kolorowy salon
20
paź

Czym jest eklektyzm?

Pojęcie eklektyzm określa nam zbiór bardzo różnych elementów połączonych w jedną całość. Już w XIX wieku wytyczono ten styl w designie wnętrz, ale wówczas stanowiły go pokoje pełne różnorodnych mebli i dodatków. Z biegiem czasu do wnętrza eklektycznego wprowadzono pewne zasady, które ujarzmiły panujący nieład.
 
Nurt eklektyczny będzie odpowiedni dla osób o buntowniczym i artystycznym usposobieniu, lubiących eksperymentować. Nie da się wpisać go w żadne określone ramy, przez co można nadawać mu różne formy. Czasem zmiana kilku dodatków może zupełnie zmienić charakter naszego wnętrza. Jednak, żeby aranżacja eklektyczna nie była zlepkiem przypadkowego wyposażenia, warto trzymać się kilku wytycznych.

niebieskie ściany w salonie

Motyw przewodni

Pomimo złożoności stylu eklektycznego warto jest wybrać jeden dominujący element, który będzie spoiwem całej aranżacji, np. wzór, kolor lub materiał. Przykładowo można zbudować cały wystrój wnętrz, opierając się na jednym ornamencie, powtórzonym co najmniej dwa razy w jednym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że jeśli skupiamy się na wyrazistym akcencie na tkaninach, to tło w postaci ścian czy tapet powinno zostać neutralne. Jeżeli wnętrze będzie zbyt pstrokate, wpłynie to negatywnie na całą kompozycję.

Łączenie stylów

Bardzo częstym motywem jest łączenie innych stylów wnętrzarskich, gdzie jeden gra pierwsze skrzypce, a pozostałe stanowią dopełnienie całości. Żeby uniknąć chaosu, należy wybrać albo dwa nurty w proporcji 4/5 do 1/5, albo trzy – 7/10, 2/10 i 1/10. Czasami połączone są konwencje totalnie odmienne od siebie tj. glamour i vintage czy industrialny ze skandynawskim.

Przykładowo, kuchnia urządzona w 80% w stylu skandynawskim zachowa jasne kolory i naturalne materiały. Pozostała część aranżacji to styl industrialny widoczny po ceglastej ścianie, surowych metalowych tablicach i wielkiej lampie. W zależności od tego, jak je dobierzemy, możemy nadać bardziej elegancki, przytulny lub wyrafinowany charakter.

Kolorystyka i wzory

Styl eklektyczny nie narzuca nam żadnych kryteriów kolorystycznych. Zarówno jasny salon w stylu vintage z elementami stylu skandynawskiego, jak i wielobarwne wnętrze urban jungle z akcesoriami retro będą wpisywały się do dozwolonej palety barw tego stylu. Łączenie wszelkich stylistyk nie powiedzie się, jeżeli nie skupimy się na dwóch warunkach:

  • Wykorzystując rozmaite kolory i wzory, zachowajmy jasne tło.
  • Kolorowe tapety lub ściany lepiej połączyć z meblami w zbliżonym odcieniu.
     

Jeśli w mieszkaniu w stylu eklektycznym króluje kolor granatowy, podłoga powinna być wykonana z jasnego drewna w jodełkę. Na tapecie za telewizorem odnajdzie się szara tapeta z motywem liści. Sąsiadująca ściana z granatową szafą i szarą sofą najlepiej jakby była biała, a całość odgrodzona od kuchni szklaną ścianą z czarną konstrukcją. Czarny kolor również często przewija się we wnętrzach urządzonych zgodnie z zasadami eklektyzmu – najczęściej w metalowych krzesłach i stolikach na kawę oraz regale koło telewizora.

Dolne szafki kuchenne oraz stół jadalny mogą być drewniane i mieć zbliżony odcień do podłogi. Całą aranżację dopełnią rośliny w czarnych lub jasnych doniczkach oraz długie szare zasłony. Nad częścią codziennego użytku zawieśmy ażurowy klosz pasujący kolorem do drewnianej podłogi.

Dodatki i oświetlenie

Niezależnie od tego, jakie style wnętrzarskie będziemy łączyć, pojawić powinno się dużo dodatków. Warto uzupełnić pomieszczenie o dywany, zasłony, poduszki, narzuty czy obrusy. Nie tylko zwiększymy sobie ilość przedmiotów, na które możemy nanieść wzory czy kolory, lecz również wywołamy poczucie przytulności. Wnętrza eklektyczne z reguły posiadają dość dużo dekoracji, dlatego należy dobrze je doświetlić.

Przede wszystkim światło musi być dostosowane do wielkości pomieszczenia i kolorystyki stylu dominującego. Śmiało można łączyć lampy stojące i wiszące w jednym pomieszczeniu. Jeśli we wnętrzu będzie zbyt ciemno, przy tak dużej liczbie elementów, możemy uzyskać odwroty efekt od zamierzonego.

Ściana z plakatami w ramkach

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Eklektyczne aranżacje wnętrz to idealne miejsce dla rozmaitych przedmiotów, które nie są „z jednego zestawu”. Jeżeli cenimy sobie zebrane pamiątki, odziedziczone meble, specyficzne dekoracje, to możemy je wykorzystać. Styl eklektyczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nazbierały poszczególne meble z poprzednich mieszkań i wprowadzają się na swoje.

Bywa, że w jadalni zaaranżowanej w stylu eklektycznym znajdą się cztery różne krzesła przy jednym stole. Mamy naprawdę dużą swobodę w doborze wyposażenia, lecz nie warto ustawiać go zbyt wiele. Być może niektóre elementy będzie trzeba przemalować, przerobić lub coś dokupić, by wszystko do siebie pasowało, ale efekt na pewno będzie oryginalny.

To tylko kilka wskazówek, aby urządzić piękne wnętrze w stylu eklektycznym. Zespół MAZZANI złożony z profesjonalnych projektantów podzieli się z Tobą swoją pasją i pomoże Ci stworzyć niepowtarzalne, wyrażające Ciebie przestrzenie! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl eklektyczny?

Eklektyzm w designie wnętrz charakteryzuje się fuzją różnorodnych elementów i stylów w jednym pomieszczeniu.  Warunkiem, by odpowiednio połączyć niepasujące rzeczy, jest znalezienie jednego motywu przewodniego. Jest to estetyka dla osób lubiących kolorowe i odważne wnętrza.

Jak mieszać style aranżacji wnętrz, by utworzyć eklektyczną kompozycję?

Fuzja stylów powinna zachodzić w odpowiedniej proporcji: 80% i 20% lub 70%, 20% i 10% (w przypadku połączenia trzech różnych nurtów) w jednym pomieszczeniu. Zachowamy w ten sposób równowagę kompozycji. 

Jakie dodatki nadają się do stylu eklektycznego?

W stylu eklektycznym dodatki odgrywają dużą rolę. Używa się często długich zasłon, dywanów, narzut, poduszek, kwiatów, wazoników i lamp stojących. Powinno znaleźć się również miejsce dla różnorodnych pamiątek z podróży lub odziedziczonych po krewnych przedmiotach.

Jakie kolory używane są w aranżacji w stylu eklektycznym?

Nie ma określonej gamy kolorystycznej dla stylu eklektycznego. Zazwyczaj w takim wnętrzu góruje kolor dominujący w głównym nurcie, którym dekorujemy. Czasem jest tak, że jedna barwa staje się motywem przewodnim dla całego mieszkania i potem dobierane są do niego inne. Warto zachować umiar – w przeciwnym razie wyjdzie nam bardzo pstrokata aranżacja.