13
paź

Zieleń podstawą nurtu botanicznego

Główną cechą charakterystyczną dla stylu botanicznego jest zieleń, której różne odcienie, począwszy od delikatnej mięty po intensywną zieleń, przeważają w równym stopniu na ścianach, meblach, dodatkach, wzorach czy motywach. Ma za zadanie Cię zrelaksować i uspokoić, a dzięki niej do swojego mieszkania wprowadzisz atmosferę lata i jedyną w swoim rodzaju stylistykę.

Wybierając na tło odcienie szarości lub bieli, otrzymasz naturalny skandynawski wystrój podkreślający urok wzorów botanicznych, a decydując się na czerń, rezultatem będzie modernistyczny wygląd wnętrza. W tym nurcie stosuje się także żółć, złoto i róż – zwłaszcza w jej pudrowym odcieniu.

sypialnia z roślinami

Motywy kwiatowe w aranżacji ścian

Warunkiem koniecznym przy projektowaniu wnętrza w stylu botanicznym są tapety z kwiecistymi motywami w formacie makro. Są to częściej printy liściaste niż florystyczne, nadające pomieszczeniu nowoczesną szatę i przeważnie stosuje się je w wyrazistej, a nie lekkiej liniowej formie.

Pokrywa się nimi pojedyncze ściany, zachowując przy tym właściwe proporcje, tak aby nie pomniejszać całokształtu przestrzeni, chyba że zdecydujemy się pomalować ją na biało. Można także położyć tapetę wyłącznie na jednym segmencie ściany – zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach – na przykład za zagłówkiem łóżka w sypialni.

Żywe rośliny na każdym kroku

Podstawą zaprojektowania wnętrza zgodnie z nurtem botanicznym są również motywy florystyczne w postaci żywych roślin, które umieścimy na półkach, parapetach, a także za pomocą zielonych ścianek działowych, czyli roślin doniczkowych umieszczonych w regałach. Kwiaty czy doniczki, różniące się między sobą gabarytami i rozmieszczone asymetrycznie, będą stanowiły dynamiczny układ i zasieją okiełznany chaos w całym domu, przełamując rutynę jasnych kolorów. Naturalna zieleń poprawi jakość Twojego powietrza w mieszkaniu, a jej bliskość pozwoli Ci na cieszenie się naturą w swoim wnętrzu.

Złote dodatki

Znakiem rozpoznawczym stylu botanicznego są przede wszystkim liście: paproci, monstery, bananowca, palmy – występujące głównie na tapetach, ale też w dodatkach. W tej drugiej formie mogą przyjąć postać plakatów, złotych tac, pozłacanych podstawek czy figurek, na przykład w kształcie ananasa.

Akcesoria w złotej kolorystyce będą idealnym uzupełnieniem butelkowej zieleni, pastelowej mięty czy bieli. Ponadto barwa ta może znaleźć się na tekstyliach, najczęściej ozdabiając:

 • poduszki,
 • zasłony,
 • wycieraczki,
 • pościel,
 • ręczniki,
 • dywany.

Rozłożyste, dziurawe czy egzotyczne liście nadadzą wnętrzu charakteru dżungli.

wizualizacja tapety z zielonymi liśćmi

Naturalne oświetlenie

Ważnym elementem stylu botanicznego są duże okna, które wpuszczają do wnętrza promienie słoneczne. Pozostałe oświetlenie cechuje minimalizm i modernizm, a barwa światła powinna naśladować w jak największym stopniu jego naturalne źródło.

Najlepiej sprawdzą się lampy wykonane z metalu, drewna i rattanu. Ich modernistyczny design w postaci prostych i geometrycznych form powinien wprawić każdego w zachwyt. Bardzo ciekawym wyjściem są także klosze – mleczne lub barwione wyglądają niesamowicie w obecności zieleni kwiatów i motywów botanicznych.

Wykorzystanie drewna

Naturalne drewno będzie fantastycznym materiałem na podłogę czy boazerię na ścianach. W połączeniu z lekkimi, rattanowymi krzesłami oraz stołami o cienkich i prostych nogach stanowią idealne połączenie stylu botanicznego i nurtu boho w projektowaniu wnętrz. Meble powinny być wykonane w odcieniach brązu, a ich wytrzymałość i prostota kładzie mocny fundament pod całość aranżacji. Co więcej, dzięki drewnianym sękom nabierze ona temperamentu. Tapicerka foteli, kanap czy sof także powinna zachowywać proste formy i być w jednym kolorze, na przykład szarym, ciemnozielonym lub granatowym.

Cechy charakterystyczne stylu botanicznego

Ten relaksujący i uspokajający nurt wnętrzarski to w pigułce:

 • hegemonia zieleni,
 • obfitość roślin,
 • kwieciste tapety,
 • liściaste zdobnictwo,
 • złote detale,
 • naturalne światło.
kwiaty w kuchni

Aranżacja wnętrz botanicznych

Odkryj magię wnętrz botanicznych! Nasze urządzenia wnętrz w stylu botanicznym ożywią Twoje przestrzenie zielenią i naturą. Za pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI, możesz przekształcić swoje wnętrza w prawdziwy raj botaniczny. Nasz projektant, ekspert w aranżacji wnętrz, przywoła harmonię natury do Twojego domu. Zapewnij sobie spokój i świeżość z naszym projektowaniem wnętrz, aby stworzyć unikalny i relaksujący klimat. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak połączyć styl botaniczny z nurtem boho?

W tym celu należy zastosować naturalne drewno na podłodze czy boazerię na ścianach. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie lekkich rattanowych krzeseł i stołów o cienkich, prostych nogach.

Czym jest zielona ścianka działowa?

Są to rośliny doniczkowe umieszczone w regałach. Jest jednym ze sposobów zastosowania motywów florystycznych w postaci żywych roślin w stylu botanicznym.

Jak dopasować kolory w stylu botanicznym?

Styl botaniczny charakteryzuje zieleń, a dokładnie jej wszystkie odcienie – począwszy od delikatnej mięty po butelkową zieleń. Wybierając na tło odcienie szarości lub bieli, otrzymasz naturalny skandynawski wystrój podkreślający urok wzorów botanicznych, a decydując się na czerń, rezultatem będzie modernistyczna kompozycja. W tym nurcie stosuje się także żółć, złoto i pudrowy róż.

Jakie liście można zastosować w nurcie botanicznym?

Znakiem rozpoznawczym stylu botanicznego są przede wszystkim liście paproci, monstery, bananowca czy palmy występujące głównie na tapetach, ale też w dodatkach. Mogą przyjąć postać plakatów, złotych tac, pozłacanych podstawek czy figurek.