przytulny balkon
19
wrz

Czym charakteryzuje się zabudowany balkon?  

Zabudowanie balkonu to doskonały sposób na powiększenie powierzchni użytkowej naszego mieszkania. W taki sposób możemy stosunkowo łatwo i niewielkim kosztem stworzyć dodatkowe pomieszczenie, chronioną przed wiatrem i wilgocią werandę lub pełną zieleni domową szklarnię. Z drugiej jednak strony pomysł zabudowania balkonu może wiązać się z koniecznością wykonania poważniejszych robót budowlanych, a zamknięcie dotychczas wolnej przestrzeni zabierze nieco światła docierającego do pokoju. W jakiej sytuacji zatem warto zdecydować się na zabudowę balkonu, a kiedy lepiej z tego zrezygnować? 

loggia w małym mieszkaniu

Gdzie sprawdzi się zabudowany balkon?  

Zabudowane balkony cieszą się dużą popularnością przede wszystkim w krajach o nieco surowszym klimacie, na przykład w Skandynawii. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystanie z niego nawet podczas srogiej zimy jest wygodne i komfortowe. Także w naszej strefie klimatycznej zabudowane werandy i balkony coraz częściej pojawiają się w miejskim krajobrazie. Rozwiązanie takie cenią sobie zwłaszcza mieszkańcy centrów miast narażeni na nieustający hałas i zanieczyszczenia.  Odpowiednia zabudowa balkonu pozwala na ograniczenie niekorzystnych czynników zewnętrznych, wycisza i dociepla mieszkanie, a dodatkowo zwiększa domową powierzchnię użytkową. 

Zabudowanie balkonu to także dobry pomysł dla właścicieli mieszkań parterowych, gdyż w ten sposób łatwo można odgrodzić się od wzroku przechodniów, a także zabezpieczyć mieszkanie przed potencjalnymi włamaniami czy kradzieżami. 

Odpowiednie zabezpieczenie balkonu przed opadami i wiatrem, a także ewentualne ocieplenie go daje doskonałą możliwość na zagospodarowanie tej przestrzeni, na przykład na domowe biuro lub pokój zabaw dla dzieci. Dobrze zaizolowany przed wilgocią może też posłużyć jako praktyczny składzik lub przechowalnia na rowery. Rozwiązanie takie warto przemyśleć szczególnie w przypadku małych mieszkań, w których każda dodatkowa powierzchnia jest niemalże na wagę złota. 

Zabudowywanie miejskich balkonów to także dobre rozwiązanie dla wielbicieli roślin i kwiatów doniczkowych. Wystawiając je na osłoniętą loggię, zapewnimy im zarówno lepszy dostęp do światła niż w pomieszczeniach, jak i ochronimy przed wszelkimi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład silnym wiatrem czy mrozem. Co więcej, taką domową oranżerią będziemy mogli cieszyć się niezależnie od pory roku, a odpoczynek na zielonym balkonie z pewnością będzie niezwykle przyjemny i relaksujący. 

Zabudowana loggia, weranda lub balkon – co musisz wiedzieć? 

W projektowaniu wnętrz z zabudową balkonową wyróżnia się dwa rodzaje systemów: 

  • Ramowy, w którym w aluminiowe profile wstawia się przesuwne szyby. Jest to system relatywnie tani i chętnie wybierany. 
  • Bezramowy, który doskonale sprawdzi się na balkonach o zaokrąglonym kształcie. W tym przypadku używa się hartowanego szkła, a wszystkie elementy są niezależne od siebie.  
system ramowy zabudowy balkonowej

System ramowy doskonale sprawdzi się nie tylko na balkonach, ale także na werandach i loggiach. Wygodne przesuwane okna umożliwiają swobodną regulację, a ich otwieranie nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Z kolei system bezramowy warto polecić osobom, które cenią sobie panoramiczne okna lub chciałyby całkowicie zrezygnować z balustrady. Ponadto, w tym systemie szyby umieszcza się na specjalnych prowadnicach zamontowanych w suficie, na balustradzie lub na podłodze, zatem może on okazać się bardziej praktyczny, jeśli zdecydujemy się na zabudowanie jedynie części balkonu. 

Oprócz szkła hartowanego do zabudowy balkonów używa się także przejrzystych płyt z plexi. Co prawda nie mają one tak wysokiej wytrzymałości jak szkło, są jednak bardzo lekkie i bezpieczne, a ponadto można je wygodnie przycinać do dowolnych wymiarów. Amatorom naturalnych rozwiązań warto zaproponować drewniane okładziny na balkon, idealnie izolujące zarówno od upałów, jak i jesienno-zimowych chłodów. Elementy z drewna wymagać będą jednak regularnej konserwacji, a raz na kilka lat całkowitego odmalowania. 

Przed rozpoczęciem zabudowy balkonu warto wziąć pod uwagę, czy będzie bardzo nagrzewał się w ciepłe, słoneczne dni. Szklane powierzchnie dodatkowo zwielokrotnią efekt cieplarni, przez co niezwykle ważne będzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza jeśli chcemy uprawiać na tej przestrzeni rośliny. Bardziej nasłonecznione balkony można też osłonić specjalnymi roletami lub żaluzjami, aby nie dopuścić do przedostawania się gorącego powietrza do wnętrza mieszkania. 

Jeżeli natomiast postawimy na urządzenie balkonu jako domowej oranżerii lub szklarni, być może warto będzie zamontować system zraszaczy, utrzymujących odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Wówczas użyte przez nas materiały budowlane powinny cechować się maksymalną odpornością na wilgoć. Jeśli zabudowany balkon ma nam służyć przez cały rok, warto pomyśleć także o specjalnych kablach grzewczych, które zapewnią przyjemne ciepło w najchłodniejsze dni. Nierzadko konieczne będzie także zamontowanie dodatkowego oświetlenia w postaci stałych lamp ściennych lub sufitowych bądź w sezonie letnim – fantazyjnych lampek solarnych, które rozświetlą nasz przytulny, balkonowy zakątek. 

balkon w bloku

Wady zabudowanych balkonów 

Mimo że zabudowanie balkonu pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, pomysł taki może mieć też kilka wad. Głównym powodem, dla którego warto dobrze przemyśleć taką inwestycję, jest ograniczenie ilości światła, które docierać będzie do pokoju balkonowego po zabudowie. Jeśli zamkniemy balkon po bokach i wstawimy okna jedynie w części środkowej, wówczas pokój balkonowy okaże się znacznie ciemniejszy, zwłaszcza jeśli będzie skierowany na zachód lub północ. Efekt ten można maksymalnie zniwelować, stosując szyby na wszystkich ścianach balkonu, uzyskując jednocześnie bardzo widną, zamkniętą loggię. Może się jednak okazać, że konieczna będzie rearanżacja tej przestrzeni i jej optyczne rozjaśnienie, na przykład przez przemalowanie, wstawienie białych mebli lub wprowadzenie większej ilości jasnych dodatków. 

Nierzadko problemów przysparza dobór odpowiednich materiałów budowlanych lub elementów izolacji, dlatego warto przed przystąpieniem do prac skorzystać z porad ekspertów. Dodatkową trudnością przy planowaniu zabudowy balkonu może okazać się trafne oszacowanie całkowitego kosztu takiego remontu. Końcowa cena będzie oczywiście zależna od metrażu, orientacji oraz rodzaju zagospodarowania.  

Stwórz swoje wnętrze razem z nami!

Ergonomicznie urządzona przestrzeń ma nam służyć przez długie lata, dlatego warto, aby projekt został przygotowany w sposób fachowy i profesjonalny. Projektowanie wnętrz z pomocą specjalistów z MAZZANI umożliwia stworzenie realistycznej wizualizacji, niezwykle pomocnej przy aranżacji domów i mieszkań. Firma działa stacjonarnie w Warszawie i okolicach, a także zdalnie na terenie całego kraju.  

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety zabudowanego balkonu? 

Zamknięta i dobrze zaizolowana przed czynnikami atmosferycznymi powierzchnia, stwarza możliwość niemal dowolnej aranżacji. Zabudowany balkon może stać się dodatkowym, małym pokojem, strefą relaksu lub domowym garażem na rowery i inny sprzęt sportowy.  

Ile kosztuje wykonanie loggii?

Zabudowane balkony i loggie coraz częściej pojawiają się w naszym miejskim krajobrazie. Cena wykonania takich prac będzie uzależniona przede wszystkim od rozmiarów dodatkowej powierzchni, rodzaju niezbędnych izolacji oraz wybranych elementów konstrukcyjnych. Dodatkowe koszty związane będą z dostosowaniem wnętrza do naszych indywidualnych potrzeb.  

Czy można zabudować balkon bez pozwolenia? 

Zabudowa balkonu nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. W niektórych przypadkach, na przykład, jeśli nasze mieszkanie znajduje się w budynku zabytkowym, przeprowadzenie takich prac będzie jednak wiązało się z koniecznością uzyskania specjalnego zezwolenia. 

Jak urządzić zabudowany balkon? 

Widna, zazwyczaj niewielka przestrzeń zamkniętej loggii lub zabudowanego balkonu może służyć nam zarówno jako przytulna strefa relaksu, zielony ogródek, jak i wygodne, odseparowane od reszty mieszkania home office. Możliwości jest naprawdę wiele.