zielona kanapa w salonie
12
kwi

Kolor zielony

Kolor zielony bardzo często jest wykorzystywany przy aranżacji wnętrz. Najchętniej wybierany jest do salonu, jednak, jeśli dobrze dobierzemy odcień i dodatki, równie dobrze sprawdzi się w takich wnętrzach jak sypialnia, kuchnia czy łazienka. Poniżej podpowiadamy, jak zaprojektować zielone wnętrze. 

Trend koloru zielonego 

Kolor zielony od kilku sezonów jest najpopularniejszym kolorem wybieranym przy aranżacji wnętrz, dlatego też znalazł się w trendach 2022 roku. Ostatnimi czasy stały się bardzo modne, tzw. wnętrza urban jungle, które nawiązują do natury i pełno w nich roślinności, nie tylko w doniczkach, ale także na ścianach w postaci farb i tapet. Zieleń to kolor, który odpręża, relaksuje, a także dodaje nam optymizmu oraz energii.  

butelkowa pościel w sypialni

Jaki odcień zieleni wybrać? 

Paleta odcieni zieleni jest naprawdę imponująca. Czy znasz je wszystkie? Na jaki odcień się zdecydować? Poniżej przedstawiamy zestawienie palety koloru zielonego. 

Miętowy: jest to kolor mieszanki zieleni z niebieskim. Ta delikatna, chodź nieco chłodna barwa, będzie wyglądać we wnętrzach świeżo oraz subtelnie. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, jak i tych starodawnych, np. urządzonych w stylu shabby chic. 

Pistacjowy: to połączenie bieli i pastelowej zieleni, które koi nasz wzrok. Świetnie sprawdzi się nie tylko na ścianach, ale także sofach oraz fotelach. 

Seledynowy: jest to zieleń, pomieszana z odcieniami szarości. To pastelowa barwa, która doskonale sprawdzi się w wielu aranżacjach. Często mylony z kolorami takimi jak pistacjowy oraz miętowy.  

Limonkowy: to połączenie zieleni z żółcią. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach, którym chcemy dodać nieco energii oraz dynamiczności. Odcień limonkowy sprawi, że będziemy bardziej radośni i pełni witalności. 

Trawiasty: jest to kolor świeżej trawy. W aranżacjach wnętrz w tym kolorze trzeba jednak uważać. Zbyt duża ilość może przytłoczyć pomieszczenie, natomiast w niewielkiej ilości świetnie doda charakteru całemu wnętrzu. 

Oliwkowy: to stonowany odcień zieleni, z dodatkiem żółci. Kolor ten świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu glamour, ponieważ jest bardzo elegancki. 

Khaki: to odcień ciemnej, zgniłej zieleni. Nazwa pochodzi z języka hindi i oznacza pył. Kolor ten często kojarzy się nam z odcieniem wojskowych mundurów. Świetnie sprawdzi się w większych wnętrzach. 

Malachitowy: to głęboki wariant zieleni, połączonej z odcieniem koloru niebieskiego. Nazwa wywodzi się od kamienia ozdobnego, zwanego malachitem. Świetnie sprawdzi się w aranżacji wnętrz w stylu orientalnym. 

Morski: to mieszanka niebieskiego z zielenią. Często przypomina kolor turkusowy, z przewagą zieleni. Najczęściej barwa ta pojawia się w postaci dodatków oraz dekoracji, natomiast rzadziej w przypadku ścian.  

Szmaragdowy: nazwa pochodzi od szlachetnego kamienia. Odcień ten łączony jest z bogactwem oraz luksusem. Świetnie wpasuje się w aranżacje większych pomieszczeń. 

Butelkowa zieleń: to bardzo ciemny odcień zieleni. Doskonale sprawdzi się w obiciu sofy lub fotela w salonie, ale również dobrze na ścianach, w dodatkach lub dekoracjach.  

zielona jodełka w łazience

Z jakimi kolorami łączymy zieleń? 

Częstym problemem, jaki napotykamy, jest niewiedza, jakie kolory będą pasować do wybranego odcienia zieleni. Przedstawiamy bezpieczne barwy, które świetnie sprawdzą się w połączeniu z zielenią: 

  • biel, 
  • odcienie szarości, 
  • beże oraz brązy, 
  • żółć oraz złoto, 
  • czerwień. 

Z jakimi materiałami łączymy zieleń? 

Jeśli już wiemy, z jakimi barwami łączyć zieleń w pomieszczeniach, to dowiedzmy się, jakie dopasować materiały:  

  • marmur – w połączeniu z zielenią wnętrze będzie niezwykle eleganckie oraz szykowne. Marmur będzie świetnym pomysłem w zestawieniu z kolorem oliwkowym oraz butelkową zielenią. 
  • drewno – doskonałym pomysłem będzie połączenie tego materiału z takimi odcieniami, jak turkus oraz oliwka, np. w postaci koloru ściany w sypialni. 
  • wiklina oraz rattan – plecione dodatki i dekoracje fantastycznie współgrają z praktycznie każdym odcieniem zieleni. 

Zieleń w kuchni 

Zielony kolor ścian będzie idealnie pasował, jeśli wybierzemy odpowiedni odcień. Kuchnia w kolorze bieli i drewna? Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie białych płytek, uzupełnionych o oliwkowy lub zgaszony pistacjowy kolor ścian. W kwestii dodatków postawmy tu na złote uchwyty oraz fronty w odcieniach szarości, doda to elegancji całemu wnętrzu. 

Zieleń w salonie 

Odcienie jasnej i ciemnej zieleni w salonie to zdecydowanie dobry pomysł. Musimy tylko wiedzieć, jak połączyć dany odcień z dodatkami oraz meblami, w aranżowanym przez nas pomieszczeniu. Świetnym pomysłem może być beżowa kanapa, zestawiona z oliwkową ścianą oraz drewnianym stolikiem kawowym. Natomiast w przypadku ścian w kolorze pistacji, zdecydujmy się na kanapę w odcieniach szarości z białą szafką RTV. 

sypialnia z roślinnymi motywami

Zieleń w sypialni 

W przypadku sypialni praktycznie każdy odcień zieleni będzie pasować. Wystarczy połączyć go tylko z dużym, drewnianym łóżkiem, które uzupełnimy o pościel, najlepiej w kolorze bieli. Dla kontrastu możemy dodać narzutę na łóżko, w kolorze granatowym. 

Z nami Twoje wnętrze nabierze charakteru

Kolor zielony w mieszkaniu będzie dobrym pomysłem dla osób, które mają już dość aranżacji w odcieniach bieli oraz szarości. Zieleń to zdecydowany trend w roku 2023, przy projektowaniu naszej przestrzeni. Nasza firma MAZZANI zadba, by Twój dom stał się Twoją zieloną oazą spokoju. 

Pytania naszych klientów:

Z jakimi kolorami możemy połączyć zieleń?

Bezpiecznymi barwami, z którymi możemy połączyć kolor zielony, są: biel, szarości, beże, brązy, żółcie, złoto oraz czerwienie. 

Jakie materiały będą dobrze wyglądać z odcieniem zieleni?

Materiały, które będą pasować, w aranżowanym przez nas pomieszczeniu, w przypadku zieleni to marmur, drewno, a także wiklina oraz rattan. 

W jakim wnętrzu możemy stosować zieleń na ścianach?

Kolor zielony będzie pasować praktycznie do każdego wnętrza. Pamiętajmy jedynie o dobraniu odpowiedniego odcienia ścian do mebli i dodatków, np. w przypadku kuchni białe płytki uzupełnijmy o kolor ścian w kolorze oliwkowym.