kotwica, sieć rybacka, liny
29
wrz

Rejs w dobrym stylu

Wybrzeże Morza Bałtyckiego jest uwielbiane przez wielu z nas. Spacer wzdłuż plaży, przejażdżka rowerem przez Hel czy wycieczka na latarnię, to czynności, bez których nie można się obyć na urlopie w nadmorskich miejscowościach. Jednak wszystko co piękne, szybko się kończy. A co, gdybyśmy byli w stanie przenieść letni klimat do wnętrza naszego domu? Styl marynistyczny daje możliwość odczuwania wakacji przez cały rok. Przyjrzyjmy się, jak stworzyć morski wystrój w mieszkaniu.

Styl marynistyczny – czym się wyróżnia?

Prawdopodobnie pierwsze skojarzenia, które mogą przychodzić na myśl o tej estetyce, to morze, żeglowanie czy życie marynarza na statku. Widoczne na ścianach poziome, biało-granatowe paski, kotwice i motywy zaczerpnięte z kutrów rybackich, latarni oraz nadmorskich domów, to podstawa stylu marynistycznego. Słynie on z lekkości formy, świeżości i jasności barw. W jego wnętrzu nie może zabraknąć drewnianej podłogi, zwiewnych, marynarskich firanek, płóciennych poduszek, narzut i obrusów. Niezwykle ceni sobie wyraziste dodatki i dekoracje inspirowane morskim krajobrazem.

muszle, lniane poduszki

Charakterystyczne cechy stylu marynistycznego

Aby stworzyć spójną koncepcję wystroju, należy zwrócić uwagę na najważniejsze cechy tego stylu:

  • klasyczna baza kolorów – czyli świeża paleta barw, nawiązująca do tematyki morskiej, tj. błękit, turkus i granat rozjaśniony bielą, ale również ciepłe odcienie drewna i przełamanie akcentami czerwieni;
  • dekoracyjne wykończenie ścian i podłóg – jasne ściany, czy też wyłożone tapetą marynistyczną z drobnymi kotwicami lub kołami sterowymi. Sprawdzi się także mata słomkowa bądź chodniczek z płótna. Podłoga powinna być drewniana i polerowana, o specyficznym wykończeniu na kształt fal morskich;
  • morskie dodatki – należy postawić na koła ratunkowe, sieci rybackie, statki w butelkach, latarnie morskie, stery, wiosła, obrazy i zdjęcia z nadmorskich krain, mapy nawigacyjne, kompasy, liny żeglarskie, lampy jak na kutrze rybackim oraz elementy wyposażenia statków, np. bulaj, rufa lub całe łodzie;
  • oryginalne tkaniny i desenie – przede wszystkim płótno lniane i surowa bawełna; delikatne i zwiewne firanki, poduszki haftowane;
  • akcenty z naturalnych materiałów – czyli te zebrane nad morzem, jak np. piasek, muszelki, bursztyny, kamienie czy zasuszone wodorosty;
  • meble w nadmorskim klimacie – to drewno, wiklina i rattan, najlepiej w białym kolorze; regały i łóżka przypominające łodzie rybackie czy szafka z drzwiami żaluzjowymi; postarzane, lekkie, wygodne i nieskomplikowane.

Jak urządzić marynistyczny salon?

Dobrze urządzone wnętrze marynistycznego salonu może przykuć wzrok niejednej osoby. Im bardziej przestronne pomieszczenie, tym lepiej – da to możliwość wyeksponowania wszystkiego, co jest typowe dla tego stylu. Ważne również, by było oświetlone w naturalny sposób. Postawmy na białe ściany. Tapetę w biało-błękitne paski, ułożoną poziomo lub pionowo, możemy wykorzystać w celu optycznego poszerzenia lub podwyższenia salonu. Na podłodze sprawdzą się jasne panele lub płytki, na których położymy dywan w biało-czerwone pasy. Z kolei okna zaopatrzmy w granatowe zasłony z lekkiego materiału.

Co z umeblowaniem? Idealnie sprawdzi się nowoczesna kanapa w białym, beżowym lub niebieskim kolorze, przy której znajdzie się wiklinowy stolik albo stara, drewniana skrzynia. Jeżeli mamy do dyspozycji trochę wolnej przestrzeni, umieśćmy tam rattanowy fotel, który czasami można ujrzeć na werandach nadmorskich domów. Na białej komodzie postawmy telewizor, a na ścianach zamontujmy półki wykonane z wioseł lub desek związanych żeglarskimi liniami, by móc ułożyć na nich dekoracje.

W rogach pomieszczenia ulokujmy latarenki ze świeczkami, dzięki którym uzyskamy klimatyczny nastrój. Na ścianach warto wyeksponować drewniane stery, kompasy i mapy. Natomiast na stoliku lub półkach wystawmy dużych rozmiarów muszle. Co więcej, możemy posłużyć się poduszkami z poszewkami przypominającymi rybackie sieci lub skorzystać z plakatów z morskimi pejzażami.

biało-czerwone pasy, drewniana podłoga, statki

Sypialnia w stylu marynistycznym

W przypadku ścian i podłóg możemy zastosować te same rozwiązania, co w salonie. Za wezgłowiem łóżka zamontujmy stare deski, które swoim wyglądem będą przypominać drewno pochodzące z pokładu statku, wyrzucone na brzeg przez morze. W oknach zawieśmy bambusowe rolety, uzupełniając je zasłonami w biało-niebieskie pasy lub z nadrukiem muszli, żaglówek, latarenek czy koników morskich. W sypialni najlepiej będą prezentować się białe meble wykonane z drewna. Łóżko ustawmy pod ścianą, nad którą rozwiesimy sieć rybacką. Małe stoliki z wiklinowymi szufladami lub drewniane skrzynie idealnie posłużą jako szafki nocne. Nie zapomnijmy o szafie, której drzwi będą pomalowane błękitną farbą oraz komodzie – na nich poukładamy morskie dekoracje. Na łóżko zarzućmy biało-niebieską narzutę oraz poduszki z nadrukiem kotwicy. Na koniec rozstawmy w sypialni latarenki, które wprowadzą wyjątkowy klimat.

Nadmorska aura w pokoju dziecięcym

W tym pomieszczeniu możemy dać się ponieść fantazji, ponieważ taka tematyka wystroju cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Rysunkowe obrazki przedstawiające żaglówki, ryby, rozgwiazdy czy muszelki, będą strzałem w dziesiątkę. Warto wybrać dla swojej pociechy łóżko w kształcie statku lub łódki wyposażonej w koliste otwory okienne, żagle, liny, siatki itp.

W przypadku kolorystyki postawmy na połączenia bieli, granatu i czerwieni. W całości aranżacji miejmy na uwadze, aby dopasować styl i funkcjonalność wnętrza pokoju do wieku dziecka.

poszewki w kotwice, koło ratunkowe

Odważ się na coś nowego!

Styl marynistyczny jest niezwykle ciekawy i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jego uniwersalność zachwyci niejedną osobę. Ponadto, ilość i intensywność elementów wyposażenia możemy indywidualnie dopasować do swoich potrzeb. Nie wiesz od czego zacząć? Nasz profesjonalny zespół MAZZANI chętnie Ci w tym pomoże! Zajmujemy się projektowaniem wnętrz domów i mieszkań, a projekty realizujemy stacjonarnie na terenie Warszawy lub online w obrębie całej Polski. Skorzystaj z usług naszych ekspertów, by stworzyć perfekcyjną przestrzeń! 

Pytania naszych klientów:

Jaki to styl marynistyczny?

Ideą stylu marynistycznego są motywy zaczerpnięte znad morza, kutrów rybackich, latarni i wszystkiego, co kojarzy się z nadmorskim krajobrazem. Cechuje go lekkość formy, świeżość i jasne barwy. Przeznaczony jest dla osób, które uwielbiają wypoczywać i spędzać wolny czas na plaży, wsłuchując się w szum fal. 

Czym charakteryzuje się styl marynistyczny?

Bazuje na świeżej palecie barw, jak błękit, turkus i granat rozjaśniony bielą. Ściany często wyłożone są marynistyczną tapetą w kotwice czy inne morskie wzory. Ceni sobie wyraziste dodatki w postaci sieci rybackich, kół ratunkowych, statków w butelkach, wioseł czy obrazów. Stawia na naturalne akcenty, jak piasek, muszelki czy bursztyny oraz drewniane, białe meble. 

Jak urządzić salon w stylu marynistycznym?

W salonie postawmy na białe ściany i jasne panele lub płytki, na których położymy dywan w biało-czerwone paski. Na oknach powieśmy granatowe i lekkie zasłony, a w centrum salonu umieśćmy beżową lub niebieską kanapę. Przy niej może znaleźć się wiklinowy stolik lub stara, drewniana skrzynia, a tuż obok biała komoda i rattanowy fotel. Na półce wyeksponujmy morskie dodatki. 

Jak urządzić sypialnię w stylu marynistycznym?

Na ścianie, na której umieścimy wezgłowie łóżka, warto zamontować drewniane deski, a tuż nad nim zawieśmy sieci rybackie. W oknach powieśmy bambusowe rolety, uzupełniając je zasłonami w biało-niebieskie pasy z nadrukiem muszli czy koników morskich. Postawmy na białe meble, stoliki z wiklinowymi szufladami lub drewniane skrzynie.