kuchnia w jasnych kolorach
25
paź

Jak stworzyć przyjemną atmosferę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby umowy najmu, które nierzadko ograniczają pole do działania. Kolejna problematyczna kwestia dotyczy własnych inwestycji – wydatków na wnętrza, w których zapewne kiedyś zamieszka ktoś inny. Tak czy inaczej, trudno sprzeciwić się myśli, że każdy chce czuć się dobrze w swoim lokum bez względu na to, czy zostanie w nim na stałe, czy też nie. Jak zatem sprawić, aby w wynajmowanym mieszkaniu pojawiła się miła atmosfera?  

nowoczesna kuchnia

 
Przed przyjemnymi zmianami wnętrza

Dokładne porządki odświeżą mieszkanie, ale również sprawią, że praca nad ewentualnymi zmianami w wystroju będzie znacznie przyjemniejsza. Ze swojej strony proponujemy: 

 • pozbyć się kurzu,
 • umyć podłogi i okna,
 • wyczyścić meble od wewnątrz,
 • zadbać o czystość łazienki,
 • umyć sprzęty, naczynia i sztućce w kuchni.

Polecamy skrupulatnie obejrzeć i – jeśli trzeba – zatroszczyć się o czystość każdego zakamarka mieszkania. Czas poświęcony generalnym porządkom nie pójdzie na marne! 


Może małe przemeblowanie?

Pozornie błahe przestawienie mebli potrafi czasem zmienić sposób, w jaki będziemy patrzeć na pomieszczenie. Jeżeli zdaje się, że wnętrzu brakuje przestrzeni, warto rozważyć i wypróbować zamianę mebli miejscami, aby przekonać się, czy coś to zdziała. Dbanie o komfort w aranżacji wnętrz to istotna sprawa, dlatego zawsze o nim pamiętajmy. 

Można również zastanowić się nad wyposażeniem mieszkania w niewielkie meble wolnostojące, które nie tylko nie zajmą dużo miejsca, ale też będą łatwe do przetransportowania do innego lokum. Powiew świeżości wprowadzi także nowe lustro, fotel czy stolik kawowy. Nie zapomnijmy przy tym upewnić się, czy umowa najmu pozwala na zmianę mebli, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności.

A gdzie to wszystko pomieścić?

Takie pytanie na pewno padnie z ust miłośników mody, literatury czy muzyki, zwłaszcza jeśli wynajmowane mieszkanie nie należy do największych. Tu z pomocą przychodzą na przykład stojaki na ubrania i dwustronne regały, które pomieszczą odzież, książki, winyle czy różne bibeloty.

Decydując się na skorzystanie z zasugerowanych rozwiązań, wyodrębnimy w pomieszczeniu przyciągające wzrok strefy. Oprócz tego zyskamy więcej miejsca na rozmaite dodatki, którymi warto umilić panującą we wnętrzu atmosferę.

Nowy kolor, jeśli można!

W zależności od tego, czy właściciel mieszkania przystanie na taki pomysł, przemalowanie ścian na inny kolor ma szansę odmienić wnętrze. Koszt podjęcia się tego zadania z reguły jest niewielki, jakkolwiek należy pamiętać, że takiego rodzaju inwestycja nie podlega zwrotowi. Na przekór temu warto się nad nią dłużej pochylić, ponieważ efekty nieraz okazują się bardzo zadowalające.

Po zakończeniu wynajmu może zaistnieć prawdopodobieństwo, że trzeba będzie przywrócić mieszkanie do pierwotnego stanu. Jeśli jednak widać, że wnętrzu przyda się kolorystyczna metamorfoza, a właściciel nie ma nic przeciwko, komfort powinien znaleźć się na pierwszym miejscu.

nowoczesne mieszkanie z ciemnymi meblami

Tkaniny dodają uroku… i nie tylko!

Naturalne materiały nadadzą wnętrzom bardziej przytulnego charakteru, a na dodatek ukryją aranżacyjne niedopatrzenia w wynajmowanym mieszkaniu. Do upiększenia całości możemy wykorzystać między innymi: 

 • dywany,
 • pledy,
 • poduszki,
 • zasłony.

Miło jest czasem poczuć coś miękkiego pod stopami, zachęcamy więc do zastanowienia się nad kupnem choćby niewielkiego dywanu, który bez wątpienia ociepli wnętrze. Warto dodać do niego przyjemne w dotyku narzuty oraz poduszki, by wnętrze zyskało więcej uroku, a ewentualne wady mebli zostały subtelnie ukryte. Zasłony również urozmaicą nadto chłodną aranżację. 

Dekoracje i rośliny 

Jeśli półki w mieszkaniu święcą pustkami, można postawić na nich zdjęcia w ozdobnych ramkach, książki czy kosmetyki, na przykład flakonik perfum. W niedużych dekoracyjnych pudełkach zmieści się natomiast biżuteria czy podobne świecidełka. 

Jeżeli wynajmujący nie widzi w tym problemu, za ozdoby ścian mogą posłużyć lustra, obrazy lub plakaty. Gdyby właściciel nie pozwalał na korzystanie z wiertarki, haczyki samoprzylepne będą świetnym zamiennikiem gwoździ. Poza tym wspomniane fotografie i lustra dobrze zaprezentują się również na półkach czy parapetach. 

Rośliny także zdołają nieco ożywić wnętrze, nawet jeśli miałyby być sztuczne. Bukiecik w wazonie, świeże lub suszone kwiaty – rozwiązań jest wiele. Odrobina zieleni oraz innych kojarzonych z naturą barw uatrakcyjni każde wnętrze. 

Rzućmy na to nieco światła… 

Oświetlenie buduje atmosferę, będąc zarazem jednym z najistotniejszych funkcjonalnych elementów pomieszczeń. Mieszkanie warto wyposażyć na przykład w:

 • lampy na biurko oraz podłogowe,
 • girlandy (łańcuchy) świetlne,
 • świece.

Te źródła światła nie tylko urozmaicą wnętrze, ale też pozwolą pracować czy uczyć się z przyjemnością. Raz jeszcze przypominamy, że kwestia komfortu należy do najważniejszych.

Kilka słów podsumowania

Zawrzyjmy tutaj nasze sugestie w bardziej ogólnym zbiorze. Urządzając wynajmowane mieszkanie, warto zwrócić uwagę na: 

 • ograniczenia wynikające z umowy najmu,
 • układ mebli w pomieszczeniach,
 • ilość dostępnego w mieszkaniu miejsca,
 • kolorystykę pomieszczeń i możliwość jej zmiany,
 • estetyczny walor tekstyliów, dekoracji i roślin,
 • rolę światła w projektowaniu wnętrz.

Jak widać, o miłą atmosferę w wynajmowanym mieszkaniu rzeczywiście da się zadbać. Wystarczy trochę pokombinować, by nadać tymczasowemu lokum przytulnego charakteru, a jednocześnie dopilnować jego praktycznej strony.

nowoczesny salon z drewnianymi akcentami

Twój dom, Twoje zasady, nasze rozwiązania

Odkryj magię stylowego mieszkania, nawet na wynajem, dzięki wsparciu projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże stworzyć projekt i aranżację, która zachwyci każdego najemcę. Zwiększ atrakcyjność i wartość swojej nieruchomości, dostosowując ją do najnowszych trendów. Dzięki profesjonalnemu projektowaniu wnętrz zapewnisz przyszłym lokatorom wyjątkową i funkcjonalną przestrzeń, co przekłada się na zadowolenie i wyniki inwestycji. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Chcę coś zmienić w swoim mieszkaniu. Jak zacząć?

Przede wszystkim należy upewnić się, które elementy wnętrza mogą podlegać zmianom. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie wczytaj się w umowę najmu. Możesz również spróbować dogadać się z właścicielem mieszkania – kto wie, może nie będzie mieć nic przeciwko Twoim pomysłom?

Wnętrze zdaje się za małe. Co zrobić?

Proponujemy zastanowić się nad przemeblowaniem. Nie musisz od razu wszystkiego przestawiać – czasem wystarczy zamienić miejscami pojedyncze elementy, na przykład szafę z łóżkiem. Jeżeli osoba wynajmująca tego nie zabrania, możesz również rozważyć zaopatrzenie mieszkania w mniejsze modele mebli. 

Jak ukryć uszkodzenia mebli, na przykład kanapy?

Poduszki i koce nie tylko ukryją mankamenty, ale też dodadzą wnętrzu przytulności. Zdecydowanie polecamy zatroszczyć się o kilka ożywiających całość, nastrojowych akcentów.

Zakaz używania wiertarki. Co z obrazami?

Obrazy i zdjęcia nie muszą ozdabiać ścian – dobrze zaprezentują się na przykład na półkach albo na parapecie. Jeśli jednak wolisz, aby pojawiły się na ścianach w Twoim mieszkaniu, świetną alternatywą dla gwoździ będą samoprzylepne haczyki.