puszki na półce, nowoczesne szafki w kuchni
29
wrz

Sztuka łączenia stylów

Niejednemu z nas marzy się, aby w domu panował oryginalny i wyjątkowy klimat. Choć każdy wystrój wnętrzarski rządzi się określonymi zasadami, chcemy, żeby był niepowtarzalny i dawał swobodę w aranżacji. Na szczęście mamy taką możliwość! Eklektyzm polega na łączeniu kilku elementów z różnych epok i stylów — głównie czerpie z nowoczesnego, retro, klasyki, awangardy oraz ze wschodu. Idealny dla osób niezdecydowanych, którzy pragną nadać wnętrzu odmiennego charakteru. Niemniej jednak warto dać się pokierować i zasięgnąć kilku sprawdzonych rad, by uniknąć chaosu i przypadkowości.

szare ściany, drewniane szafki

Jak to się zaczęło?

Zanim zagłębimy się w charakterystykę stylu eklektycznego, warto skupić się na jego historii. Został zapoczątkowany pod koniec XIX wieku i rozwijał się głównie w Niemczech, Rosji i Austro-Węgrzech. Z czasem stał się udoskonaleniem mody francuskiej, gdzie zaczęto ożywiać klasyczne meble, np. dekoracjami snycerskimi. Wówczas panowała moda na reprezentacyjność i niebanalne wzornictwo, aż sukcesywnie przekształcał się w stronę oryginalnych form oraz wyszukanych połączeń. Celem architektów było nadanie obiektom zupełnie nowego wyglądu, dlatego korzystali z elementów z różnych stylów, tj. neoklasycyzmu, neogotyku oraz sztuki bizantyjskiej.

Styl eklektyczny i jego cechy

Dla wszystkich, eklektyzm na pierwszy rzut oka oznacza twórczy miks różnorodnych stylistyk. Często mówi się, że jest idealny dla ekscentryków, nielubiących nudy i rządzących się własnymi prawami. Zgadza się, jednak istnieją pewne cechy, które regularnie pojawiają się we wnętrzach urządzonych zgodnie z eklektyczną koncepcją. Oto one:

  • mieszanie wzorów i tekstur – polega na umiejętnym miksowaniu i dopasowywaniu wzorów oraz tekstur, nie kierując się jednorodnym wystrojem. Z tego właśnie słynie ten styl, gdzie niewiele rzeczy pasuje do siebie idealnie, lecz wzory są łączone mistrzowsko;
  • łączenie starego z nowym – dla eklektycznego wnętrza typowe jest tworzenie niepowtarzalnych koncepcji, czyli zestawianie ze sobą często skrajnie odmiennych estetyk, jak vintage z nowoczesnym. Przykładem tego może być sofa w stylu Ludwika XIV, przy którym będzie stał szklany stolik kawowy, a w jego obrębie znajdą się nowoczesne fotele. Takie kontrasty uwielbia eklektyzm i zawsze prezentują się one wyśmienicie;
  • włączanie wpływów globalnych – czyli stworzony dla osób, które lubią podróżować i odkrywać. W końcu aranżacje w tym stylu pozwalają iść na całość, dlatego śmiało można dekorować wnętrze przedmiotami i meblami, które przywieziemy z dalekiej wyprawy;
  • wprowadzanie nieoczekiwanego wystroju – mimo, że wszystko ma swoje miejsce, w eklektycznym mieszkaniu często znajdziemy zaskakujący akcent, np. używany kufer, który może służyć jako stolik kawowy lub przezroczyste stołki w barze śniadaniowym;
  • pamiętanie o dodatkach – mogą być to rośliny, plakaty, zdjęcia, dywany czy tekstylia – wszystko zależne jest od naszych upodobań. Ważne, by odpowiednio je wyeksponować.
dywan, plakaty, drewniany stolik

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Stop schematom! Do tej pory myśleliśmy, że niektóre style wymagały od nas zbyt dużego wysiłku, jednak dopiero eklektyzm stawia nam prawdziwe wyzwanie. Wbrew pozorom, jego aranżacja wcale nie jest łatwa. Może wydawać się chaotyczny, ale wcale taki nie jest, a co więcej — nie lubi przepychu. W rzeczywistości każdy projekt jego wystroju powinien być przemyślany. Posiada i tę subtelną oraz stonowaną stronę, zachowując przy tym mieszankę wzorów, tekstur i stylistyk. Na co należy zwrócić uwagę?

  • Po pierwsze brak ograniczeń w wyborze kolorów. Mogą być to mocne barwy, tj. granat, zieleń, błękit, czerwień, pomarańcz, żółć lub klasyczne odcienie, jak szary, beżowy, biały i czarny.
  • Po drugie, należy trzymać się zasady: łącz i mieszaj, tym razem meble z różnych epok i stylów. W eklektycznym wnętrzu muszą znaleźć się nowoczesne modele wykonane ze szkła, metalu i tworzyw sztucznych. Będą idealnie uzupełniać się z meblami z drewna, wikliny, rattanu, bambusa i innych naturalnych materiałów.
  • Po trzecie, dajmy ponieść się trochę fantazji i postawmy na dodatki, które będą łączyły ze sobą różne gatunki i kolory. Oryginalne dzieła sztuki, fototapety, obrazy w potężnych ramach, niewielkie rzeźby i nowoczesne posągi znakomicie odnajdą się w aranżacji eklektycznej.
  • Po czwarte, ważne jest wyjątkowe oświetlenie — najlepiej z elementami drewna, plecionkami i kryształkami. Jego przyjemny klimat dopełnią pledy, miękkie poduszki, kwiaty w szklanych wazonach lub ceramiczne donice w stylu retro.

Salon w stylu eklektycznym

Eklektyzm i retro tworzą naprawdę zgrany duet, zatem sprawdźmy, jak wygląda przykładowa aranżacja. Podłogę najlepiej wyłożyć jasnym drewnem, a ściany pomalować na biało i ozdobić jedną z nich cegłą w kolorze beżowym. Na jej tle, efektownie prezentować się będzie granatowa sofa obita miękkim materiałem. Natomiast fotele z ekoskóry, nawiązujące do stylu PRL stworzą z nią zgrany duet. Pomiędzy nimi nie może zabraknąć podwójnego stolika kawowego. Podłużną komodę na wysokich nóżkach najkorzystniej ulokować wzdłuż ściany, której front będzie zdobiony wzorem z szachownicy. Przy niej odnajdzie się metalowy regał, na którym ułożymy książki, rzeźby oraz świece sojowe. Z kolei zawieszone na ścianach kolorowe, futurystyczne obrazy w złotych ramach idealnie dopełnią wnętrze.

brązowa sofa, podłoga z jasnego drewna

Eklektyzm w sypialni

Sypialnia jest miejscem odpoczynku i relaksu, dlatego nie możemy przesadzić z połączeniami. W jej przypadku sprawdzoną parą kolorów będzie czarny i biały. Zacznijmy od ścian, które najlepiej pomalować na śnieżną biel. Podłogę wyłóżmy hebanowymi panelami, a na środku ustawmy drewniane łóżko z ogromnym zagłówkiem. Na nim koniecznie musi się znaleźć pościel z motywem szachownicy i jasne poduszki. Zawieśmy prostą półkę nad posłaniem, na której zamieścimy ceramiczne zielone donice z kwiatami. Niebanalnego wyglądu dodadzą metalowe stołki z małą półeczką zamiast stolików nocnych. Elementem, którego nie może zabraknąć w eklektycznej sypialni jest biała toaletka w stylu retro, ulokowana w kącie pokoju. Tuż przed nią doskonale będzie pasował fotel w odcieniu intensywnej żółci, który nada pikantnego charakteru całej aranżacji.

Odkryj piękno różnorodności

Styl eklektyczny sprawdzi się u osób, które stronią od schematów w urządzaniu wnętrz i poszukują czegoś wyjątkowego. Jego mnogość wzorów, kolorów i stylów zachwyci niejednego. Jeśli nie czujesz się pewnie w urządzaniu i dobieraniu odpowiednich dodatków, skontaktuj się z naszym profesjonalnym zespołem MAZZANI. Oferujemy projektowanie wnętrz domów i mieszkań z wizualizacją. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy, a także online w obrębie całej Polski. Sprawdź nasze pozostałe artykuły i zainspiruj się do stworzenia idealnej przestrzeni dla siebie!

Pytania naszych klientów:

Na czym polega styl eklektyczny?

Eklektyzm polega na łączeniu elementów z różnych epok i stylów — często takich, które pozornie do siebie nie pasują. Głównie czerpie z estetyki nowoczesnej, klasyki, retro, awangardy i ze wschodu. Umiejętnie miesza ze sobą wzory, tekstury i kolory.  

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Miksuje i dopasowuje wzory nie kierując się jednorodnym wystrojem. Potrafi zestawiać ze sobą skrajnie odmienne style, jak vintage z nowoczesnym. Jego wnętrze dekoruje się przedmiotami i meblami, które zostały przywiezione z dalekich podróży. Lubi wprowadzać nieoczekiwany akcent do wystroju i eksponować oryginalne dodatki w postaci rzeźb czy posągów. 

Jak urządzić salon w stylu eklektycznym?

Sprawdzoną aranżacją będzie połączenie eklektyzmu z retro. Tworzyć ją będą drewniana podłoga i białe ściany, gdzie jedna z nich będzie zdobiona beżową cegłą. Granatowa sofa, fotele obite ekoskórą z czasów PRL-u i podwójny stolik kawowy to idealne trio do jego wystroju. Wzdłuż ścian najlepiej postawić na komodę ze wzorem szachownicy, przy której powiesimy metalowy regał na książki, rzeźby lub świece sojowe.