szara kanapa i drewniany stolik
04
paź

Styl XXI wieku

Początki eklektyzmu datuje się na przełom XIX i XX wieku, kiedy mieszkańcy Europy oraz Ameryki Południowej zaczęli tworzyć historyzm. Ludzie zainspirowani architektoniczną przeszłością minionych epok doprowadzili do łączenia ze sobą z pozoru niepasujących do siebie mebli, kolorów i dodatków. Początkowo we wnętrzach często panował chaos przez wprowadzanie najróżniejszych rozwiązań, bez zastanowienia. Współcześnie eklektyzm splata ze sobą modne nurty takie jak industrial i glamour czy boho i scandi z zastosowaniem odpowiednich proporcji. Różne style łączą się w unikatowych aranżacjach, formułując kontrolowany chaos. Wnętrza w XXI wieku pomimo dużej swobody tworzenia, zawsze posiadają jedną wspólną cechę, która panuje nad pozornym nieładem aranżacyjnym. Styl eklektyczny może być wyjątkowym pomysłem na design również w Twoim domu.

Charakterystyka eklektycznej estetyki

 Cechami wspólnymi aranżacji eklektycznych są z pewnością:

  • jeden motyw przewodni, który ujarzmia chaos, jak kolor, materiał, linia, styl czy charakter dekoracji,
  • łączenie elementów dekoracyjnych oraz mebli w różnych stylach,
  • kontrasty form i barw,
  • swoboda tworzenia.

Podczas tworzenia tego typu wystroju najważniejsza jest twórcza zabawa i radość projektowania, by stworzyć dla siebie jak najbardziej indywidualne miejsce.

Meble w eklektycznym stylu

Styl eklektyczny bardzo często wykorzystuje meble tworzone metodą upcyklingu. Podobnie brzmiący do popularnego i dobrze znanego recyklingu – upcykling – jest metodą pozwalającą na kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów. Stare rzeczy, które po spełnieniu swojej funkcji nadają się do wyrzucenia, warto spożytkować, tworząc z nich nowe przedmioty i tym samym dając im drugie życie. Dobrym przykładem są europlaty, z których można zrobić ławkę, łóżko, stolik czy fotel. Stworzone elementy zwykle zmieniają formę, kolor, przeznaczenie i pełnią całkowicie inne role w życiu codziennym domowników. Eklektyzm wyklucza wykorzystywanie mebli z gotowych kompletów. Warto dobierać przedmioty, trzymając się jednego mianownika. Na przykład, wybierając jednolity materiał, możesz postawić na kanapę i fotele do salonu skontrastowane kolorystycznie. Jednak nie przesadzajmy przy tym z ilością elementów, żeby nie przytłoczyć za bardzo naszego wnętrza. Meble eklektyczne to również antyki odnalezione na strychu czy pchlim targu.

Styl eklektyczny w mieszkaniu

Styl eklektyczny nie tylko pasuje do domów z dużą przestrzenią. Z powodzeniem sprawdzi się również w mieszkaniach nawet o bardzo małym metrażu. Zaletą tej estetyki jest to, że nie potrzebuje wiele miejsca, by uformować zwięzłą aranżację. Należy jednak pamiętać o wspólnym elemencie, który połączy wszystko w spójną całość. Ważne jest również zachowanie umiaru przy dekorowaniu pomieszczeń. Mieszkanie powinno być pełne swobody połączonych form, stylów, materiałów oraz kontrastów. Dużą rolę przy aranżacji odgrywa baza kolorystyczna ścian. Jeżeli nasze ściany będą białe, możemy stworzyć aranżację w stylu boho czy glamour. Z drugiej strony, jeśli elementy wyposażenia są w jasnych, stonowanych barwach – zdecydujmy się na intensywny granat lub butelkową zieleń na ścianie. Podłogę możemy wybrać drewnianą, by skomponowała się z takimi też meblami w naszym mieszkaniu. Interesującym sposobem łączenia różnych rozwiązań są wzorzyste płytki czy kompozycja stworzona poprzez układanie na sobie dywanów.

Dodatki również istotne

Styl eklektyczny daje dużą przestrzeń na eksperymentowanie. Dlatego przy wyborze dekoracji mamy sporą swobodę. Jeśli jakiś przedmiot nie pasuje nam w danym pomieszczeniu, przenieśmy go do innego. Nie przejmuj się, czy wszystko ze sobą współgra, małe elementy wystroju nadadzą blasku i życia. Eklektyzm uwielbia urozmaicenia takie jak ramki ze zdjęciami czy pamiątki rodzinne. Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie w stylu retro, czemu by nie spróbować wprowadzenia nowoczesnych dekoracji dla kontrastu. Bardzo istotne dla wystroju jest także oświetlenie. Ten element nadaje ton całej aranżacji. Natężenie oraz barwa światła powinny być dopasowane do dominującego stylu w pomieszczeniach. Natomiast lampy mogą zostać tak wybrane, aby przełamać określony styl czy kolorystykę. Na przykład elegancki żyrandol idealnie uzupełni minimalistyczny salon.

kuchnia urządzona w stylu eklektycznym

Salon

Eklektyczny salon może połączyć charaktery wszystkich domowników. Pokój wspólny jest do tego idealnym miejscem. Najlepiej postawić na motyw przewodni, który podkreśli charakter pomieszczenia.  Bardzo dobrze, jeśli będą dominowały dwa bądź trzy elementy. Salon może być połączeniem stylu skandynawskiego z glamour. Obok bieli i cieplejszych akcentów, nadających świeżości, można wprowadzić nutkę luksusowych złoceń. Z kolei do tapicerowanych mebli, ustawionych na drewnianych nóżkach, rewelacyjnie będzie pasował szklany stolik wyposażony w pozłacany stelaż. Elementem wspólnym w takim pomieszczeniu może być charakter dodatków, akcenty kolorystyczne na meblach, ścianach i w dekoracjach.

Kuchnia

Kuchnia może być połączona z salonem w eklektyczny sposób na przykład różnym typem podłóg. Do powierzchni kuchennej będzie pasować czarno-biała mozaika, z kolei do salonu panele naśladujące naturalne drewno. Przy takiej kompozycji sprawdzi się również zestawienie wzorów i akcentów typowych dla stylu skandynawskieg z nowoczesnymi meblami w bardziej stonowanym kolorze. Francuska sztukateria na ścianach, rustykalne krzesła o różnych kolorach oraz najważniejszy wspólny element, jak na przykład sielski obrazek na ścianie – stworzą razem wspólną całość.

Łazienka

W łazience zwykle pojawiają się ceramiczne płytki, które mają za zadanie chronić podłogę i ściany przed wilgocią. Przykładowym rozwiązaniem w tym pomieszczeniu może być połączenie ich rustykalnego wariantu w loftowym wnętrzu z kaflami naśladującymi kolor oraz kształt drewnianej podłogi. Do tego idealnie będzie wyglądać francuskie, wysokie lustro i reprodukcje obrazów. W tym przypadku wspólnym mianownikiem może być kolor ściany, dodatki w tych samych barwach czy powierzchnie o podobnym charakterze, lecz innym materiale.

Dla kogo jest styl eklektyczny?

Wnętrza w stylu eklektycznym będą odpowiadać osobom ceniącym sobie swobodę w życiu codziennym. Stylistyka ta z pewnością przypadnie do gustu ludziom, którzy nie przepadają za trzymaniem się reguł, nie lubią się ograniczać i sztywno zamykać w określonych schematach. Jeżeli należysz do osób lubiących eksperymentować w swoim domu czy mieszkaniu, wypróbuj eklektyzm. Gdy ciężko Ci się zdecydować na jedno rozwiązanie stylistyczne, ponieważ podobają Ci się dwa różne style, możesz po prostu je połączyć i stworzyć eklektyzm. Jeśli szybko się przyzwyczajasz i nie lubisz nudy, eklektyzm rewelacyjnie się u Ciebie sprawdzi.

pamiątki rodzinne we wnętrzu eklektycznym

Unikalna i harmonijna przestrzeń

Zalety mieszkania w stylu eklektycznym są niepodważalne. To połączenie różnorodnych elementów z różnych epok tworzy unikalną, harmonijną przestrzeń. Jeśli marzysz o takim wnętrzu, skorzystaj z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI. Nasz projektant to ceniony architekt wnętrz, specjalizujący się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w stylu eklektycznym. Dzięki jego wiedzy i kreatywności, Twoje mieszkanie stanie się miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. Zaufaj profesjonalistom w dziedzinie projektowania i ciesz się idealnie urządzonym wnętrzem w stylu eklektycznym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są cechy charakterystyczne eklektyzmu?

Styl eklektyczny charakteryzuje jeden motyw przewodni jak kolor, materiał, linia, styl czy charakter dekoracji. Łączy elementy dekoracyjne oraz meble w różnych nurtach. Eklektyzm cechują kontrasty barw i form, a także duża swoboda tworzenia. 

Co to znaczy upcykling?

Upcycling jest metodą pozwalającą na kreatywne wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów. Stare rzeczy można użyć do stworzenia nowych – tym samym, nadając im nowe życie. Stworzone przedmioty najczęściej zmieniają formę, kolor, przeznaczenie i pełnią całkowicie inne role w życiu codziennym domowników. 

Jakie dobrać dodatki do eklektycznego wystroju?

Styl eklektyczny daje dużą swobodę przy wyborze dekoracji. Nie każdy element musi ze sobą pasować. Eklektyzm lubi urozmaicenia, jak np. ramki ze zdjęciami czy pamiątki rodzinne.