klasyczna sypialnia w ciemnych kolorach
25
paź

Aranżacje nowoczesne i klimatyczne

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, aby wnętrze w Twoim domu lub mieszkaniu przyciągało uwagę klasyczno–nowoczesną aranżacją, przygotowany przez nas poradnik pomoże Ci rozwiać wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nasuwające się pytania. Przedstawimy w tym wpisie, jak łączyć ze sobą styl klasyczny i nowoczesny w taki sposób, by wszystkie detale aranżacji danego pomieszczenia pozostawały ze sobą w zgodzie, tworząc harmonijny obraz. 

klasyczna sypialnia w jasnych kolorach

Który styl na pierwszym miejscu? 

Najpierw należy podjąć decyzję, czy nadrzędną cechą aranżacji będzie nowoczesność, czy jednak postanowimy nadać wnętrzu więcej „postarzałego” charakteru. W zależności od tego, na co się zdecydujemy, następnym krokiem będzie dobranie do głównego stylu kilku wstawek czy dodatków typowych dla drugiego, uzupełniającego stylu. 

Przykładowo, jeśli marzy ci się klasyczny salon, pamiętaj o utrzymaniu wszystkich mebli – szafek, kanap, komód, foteli i tak dalej – właśnie w stylu klasycznym, aby zachować we wnętrzu atmosferę spójności. Żeby natomiast nieco ożywić całość i sprawić, by zaciekawiła więcej par oczu, nie zaszkodzi zatroszczyć się o kilka nowoczesnych elementów, spośród których możemy wyróżnić: 

  • zasłony, 
  • dywany, 
  • lampy, 
  • tkaniny, 
  • obrazy i zdjęcia. 

Oczywiście można też pójść w odwrotną stronę i wybrać nowoczesne meble a potem dopełnić wygląd projektowanego pomieszczenia dzięki klasycznym akcentom. O ile będziemy pamiętać, aby unikać wnętrzarskiego chaosu, wszystko powinno się udać. 

Zacznijmy od początku… 

Czyli, jakie kolory powinny pokryć ściany? Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy połączyć styl klasyczny i nowoczesny? 

Jasne barwy, takie jak odcienie szarości, beż lub biel, nadadzą się na przykład do salonu i będą dobrze współdziałać zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi meblami, dekoracjami oraz innym wyposażeniem. Dodatkowym atutem wspomnianych kolorów jest fakt, że dzięki nim projektowane wnętrze będzie sprawiać wrażenie większego niż w rzeczywistości.  

Jeśli jakkolwiek zastosujemy wyłącznie jasne kolory, do urządzanego pomieszczenia wkradnie się uczucie monotonii. Tutaj z pomocą przychodzą żywsze akcenty, których wybór powinien zależeć od nadrzędnego stylu aranżacji. Do wnętrza podkreślającego klasykę nadadzą się wstawki i dodatki w kolorze butelkowej zieleni, jak również granatowe czy bordowe detale. Jeżeli pierwsze miejsce ma zająć styl nowoczesny, czerń i grafit świetnie uzupełnią całość. Złoto i srebro natomiast będą wyważonym wyborem, zapewniając aranżacji balans. 

Kolory ścian czy dekoracji to oczywiście nie wszystko. Modele mebli czy materiał, z którego zostanie wykonana podłoga, to równie ważne punkty w projektowaniu wnętrz, zatem jeszcze raz zachęcamy, by przemyśleć wszystko co do szczegółu. 

klasyczny salon z szarymi akcentami

Parę słów o materiałach 

O spójność w aranżacji i stylizację wnętrza na klasyczne może zadbać drewno, które bardzo dobrze współgra z popularnymi dziś materiałami, choćby szkłem czy metalem. Jeśli zdecydujemy się na wykonane z drewna meble, na pewno będą do nich pasować dodatki ze wspomnianych wyżej materiałów – na przykład stolik z ciemnego metalu albo duże lustra. 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić drewno w dopełnienie wnętrza, wybierając jako ozdoby na przykład zdjęcia czy obrazy z drewnianymi ramami. Ten materiał posłuży również za naturalne ocieplenie pomieszczenia. 

Jeżeli będzie nam brakować przytulności, naturalne tkaniny bez wątpienia okażą się pomocne. Warto zastanowić się przykładowo nad zasłonami, kocami oraz poduszkami wykonanymi z: 

  • lnu, 
  • jedwabiu, 
  • bawełny, 
  • wełny. 

Tego rodzaju tekstylia sprawdzą się zarówno we wnętrzach, w których dominuje styl klasyczny, jak i w tych z naciskiem na nowoczesność. 

Jak urozmaicić prostotę? 

Aby tego dokonać, potrzebny jest dobry plan i sporo wyczucia. Jeśli wybór padnie na tradycyjnie stylizowane meble, warto pokombinować z ich najmniejszymi elementami. Połyskujące złotem gałki czy ceramiczne uchwyty mają szansę przyciągnąć spojrzenie na dłużej.  

Na pierwszy rzut oka zwyczajne krzesła można natomiast urozmaicić miękką tapicerką, aby nadać więcej uroku na przykład jadalni. Klasyczna kanapa w salonie może być wyposażona w rozkładane zagłówki, żeby dodać jej charakterystycznej dla modnych wnętrz wygody. Przy łączeniu różnych rozwiązań warto oczywiście pamiętać, aby poszczególne detale łączyły się ze sobą w spójną całość, unikając wrażenia kompozycyjnego nieporządku. 

Światło w łączeniu stylów 

W aranżacji z dominującym stylem klasycznym sprawdzi się się lampa, która swoim wyglądem przypomina pająka, składająca się z długich kabli zakończonych żarówkami. Takie źródło światła niewątpliwie uatrakcyjni nastawione na szablonowość wnętrze. 

A co ze światłem w bardziej nowoczesnym pomieszczeniu? W tym przypadku poradzi sobie drewniana lampa stołowa z materiałowym kloszem albo mieniący się kryształkami żyrandol.  

O czym pamiętać? 

Po pierwsze o tym, aby każdy element wnętrza odgrywał swoją rolę, wyznaczając główny nurt aranżacji lub subtelnie go urozmaicając. W łączeniu omawianych stylów nie zapominajmy o: 

  • doborze odpowiednich kolorów i mebli, 
  • upiększających przestrzeń dodatkach, 
  • nakreślaniu aranżacji z wykorzystaniem światła. 

Opisaliśmy kilka zasad, co jednak nie oznacza, że nie można spróbować ich złamać. Jeśli czujesz się na tyle pewnie, aby poeksperymentować ze stylami, efekty Twoich aranżacji bez wątpienia miło zaskoczą niejedną osobę! 

jasne meble, beżowe dodatki


Projektowanie wnętrz to nasza specjalność

Odkryj nowoczesny klasycyzm w swoim wnętrzu z pomocą projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz doświadczony architekt wnętrz przekształci Twoje mieszkanie w elegancką oazę, łącząc nowoczesność z klasyką. Nasze profesjonalne projektowanie wnętrz stworzy harmonijną i funkcjonalną przestrzeń, która zachwyci każdego. Daj swojemu mieszaniu nowe życie z nowoczesnym klasycyzmem, a my jesteśmy tu, by Ci w tym pomóc. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Od czego zacząć łączenie stylów?

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, który styl – klasyczny czy nowoczesny – będzie dominować w aranżacji. Kolejna rzecz to dobór odpowiednich do wybranego stylu mebli, a następnie różnych dodatków w drugim stylu, który urozmaici całość. Oczywiście można również eksperymentować, do czego jakkolwiek potrzeba więcej pewności siebie.

Jak ożywić klasyczny salon?

Jasne ściany i często drewniane meble w klasycznym salonie dobrze skomponują się z ciemniejszymi barwami, na przykład granatem czy butelkową zielenią. Zastanów się nad dodatkami w tych odcieniach, aby nieco urozmaicić wygląd całości. 

Wnętrzu brakuje przytulności?

W tym przypadku postaw na naturalne materiały, na przykład wełnę albo jedwab. Koce czy poduszki wykonane z tych i podobnych materiałów zadbają o urok w zbyt chłodnym pomieszczeniu. 

Jakie światło w klasycznym salonie?

Na przykład pająk zwisający z sufitu… oczywiście taki z kabli i żarówek. Ten rodzaj lampy ma szansę przyciągnąć wzrok na dłużej, a także zaprosi do klasycznego wnętrza odrobinę nowoczesności.