Zdjęcie przedstawiające plan projektu wnętrza
24
maj

Krok po kroku

Remont nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych działań, które obejmują wykończenie własnych wymarzonych czterech kątów. Wręcz jest wymagającym przedsięwzięciem, w którego zakres wchodzi precyzyjna organizacja i szczegółowe zaplanowanie. Żeby przejść przez cały proces bez większych problemów i stresu, warto krok po kroku ustalić, co będzie następowało po sobie. 

Remont mieszkania w stanie deweloperskim – jak się przygotować? 

Remont mieszkania w stanie deweloperskim różni się od remontu mieszkania, w którym mieszkamy. Stan deweloperski wymaga przeprowadzenia prac na całej powierzchni, bez możliwości robienia tego stopniowo. Kiedy odbieramy mieszkanie od dewelopera, jest ono przygotowane w stopniu mniejszym lub większym, zależnie od ustaleń zawartych w umowie.  

Podstawowe instalacje, wylane posadzki, tynki, okna czy drzwi wejściowe wchodzą w zakres prac, które wykonuje deweloper. Natomiast obowiązek wykonania reszty prac spoczywa na nas. Warto więc być odpowiednio przygotowanym i wiedzieć, od czego należy zacząć prace remontowe. 

Ściany i sufity, czyli zaczynamy od ogółu 

Pierwszy etap prac remontowych to rozpoczęcie prac, które uwzględniają wszelkie zmiany w konstrukcji budynku. To moment, kiedy należy podjąć decyzję o przesunięciu ścian działowych, wyburzeniu starych i/lub postawieniu nowych. Ważne przy tym jest, żeby nie naruszyć elewacji budynku bądź ścian nośnych, ponieważ takie zmiany wymagają pozwolenia. Na tym etapie również trzeba określić, czy chcemy zabudować wnęki lub podwiesić sufity. 

Remont w mieszkaniu

Montaż parapetów – ewentualność, z którą nie warto zwlekać 

Mieszkania od deweloperów mogą, ale nie muszą być wyposażone w parapety. Jest to kwestia indywidualna, dlatego trzeba mieć na uwadze prace związane z ich montażem. Nie opłaca zwlekać się z umocowaniem parapetów, ponieważ wymaga to zrobienia wcięć w ścianach.  

W pierwszej kolejności trzeba upewnić się, że wszystkie wymiary parapetów i ścian są dopasowane. Również należy dostosować sposób montażu do materiału i szerokości produktów. Lżejsze parapety montuje się przy pomocy kleju, natomiast do cięższych zaleca się użyć wsporników podtrzymujących. 

Instalacje – etap, którego nie można pominąć 

Podczas zmian konstrukcji w ścianach, warto od razu ustalić, w jakich miejscach będziemy potrzebować gniazdek potrzebnych do oświetlenia, elektroniki czy sprzętów RTV i AGD. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy instalacja przystosowana jest do sprzętów, które zamierzamy podłączyć. Przed dokonaniem modyfikacji dobrym rozwiązaniem jest nagranie filmu, opcjonalnie zrobienie zdjęć rozmieszczenia instalacji. 

Prace związane z położeniem płytek i pomalowaniem ścian 

Po wykonaniu najbardziej wymagających prac, przychodzi czas na prace związane z wyglądem mieszkania. W pierwszej kolejności należy położyć płytki na podłogach. Istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na łączenia między podłogą i ścianą w przypadku braku planu od projektanta wnętrz. Sposób ułożenia płytek i fug, cięcia elementów oraz cały układ powinny być szczegółowo przemyślane. 

Po ułożeniu płytek następuje czas na malowanie ścian. Warto zacząć od oczyszczenia i sprawdzenia, czy wszystkie powierzchnie są równe. Jeśli tak jest, to należy zabrać się w pierwszej kolejności za gruntowanie ścian a następnie ich malowanie. W pomieszczeniach, które mają większą tendencję do zabrudzeń, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest użycie farby lateksowej, dzięki której wyczyszczenie powierzchni jest łatwe przy użyciu wody i gąbki. 

Zdjęcie ekipy remontowej

Montaż paneli na podłogach 

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy w pierwszej kolejności montuje się podłogi, czy drzwi. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest najpierw zamontować podłogi, dzięki czemu pod ościeżnicami nie będzie przerw a całość będzie prezentować się estetycznie. Poza tym drzwi mogą przeszkadzać a nawet ulec uszkodzeniu podczas prac. 

Czas na wyposażenie 

Ostateczna aranżacja wnętrza jest zdecydowanie najprzyjemniejsza, ponieważ wygląd mieszkania nabiera zupełnie innego, nowego i lepszego wymiaru. Na tym etapie montuje się armaturę w łazience i sprzęty AGD, a także meble, jeśli były zamawiane pod zabudowę. Opcjonalnie warto jeszcze przemyśleć, jakie dekoracje chcemy zamontować. Mogą to być lustra, tapety, lampy, itp. 

Przed wnoszeniem pozostałych mebli warto pamiętać o zabezpieczeniu sprzętów i innych kosztownych przedmiotów, które mogą być potencjalnie narażone na przypadkowe uderzenie, w wyniku którego mogłyby zostać uszkodzone. Dzięki temu możemy być spokojniejsi! 

Drzwi wewnętrzne – montaż 

Warto zdecydować się na montaż drzwi na koniec prac remontowych, podczas których najczęściej dochodzi do zniszczeń i zabrudzeń. Drzwi powinna zamontować firma, u której zostały one zamówione. Dzięki temu nie trzeba się obawiać nieprawidłowo wykonanej pracy. Jeśli nadal do mieszkania będą wnoszone pozostałe przedmioty, zwłaszcza meble, to warto pozostawić zabezpieczenia na drzwiach do ostatniego wniesionego mebla. 

Montaż armatury

Podsumowanie 

Prace remontowe, zwłaszcza te, które realizowane są od samych podstaw, są ogromnym wyzwaniem, z którym ciężko poradzić sobie bez fachowej pomocy i wiedzy. Nie jest łatwo zorganizować pracę ekipy remontowej, której usługi powinny być wysokiej jakości, zaplanować każdy szczegół, włącznie z budżetem, jaki chcemy i możemy przeznaczyć na całe przedsięwzięcie. Dlatego warto przemyśleć współpracę z projektantem wnętrz, który odciąży naszą głowę od wielu aspektów i pomoże uniknąć wielu wpadek, które zdarzają się o wiele częściej w przypadku samodzielnych działań. Wówczas będziemy spokojniejsi i pewniejsi, że wszystko pójdzie po naszej myśli. 

Dopasowane rozwiązania do Twojego stylu życia

Jesteśmy zorganizowaną ekipą, która zaprojektuje wnętrze na miarę Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz usług doświadczonych i wyspecjalizowanych profesjonalistów, skontaktuj się z MAZZANI

Pytania naszych klientów:

Jak wykonać remont mieszkania?

Remont mieszkania, szczególnie w stanie deweloperskim, wymaga szczegółowego zaplanowania poszczególnych etapów. Zasada, którą warto się kierować brzmi: od ogółu do szczegółu i dużo w tym racji. Przystępując do remontu, warto uwzględnić każdy szczegół już na wstępnym etapie, co pozwoli później uniknąć wielu wpadek i błędów. 

Czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz planując remont?

Decydując się na remont mieszkania, warto podjąć współpracę z projektantem wnętrz. Pozwoli to uniknąć wielu błędów i wpadek, których nie jesteśmy świadomi. Doświadczony architekt pomoże zorganizować plan prac ekipy remontowej, zaplanować budżet, co w efekcie odciąży nas od stresu, związanego z remontem.