klasyczny salon z oświetleniem
21
wrz

Nastrój w pomieszczeniu

Oświetlenie odgrywa główną rolę w naszych domach. Dobieramy je w zależności od wnętrza i osobistych upodobań. Jednym z najczęściej wybieranych jest styl, który cieszy się dużą popularnością do dnia dzisiejszego – styl klasyczny. Jego fenomen polega na połączeniu wygody, elegancji i harmonii z umiarem. Jest on niewątpliwie ponadczasowy. 

Klasyka to tradycja

Urządzanie wnętrz w klasycznym stylu stało się pewnego rodzaju tradycją. Uwielbiamy go ze względu na prostotę. Cechą charakterystyczną tego wystroju jest wysoka jakość i trwałość materiałów, dzięki czemu służą domownikom przez lata. Klasyczna aranżacja stawia na minimalizm – ważne jest, aby zachowywać we wszystkim symetrię. Należy pamiętać o istotnych detalach, jak np. drobne zdobienia, wykończenia z mosiądzu czy dekoracyjne oświetlenia. Ważnym elementem jest również kolorystyka – we wnętrzu dominują takie kolory, jak beż i ciepłe odcienie brązu. 

 
Urządzając mieszkanie w stylu klasycznym postaw na uniwersalne materiały, jak drewno, metal i szkło. Dbaj o detale tak, aby każda przestrzeń była spójna.
miejscowe oświetlenie w salonie

Sztuka oświetlenia

Wybór odpowiedniego oświetlenia w stylu klasycznym jest niezwykle ważnym elementem. Przede wszystkim zastępuje naturalne światło w naszych pomieszczeniach. Wpływa na nasz nastrój, decyduje o komforcie pracy i umożliwia wypoczynek. Jego rolę możemy rozróżnić w zależności od rozmieszczenia i funkcji na: 

  • ogólne, które równomiernie oświetlają całą przestrzeń, muszą zapewniać dobrą widoczność w pomieszczeniach; 
  • punktowe, czyli kierunkowe, które rozjaśniają konkretną strefę wnętrza – np., robocza, relaksacyjna czy rozrywkowa; 
  • dekoracyjna, która ozdabia i tworzy klimat. 

Modele lamp

Oświetlenie powinno być stonowane, dyskretne i co najważniejsze – relaksujące. Warto pamiętać, aby pasowało do charakteru projektowanego wnętrza. Na szczęście nie musimy się o to martwić, ze względu na szeroki wybór lamp. Należą do nich: 

lampy sufitowe np. prosty żyrandol, model z abażurem, reflektor sufitowy, plafon 
lampy wiszące, stojące, nocne i stołowe prosta konstrukcja, uniwersalny design, np. lampka biurowa czy nocna 
lampy ścienne np. kinkiety; wykonane z metalu lub innego tworzywa; złote, srebrne lub chromowane elementy 

Żyrandole

Podstawowym elementem w każdym klasycznym wnętrzu powinien być żyrandol lub inna lampa sufitowa. Zazwyczaj znajduje się w centralnym położeniu pomieszczenia, dając optymalne rozjaśnienie. Może być to wersja pojedyncza, podwójna lub wersja z kilkoma źródłami światła – wszystko zależy od wielkości metrażu. Polecane są modele z dużym i jasnym abażurem oraz lampa ze szklanym kloszem w postaci kuli. Ze względu na swą uniwersalność, cieszą się dużym powodzeniem w aranżacji klasycznych lokali. 

Plafony

Tak samo jak żyrandole, ten model jest chętnie wybierany przez właścicieli klasycznych wnętrz. Plafon lekko rozprasza światło i najlepiej sprawdza się w niewysokich mieszkaniach, dając komfort poruszania się pod nisko umieszczonym stropem. Modele o większym rozmiarze korzystniej będą wyglądać na suficie, z kolei nieduże plafony będą lepiej prezentować się na ścianach.

Lampa stojąca

Lampa stojąca jest przedmiotem, który idealnie nadaje się do sypialni. Najczęściej stosowanym i bardzo popularnym modelem jest lampa o obłym kształcie z materiałowym abażurem. Przy takim oświetleniu jesteśmy w stanie zrelaksować się, odprężyć się czytając książkę i wprowadzić się w dobry nastrój. Natomiast lampy o wysokiej podstawie, zwane też podłogowymi, warto wykorzystywać w salonach. 

lampa stojąca

Kinkiety

Urządzając swój dom w tradycyjnym stylu, nie możemy zapomnieć o kinkietach, czyli lampach ściennych. Przede wszystkim pozwalają na podkreślenie wybranych przez nas miejsc w pomieszczeniu, np. jeśli chcemy uwidocznić rodzinne zdjęcia czy ulubiony obraz. Można je także umieszczać przy brzegach telewizora – pozbywamy się wtedy kontrastu między jasnym ekranem a resztą wnętrza. Śmiało możemy je stosować w łazienkach, montując je przy lustrze. 

łazienka z podświetlanym lustrem

Nadaj swojemu wnętrzu klasy i elegancji!

Styl klasyczny świetnie sprawdza się w naszych domach od wielu lat. Uniwersalizm i prostota tej stylistyki, pozwala na swobodną aranżację. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest oświetlenie. Wybierając żyrandol, lampę stojącą czy kinkiet, jesteśmy w stanie wprowadzić harmonię do naszego domu, tworząc przy tym idealną kompozycję.  

Jeżeli jesteś w trakcie urządzania swojego wnętrza i potrzebujesz fachowej pomocy, zespół profesjonalistów z chęcią się tym zajmie. MAZZANI realizuje projekty na terenie Warszawy i okolic, a online nawet w całej Polsce. Postaw na klasykę razem z nami! Gorąco zapraszamy do kontaktu i podjęcia współpracy!

Pytania naszych klientów:

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia w klasycznym wnętrzu?

Wszystko zależne jest od metrażu, jakim dysponujemy. Oświetlenie musi także pasować do charakteru projektowanego wnętrza. Trafnym wyborem jest żyrandol lub inna lampa sufitowa, które równomiernie rozświetlą całe pomieszczenie.  

Jakie lampy do klasycznego mieszkania?

Do salonu najlepiej sprawdzają się eleganckie żyrandole oraz lampy podłogowe. Urządzając sypialnię, warto wybrać lampę o obłym kształcie z materiałowym abażurem lub inne mniejsze lampki nocne. Projektując łazienkę, dobrym rozwiązaniem są kinkiety mocowane przy lustrze. 

Czym charakteryzuje się styl klasyczny?

Podstawą tej estetyki są: elegancja, prostota i wygoda. Styl klasyczny jest ponadczasowy i uniwersalny. Jego cechą rozpoznawalną jest wysoka jakość i trwałość materiałów. Klasyczne wnętrze to minimalizm – należy we wszystkim zachować umiar. Natomiast trzeba pamiętać o wszelkich detalach, takich jak zdobienia, dekoracje, wykończenia czy wybór odpowiedniej kolorystyki. 

Czym jest plafon?

Plafon to model lampy sufitowej, dającej równomierne rozproszenie światła. Jest idealny do niewysokich pomieszczeń o nisko umieszczonym stropie, aby móc komfortowo przemieszczać się po mieszkaniu.