aranżacja salonu w stylu boho
29
wrz

Piękno i wolność

Korzenie stylu boho sięgają XIX wieku. Wszystko zaczęło się od aktorów, malarzy, poetów i muzyków, którzy wiedli beztroskie życie w ciągłej podróży. Obecność na niekończących się przyjęciach, wieczorach poetyckich czy wernisażach łączyła ich zamiłowanie do piękna i wolności. Nazywano ich bohemą – stąd wywodzi się nazwa tego tylu. Estetyka ta polega na łączeniu ze sobą różnych wzorów, począwszy od orientalnych i skandynawskich, a kończąc na ludowych.

Rośliny doniczkowe w sypialni

Charakterystyka stylu boho

Styl boho kojarzy się z barwną kolorystyką i bogactwem rozmaitych wzorów. Daje nam wolność w ich wyborze, dlatego nazywana jest stylem wolnych dusz. Wyróżnia się lekkością, zwiewnymi materiałami, dużą ilością roślin we wnętrzu i miłością do natury. Liczy się swoboda i fantazja. Poza tym, stawia na dekoracje ścienne, lampy, krzesła i fotele, kosze z naturalnych materiałów i specyficzne dodatki – oczywiście wszystkie utrzymane w stylistyce boho.

Do najbardziej charakterystycznych cech można zaliczyć:

  • czerpanie z kultury etnicznej i afrykańskiej – w poszukiwaniu odmienności, cyganeria paryska szukała inspiracji u innych kultur, dlatego w aranżacji boho znajdziemy wiele motywów afrykańskich, połączonych z nowoczesnością;
  • naturalność kolorów – boho stawia na dobrowolność kolorów, jednak królują naturalne odcienie jak barwy ziemi i natury; korzystanie z naturalnych materiałów – urządzając mieszkanie w stylu boho powinniśmy korzystać z tego, co daje nam matka natura. Najbardziej popularne to drewno, miedź, wełna;
  • robótki ręczne – boho uwielbia wszystko to, co jest wykonywane ręcznie przez człowieka – dlatego we wnętrzu nie może zabraknąć plecionych koszy czy makramy;
  • chaos na pierwszy rzut oka – tutaj wszystko rządzi się własnymi prawami. W aranżacji znajdziemy elementy pozornie niepasujące do siebie, lecz przy odpowiedniej kompozycji oddadzą charakter artystycznej bohemy.
pleciony kosz, skrzynia

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Ogromną zaletą projektowania wnętrza w estetyce boho jest to, że możemy dać ponieść się wyobraźni. Mamy bardzo dużą swobodę tworzenia. Pragnąc, aby styl ten rzeczywiście panował w naszym mieszkaniu, musimy pamiętać o istotnych elementach, które zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Meble Naturalne materiały Dodatki 
stare stoły i fotele w stylu vintage, stolik kawowy w postaci skrzyni, meble z bambusa lub wikliny, drewno tj. mahoń, heban i palisander. kosze z trawy morskiej i wyplatane ręcznie koszyki, krzesła i fotele wykonane z trzciny, drewna lub ratanu o różnych kształtach, len, bawełna i wełna.  oryginalne lustro w postaci oka, narzuty i dywany o geometrycznych kształtach i z frędzlami, orientalne płytki, makramy, klosz wyplatany ręcznie lub z mosiądzu, obrazy afrykańskie, rzemyki i frędzle, gliniane garnki, wachlarz z bambusa.  

Styl boho w salonie

Idealnym rozwiązaniem na aranżację wnętrza w salonie będzie styl boho. Nie może w nim zabraknąć dekoracji w postaci poduszek, koszy, dywanów, narzut i obrazów. Poza tym, bardzo ważnym składnikiem jest bogata roślinność doniczkowa, która wspaniale wypełni przestrzeń. Bez wątpienia, należy stawiać na naturalne materiały, dzięki czemu zapanuje przytulny i letni klimat. Podczas urządzania salonu boho łatwo można się zatracić wprowadzając do wnętrza chaos i bałagan. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie przesadzić z dodatkami. W przypadku kolorystyki, warto zdecydować się na dwa lub trzy odcienie – najlepiej jasne i ciepłe kolory.

Styl boho w sypialni

Sypialnia urządzona w stylu boho to bardzo dobry wybór. Przede wszystkim ze względu na jego przytulny charakter. Duża ilość poduszek, koców, narzut i pledów to elementy, które obowiązkowo powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu. Bardzo istotne jest również to, aby znajdowały się na nich stylowe wzory. Innym elementem, który świetnie sprawdzi się w sypialni to rośliny doniczkowe, np. kwiat monstera.

narzuta na łóżku, poduszki, makrama

Letnie klimaty w Twoim mieszkaniu!

Wnętrza inspirowane stylem artystycznej bohemy dają niezwykłą możliwość swobody w aranżacji mieszkania. Lekkość, egzotyka i natura sprawiają, że w pomieszczeniu lato trwa cały rok. Ze względu na wolność w projektowaniu, styl boho zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeżeli masz pytania dotyczące projektowania wnętrz w stylu boho – skontaktuj się z naszym zespołem, który chętnie doradzi i zaproponuje najbardziej oryginalne koncepcje. MAZZANI realizuje projekty stacjonarne w Warszawie i okolicy oraz współpracę zdalną na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci stworzyć perfekcyjną przestrzeń!

Pytania naszych klientów:

Jaki to styl boho?

Styl boho wywodzi się od grupy artystów, których łączyło zamiłowanie do piękna i wolności. Polega na łączeniu ze sobą różnych wzorów, tj. orientalnych, skandynawskich i ludowych. Kojarzy się z lekkością, egzotyką, wyrazistymi kolorami, zwiewnymi materiałami i miłością do natury. 

Jakie są charakterystyczne cechy stylu boho?

Boho czerpie inspiracje z kultury etnicznej i afrykańskiej i stawia na naturalne kolory. Korzysta głównie z naturalnych materiałów, uwielbia robótki ręczne, jak np. makrama czy plecione kosze. 

Jak urządzić salon w stylu boho?

Należy postawić na dekoracje w stylu poduszek, koszy, dywanów, narzut, obrazów i dużej ilości roślin doniczkowych. W przypadku koloru ścian, powinniśmy zdecydować się na jasne i ciepłe kolory, które stworzą przytulny klimat.