starego domu, mieszkania w kamienicy lub przyszłym nabywcą, należy zachować jak najwięcej autentycznych elementów, tj. stara stolarka okienna, posadzki czy drzwi, zestawiając je z nowymi elementami wyposażenia. Remont takiego mieszkania stawia nam nie lada wyzwanie, ponieważ często wymaga odpowiedniej dokumentacji i sporego nakładu finansowego. Jednak cel uświęca środki, gdyż stare wnętrza odnowione w stylu vintage wyglądają niesamowicie.
  2. Jeżeli jesteśmy posiadaczami nowego mieszkania, sporo nam to ułatwi. Warunkiem tego jest, aby każdy element vintage był starannie dobrany. Przede wszystkim należy postawić na naturalną bazę – białe ściany, drewnianą podłogę z jodełki w stylu klasycznym lub francuskim. Dobrać do nich prawdziwe perełki jak komoda z lat 50., fotel 366 Chierowskiego czy krzesła z PRL-u. A łącząc je z loftowymi regałami z drewna i czarnej stali, współczesnymi kanapami czy innymi meblami – pamiętając o klimatycznym oświetleniu i dekoracjach – stworzymy spójną całość. 

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

Vintage łączy pomysłowość z elegancją, dlatego całości nie mogą tworzyć przypadkowo zebrane antyki i inne stare elementy. Warto zasięgnąć kilku wskazówek, które pomogą nam zaaranżować wnętrze w tym klimacie. Oto one: 

  • kolorystyka – najlepiej sprawdzi się biel, jasna szarość i beż. Z kolei fani lat 60. i 70. mogą postawić na takie odcienie jak pomarańczowy, zielony, musztardowy lub czarny; 
  • mocne i wyraźne wzory – idealne będą desenie geometryczne, koła, kwadraty, prostokąty i kropki w postaci zasłon, poduszek czy innych tkanin; 
  • dekoracja ścian – dobrze zaprezentują się tapety ze wzorami z minionej epoki, naturalna cegła lub kilimy i plecionki. Mogą być eksponowane za łóżkiem w sypialni, sofą, stołem w jadalni bądź za telewizorem; 
  • podłoga – najkorzystniejsza i ponadczasowa okaże się drewniana jodełka – może być klasyczna z deszczułkami ułożonymi pod kątem prostym lub francuska, której deski rozmieszczone są pod kątem 45 stopni, tworząc grot strzały. Równie zalecanym rozwiązaniem są proste deseczki lub płytki w stylu vintage, np. gorseciki czy inna mozaika z dawnych lat; 
  • oświetlenie – nic tak nie tworzy klimatu, jak odpowiednie światło. W tym stylu nie może zabraknąć klasycznych żyrandoli, np. z abażurem z tkaniny, lampy stojące z lat 60. czy 70. oraz lampki stołowe inspirowane latami 50.  
grafika retro, regał, fotel 366 Chierowski

Stylowe dodatki

Urządzając mieszkanie w stylu vintage, nie można zapomnieć o dodatkach i dekoracjach, które współtworzą jego klimat. We wnętrzu doskonale będą się prezentować figurki ćmielowskie, czyli tzw. pikasy, porcelana z Bolesławca, Włocławka czy Tułowic oraz Cepeliowskie dywany. Warto także wykorzystać kilimy, wazony, świeczniki, doniczki i kwietniki, gramofon z płytami winylowymi, stare zegary lub niegdyś bardzo popularne siwe dzbanki, które nadadzą wyjątkowego charakteru. W aranżacji nie może zabraknąć plakatów vintage i grafik retro w postaci reklam perfum, przedstawień teatralnych czy afiszy filmowych z dawnych lat. Niezbędnym elementem będą przestarzałe kufry i walizki, które świetnie mogą się sprawdzić w roli stolika kawowego. 

stolik kawowy

Stwórz unikalny charakter w swoim mieszkaniu

Wnętrza w stylu vintage to świetny dowód na to, że można połączyć historię z nowoczesnością. Pokazuje również, że nie wszystkie domy i mieszkania muszą wyglądać podobnie, a co więcej, daje możliwość przedmiotom drugiego życia. Miłośnicy tego wystroju są w stanie stworzyć ciepłą, przytulną, nieco sentymentalną, a nawet pełną wspomnień przestrzeń.  

Jesteś pasjonatem wnętrz w stylu vintage? Pragniesz zmiany w swoich wnętrzach, ale nie wiesz, jak to zrobić i od czego zacząć? Nasz profesjonalny zespół MAZZANI chętnie Ci w tym pomoże. Skontaktuj się z nami, a z pewnością znajdziemy idealne rozwiązania pasujące do Twojej przestrzeni. 

Pytania naszych klientów:

Na czym polega styl vintage?

Styl vintage to wnętrza inspirowane latami 50., 60. i 70., których przedmioty posiadają własne historie. Polega na umiejętnym łączeniu przeciwieństw – stare elementy zestawiane są ze współczesnymi. Najczęściej zdobywane na pchlich targach, aukcjach internetowych oraz znalezione w piwnicy czy na strychu. 

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Na ścianach świetnie będą się prezentować tapety ze wzorami, naturalna cegła czy też kilimy i plecionki. Na podłodze doskonale sprawdzi się ponadczasowa drewniana jodełka, z kolei klasyczny żyrandol z abażurem z tkaniny stworzy wyjątkowy klimat. Warto postawić także na legendarne figurki ćmielowskie oraz Cepeliowskie dywany. 

Jakie kolory wybrać do wnętrza w stylu vintage?

We wnętrzu vintage najlepiej sprawdzą się neutralne barwy, jak biel, jasna szarość i beż. Można także skorzystać z bardziej intensywnych kolorów inspirowanych latami 60. i 70., tj. pomarańczowy, zielony, musztardowy oraz czarny.  

Na jakie dodatki postawić w stylu vintage?

Styl vintage słynie z oryginalnych plakatów i retro grafik w postaci reklam perfum, przedstawień teatralnych oraz niezapomnianych afiszy filmowych. Charakterystyczne dla tego wystroju są postarzałe kufry i walizki, które mogą służyć jako stolik kawowy. Oprócz tego warto postawić na stary gramofon, kilimy, wazony, świeczniki, figurki ćmielowskie, porcelanę z Bolesławca, Włocławka i Tułowic.