duża lodówka, czarne szafki
29
wrz

Idealna kuchnia

Przemyślanie i ergonomicznie urządzona kuchnia sprawia, że gotowanie w niej staje się mniej męczące, szybsze i milsze. Dopasowana do naszych preferencji aranżacja, gustowne dodatki oraz wytyczenie wygodnego miejsca do jedzenia może sprawić, że kuchnia stanie się ulubionym miejscem domowników, nie tylko do gotowania, lecz także spędzania w niej czasu z bliskimi. Zapoznaj się z poniższymi poradami, aby twoja kuchnia była funkcjonalna i idealnie zaplanowana.

białą klasyczna kuchnia

Organizacja ergonomicznej przestrzeni kuchennej

By usprawnić przygotowywanie posiłków i ułatwić wykonywane w kuchni wszelkich czynności, warto podzielić ją na strefy. Możemy wygospodarować 5 stref, zwanych ciągiem kuchennym, dzięki którym prace kuchenne będą sprawniejsze i szybsze:

  • strefę zapasów – miejsce do przechowywania żywności, gdzie znajdzie się lodówka z zamrażarką oraz szafka na produkty niewymagające przechowywania w warunkach chłodniczych. Dobrze, gdy strefa ta ulokowana jest jak najbliżej wejścia do kuchni, co ułatwia sprawne wypakowywanie zakupów spożywczych.
  • strefę przechowywania – część, w której schować możemy garnki, sztućce, naczynia kuchenne oraz drobne sprzęty AGD. W strefie tej szczególną uwagę zwrócić warto na umieszczenie i rodzaj szafek, które wybierzemy by wszystko, co potrzebne mieć pod ręką, bez konieczności schylania się. Szafki wiszące idealnie sprawdzą się do schowania w nich naczyń, kubków i talerzy, natomiast szuflady z pełnym wysuwaniem pomogą w przechowywaniu sztućców oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Garnki, chochle i akcesoria do gotowania warto umieścić blisko kuchenki czy płyty grzewczej, natomiast zastawę stołową bliżej miejsca, gdzie spożywamy posiłki.
  • strefę zmywania – gdzie znajdzie się zlewozmywak i zmywarka, która pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu oraz wody. W miejscu tym umieścić możemy także kosze na śmieci, w specjalnie przygotowanej na to wysuwanej szafce, która ułatwi nam segregowanie odpadów. W tej strefie tej warto wygospodarować też schowek na chemię gospodarczą oraz przybory do sprzątania i mycia.
  • strefę przygotowywania posiłków – przestrzeń, w której przygotować będziemy mogli żywność przed ugotowaniem. Ważną rolę w strefie tej pełni blat kuchenny. Zalecane jest, by najdłuższy fragment blatu umieścić między zlewozmywakiem a płytą grzewczą lub kuchenką, co pozytywnie wpłynie na wygodę przygotowywania posiłków. Nad blatem umieścić możemy reling kuchenny, gdzie zawiesimy najczęściej używane akcesoria. W tej strefie dobrze znaleźć także miejsce na stojak na noże czy półki na przyprawy niezbędne w kuchni.
  • strefę gotowania – w niej znajdować powinny się urządzenia takie jak: kuchenka gazowa lub elektryczna, piekarnik, robot kuchenny, mikrofalówka. Rozważyć można zainstalowanie płyty indukcyjnej, która znacznie skraca czas gotowania. By pozbyć się zapachów wytwarzanych podczas gotowania, niezbędne jest zainstalowanie okapu kuchennego. Przy jego wyborze szczególną uwagę, oprócz efektywności pracy, zwróćmy na głośność urządzenia.
małą kuchnia w bloku

Aby pracę w kuchni uczynić bardziej efektywną, należy ją urządzić z zachowaniem tzw. trójkąta roboczego. Według zasady tej, zlewozmywak, kuchenka czy płyta grzewcza oraz piekarnik ustawione powinny być tak, by ich umiejscowienie tworzyło wierzchołki trójkąta. Zalecane jest utrzymanie pomiędzy nimi następujących odległości: 120- 210 cm między lodówką a zlewozmywakiem, 120-210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką (w przypadku posiadania niewielkiej kuchni może być to 90 cm), 120-270 cm między lodówką i kuchenką.

Jakie wybrać meble kuchenne?

Wybierając meble kuchenne, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, lecz także trwałość zgodną z naszymi preferencjami. Można zdecydować się na zabudowę wykonaną z najtrwalszych dostępnych materiałów, co wiązało będzie się także z wysoką ceną lub kupić meble nieco tańsze, mając na uwadze perspektywę zmiany wnętrza kuchni za kilka lat. Przy doborze blatów kuchennych warto wziąć pod uwagę wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy termiczne oraz nasiąkliwość. W szafkach kuchennych możemy wybrać różne typy zamykania i otwierania, gdy decydujemy się na konkretny typ mechanizmu, dobrze jest sprawdzić jego płynność. Rozważyć także można zabudowę meblową sięgającą aż do sufitu, co zwiększy przestrzeń przechowywania, jednak dostęp do górnych półek może okazać się bardziej problematyczny. Wysokość blatów kuchennych powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników i według uniwersalnej zasady znajdować się około 10-15 cm poniżej łokcia, natomiast górne, wiszące szafki najlepiej umieścić na wysokości wzroku. Ponadto przyjmuje się, że główny blat roboczy w kuchni powinien mieć długość 90-120 cm i około 60 cm szerokości.

Oświetlenie kuchni

Niezwykle istotnym elementem dobrze zaprojektowanej kuchni jest oświetlenie. Oprócz lamp sufitowych, rozjaśniających pomieszczenie, warto zdecydować się na oświetlenie miejscowe w formie punktów świetlnych bądź listwy zamontowanej nad blatem, płytą grzewczą, zlewozmywakiem. Idealnie sprawdzi się także doświetlenie wnętrza przeszklonych szafek czy witryn. Najlepiej w kuchni zastosować światło o barwie neutralnej lub zimnej.

grafitowe meble, żółte dodatki

Wystrój kuchni

Planując ergonomiczną kuchnię, warto zwrócić także uwagę na walory estetyczne. Zarówno przygotowywanie, jak i spożywanie posiłku w pięknym i funkcjonalnym wnętrzu może stać się źródłem prawdziwej przyjemności. Oprócz efektownych mebli, w projektowaniu wnętrz warto zadbać o dodatki – dekoracyjne stołowe lampy, ciekawe kształty bądź kolory akcesoriów kuchennych, rośliny lub zioła w doniczkach, można także zawiesić interesujące grafiki w ozdobnych ramkach lub zdjęcia rodzinne na specjalnej tablicy czy ścianie pomalowanej farbą magnetyczną. Chcesz poznać najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz? Projektanci z MAZZANI są zespołem profesjonalistów, których połączyła wspólna pasja do aranżacji wnętrz. Pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby razem tworzyć wymarzone wnętrza. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.