palma w nowoczesnym wnętrzu
29
wrz

Nieco bliżej natury

Nic tak nie koi, jak kontakt z przyrodą. Rośliny nie tylko zdobią wnętrza i są ich dopełniającym elementem, ale mają także niezwykle pozytywny wpływ na człowieka. Poprawiają samopoczucie i zdrowie domowników oraz są źródłem tlenu. A co więcej, harmonizują poziom wilgoci, oczyszczają powietrze z toksyn i pochłaniają szkodliwe substancje. Okazują się również ogromnym wsparciem w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to obcowanie z naturalną zielenią na zewnątrz jest niemożliwe. Dlatego dobrze zaaranżowana roślinność może nas nieco zbliżyć z naturą.

figowiec w salonie

Roślinność w pomieszczeniach 

  • Salon

Rozpocznijmy od wizytówki każdego mieszkania, czyli pokoju dziennego. Przede wszystkim sprawdzą się w nim rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze. Egzotycznego klimatu nadadzą dekoracyjne liście palm i monsterów, które obecnie cieszą się ogromną popularnością. Większe pole do popisu mamy w przestronnym salonie z dużym dostępem do światła dziennego, w którym możemy uprawiać większość gatunków – wspomniane palmy, figowce, dracena, szeflera czy jukka to doskonały wybór. Z kolei zamiokulkas, filodendron i sansewieria odporne są na trudne warunki i dobrze rosną w półcieniu.

  • Sypialnia

Do sypialni należy wybrać takie gatunki, które dobrze funkcjonują w trybie nocnym, czyli o tzw. “odwróconej syntezie”. Oznacza to, że o tej porze rośliny produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Takimi okażą się paprotki i figowce, ale również sansewieria, która dodatkowo oczyszcza powietrze. Podobne wartości ma skrzydłokwiat, lecz jest zagrożeniem dla kotów z powodu trujących liści. Z kolei aloes niesie za sobą wiele korzyści – posiada właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze, a nawet ułatwia zasypianie i wpływa na ogólną jakość naszego snu. Sukulenty będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zamiaru poświęcać dużo czasu roślinie – wydzielają tlen przec całą dobę i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

monstera w sypialni
  • Łazienka

Rzadko występują łazienki z dostępem do światła dziennego, dlatego odpowiednimi gatunkami dla tego pomieszczenia są bluszcze, pnącza i rośliny zwisające. Idealną dekoracją będą paprocie i sitowie, które lubią wilgoć i nie potrzebują słońca. Świetnie sprawdzą się także falenopsis, kalatea, palmy i fiołki afrykańskie. Należy zrezygnować z zamiokulkasa czy sansewierii, bowiem w takich warunkach przetrwają zaledwie kilka dni.

  • Kuchnia

Miejsce, w którym gotujemy, przyrządzamy posiłki i unoszą się różne aromaty nie jest odpowiednim pomieszczeniem dla roślin. Zamiast tego postawmy na aromatyczne zioła w doniczkach pod postacią mięty, bazylii, szałwii i rozmarynu. Spełnią się w roli świeżych przypraw, ale również będą pełniły doskonałą funkcję dekoracyjną w tej części mieszkania.

Dobór roślinności do stylu wnętrza

Rośliny odgrywają niezwykle ważną rolę w estetyce stylistycznej pomieszczeń. Mogą posiadać dwojakie zastosowanie – być dopełnieniem wystroju wnętrz, w których ulistnienie będzie współgrało z kolorystyką czy innymi elementami ozdobnymi, ale również mogą stać się ozdobą i efektownym eksponatem.  Odpowiednio dobrane kwiaty będą wprowadzały akcent dekoracyjny w przestrzeniach o różnorodnych stylach i jednocześnie poprawiały nastrój domowników.

W aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych, loftowych, hampton i norweskich zielone rośliny ożywią wnętrze. Prócz kształtu liści i kolorystyki, kwiaty powinny mieć ciekawą formę oraz przykuwać uwagę, w szczególności, gdy mamy do czynienia z surowymi i ciemnymi pomieszczeniami. Dlatego świetnie sprawdzą się palmy, fikusy, draceny, patyczaki, sansewieria i monstera.

We wnętrzach w stylu glamour i art deco pięknie będą prezentować się orchidee oraz intensywne i błyszczące liście filodendrona lub bluszczy, które podkreślą charakter eleganckich aranżacji. Natomiast w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, francuskim i angielskim dobre wrażenie sprawią rośliny o ładnych i regularnych kształtach, najlepiej w jednej barwie ulistnienia, jak np. sansewieria, bluszcz, alokazja zebrina oraz zamiokulkas zamiolistny.

W stylizacjach typu retro, vintage i boho okazale będą komponowały się draceny, krotony, fikusy oraz klasyczne paprotki, które najlepiej umieścić w drewnianych skrzynkach. Idealną propozycją dla estetyki prowansalskiej, shabby shic i rustykalnej są rośliny z jasnymi liśćmi, tj. difenbachia, dracena, zielistka czubiasta oraz jaśmin, które niezwykle efektownie będą wyglądały w białych, glinianych donicach. Z kolei dla osób lubiących różnorodność, czyli wnętrz eklektycznych rekomendowane są kwiaty doniczkowe, tj. jukka, palma, skrzydłokwiat, bluszcz, klasyczna paprotka, barwny kroton, guzmania i słonecznik.

zamiokulkas zamiolistny w loft wnętrzu

Odrobina natury w mieszkaniu

Wybór roślinności do mieszkania może okazać się niezmiernie inspirującym i ciekawym zadaniem. Trzymając się sprawdzonych wskazówek jesteśmy w stanie dopasować kwiaty do poszczególnych pomieszczeń oraz we właściwy sposób dopełnić aranżację wnętrza w dobrowolnym stylu. Zieleń to kolor, który kojarzy się z naturą, świeżością, a w kulturze jest także symbolem szczęścia. Teraz z łatwością możesz ją oraz wiele innych barw umieścić w swoich wnętrzach – wystarczy postawić na żywe rośliny. To właśnie one pozwalają stworzyć wyjątkowe przestrzenie, do których będziesz wracać z radością. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zespół profesjonalistów MAZZANI z chęcią udzieli Ci kilka rad. Specjalizujemy się w projektowaniu domów i mieszkań na terenie Warszawy, ale także online w obrębie całej Polski. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

Pytania naszych klientów:

Jakie kwiaty wybrać do sypialni?

Należy wybrać takie, które będą dobrze funkcjonowały w trybie nocnym. Sprawdzą się paprotki i figowce oraz sansewieria, która oczyszcza powietrze. Z kolei aloes ułatwia zasypianie i pozytywnie wpływa na jakość snu. Sukulenty będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą poświęcać dużo czasu na pielęgnację roślin. 

Jakie rośliny wybrać do salonu?

Postawmy na rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze, tj. palmy i monstery. Figowce, dracena, szeflera czy jukka sprawdzą się w przestronnych salonach z dużym dostępem do światła dziennego. Zamiokulkas, filodendron i sansewieria dobrze rosną w półcieniu i są odporne na trudne warunki.  

Jakie kwiaty sprawdzą się w łazience?

Odpowiednimi gatunkami roślin są bluszcze, pnącza i okazy zwisające. Równie dobrze sprawdzą się paprocie i sitowie – nie potrzebują słońca i są odporne na wilgoć. Oprócz tego warto postawić na falenopsis, kalatea, palmy i fiołki afrykańskie.  

Jakie rośliny do stylu retro?

We wnętrzach retro świetnie będą prezentować się draceny, krotony i fikusy. Sprawdzą się również klasyczne paprotki, które najlepiej umieścić w drewnianych skrzynkach.