fotel, lampa podłogowa, organizery
29
wrz

Uproszczenie życia codziennego

Niejednemu z nas robienie porządków w szafie spędza sen z powiek. Z jednej strony chcemy, żeby wszystko miało swoje miejsce, a z drugiej często nie mamy pomysłu na właściwą organizację. Tracimy sporo czasu na szukanie wolnej przestrzeni, by pomieścić kolejne zakupione ubrania i buty. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie garderoby, która sama o to zadba i uprości nam życie. I wcale nie musi być to wersja na wzór filmowej bohaterki, ale taka, która będzie na każdą kieszeń. Zatem, jak urządzić jej wnętrze, by było praktyczne i stylowe? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.

garderoba łączona z sypialnią

Garderoba

Słowo garderoba jest zapożyczeniem z języka francuskiego “garde-robe” i oznacza szafę, czyli miejsce, w którym znajdują się ubrania. Zazwyczaj kojarzona z luksusem, w szczególności, gdy mamy do czynienia z dużym modelem w osobnym pomieszczeniu. Najczęściej łączona jest z sypialnią, aby posiadać do niej łatwiejszy dostęp, natomiast w mieszkaniach zwykle znajduje się w przedpokoju. Może mieć wiele odsłon – jej najbardziej popularną wersją jest pojemna szafa. Istnieją również garderoby z otwartą przestrzenią i zamknięte, które stanowią integralną część pokoju.

Projektowanie garderoby – jak to zrobić?

Garderoba przede wszystkim powinna być wygodna i urządzona w taki sposób, by wszystko mieć na wyciągnięcie ręki. Jej wymiary i charakter należy dopasować do potrzeb użytkownika. Aby właściwie ją zaprojektować, warto posłużyć się następującymi zasadami:

  • wybierz odpowiednie miejsce – należy zastanowić się nad tym, jaką przestrzeń chcemy przeznaczyć na przechowalnię ubrań. Jej wielkość będzie zależała od tego, jaką ilość odzieży i dodatków zamierzamy w niej umieścić. Ważnym kryterium jest liczba osób, jaka będzie korzystać z garderoby, np. jeśli ma być dedykowana wszystkim domownikom, powinna łączyć się z przedpokojem, z kolei dla pary najlepiej ulokować ją obok sypialni;
  • pomyśl o wentylacji – często garderobę umieszcza się w pomieszczeniu bez okna, dlatego warto zaopatrzyć się w kratkę wentylacyjną lub kanał zapewniając cyrkulację powietrza. Dzięki temu zachowamy higienę ubrań i przechowywanych rzeczy;
  • wydziel strefy – należy dokonać w niej podziału, aby wszystko miało swoje miejsce, uzyskamy w ten sposób ergonomiczną przestrzeń. Muszą znaleźć się w niej strefy dla odzieży wierzchniej i ubrań do powieszenia o różnych długościach, ale również półki czy kosze do przechowywania bielizny. Nie możemy zapomnieć o butach, które powinny mieć odrębne miejsce w garderobie oraz o biżuterii i odzieży sezonowej. Dobrze, gdy taki podział będzie dyktowany naszym stylem życia, pracą zawodową i pasją;
  • zadbaj o funkcjonalność – prawidłowo zaplanowana garderoba to taka, w której cała powierzchnia jest wykorzystana. By tak się stało, najlepiej zdecydować się na meble na wymiar. Oczywiście można skorzystać z gotowych i tańszych rozwiązań – sprawdzą się meble ergonomiczne, w których niektóre elementy dobierzemy sami, zaczynając od materiałów, a kończąc na wyborze półek, szuflad i akcesoriów. Poza tym warunkiem koniecznym jest lustro i odpowiednie oświetlenie.
pufa, szuflady, lustro stojące

Sposoby na przechowywanie odzieży i dodatków

Funkcjonalna i praktyczna – czy jest to możliwe jednocześnie? Owszem, jeśli tylko zatroszczymy się o odpowiednią organizację. Elementy naszej garderoby, których używamy najczęściej powinny być łatwo dostępne, natomiast sezonowe zabezpieczone. Dlatego istnieją metody, które mogą nam to znacznie ułatwić.

Pokrowce trwałe pokrowce wykonane z poliestru zabezpieczające przed kurzem, wilgocią i molami,  pokrowce na pościel chroniące ręczniki, koce, kołdry i poduszki – ich ciemne warianty zakryją i uchronią przed promieniowaniem słonecznym.  
Worki próżniowe z polietylenu – specjalny zawór uwalnia powietrze, dzięki czemu nie powstaje próżnia,  worki materiałowe z lnu, bawełny, satyny lub organzy,  dostosowują się do przechowywanej rzeczy,  zabezpieczają przed kurzem.  
Organizery w postaci podwieszanych, materiałowych półek – nie należy ich zbytnio przeciążać,  plastikowe lub kartonowe można przeznaczyć na biżuterię i zegarki.  
Pudełka kartonowe i materiałowe dla lekkich ubrań, butów i torebek,  ratanowe lub wykonane z tworzyw sztucznych o mocniejszej strukturze dla zimowych ubrań i butów,  chronią przed osiadaniem kurzu,  niektóre pudełka posiadają oznaczenia, które ułatwiają identyfikację zawartości. 

Rozwiązania dla małej garderoby

Garderoba niewielkich rozmiarów równie dobrze może być funkcjonalna. Podobnie jak w przypadku dużej, kluczową rolę odgrywa jej organizacja. Najważniejsze, by maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń. Wieszajmy ubrania na dwóch wysokościach, aby uzyskać dodatkowe miejsce. Niżej umieśćmy rzeczy, z których często korzystamy, z kolei wyżej przechowujmy elementy sezonowe i inne dodatki. Otwarte półki pozwolą na szybki przegląd, natomiast w tych o różnych głębokościach będziemy mogli przetrzymywać złożoną odzież i pozostałe akcesoria. Zawartość garderoby segregujmy za pomocą koszy, pudełek i organizerów, a wieszaki i haczyki dostosujmy do swoich potrzeb. Jeśli mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią, dobrym sposobem okażą się drzwi garderobiane, na których zawiesimy paski i torebki. Oprócz tego organizację małej garderoby ułatwi:

  • podział ubrań na kategorię,
  • segregacja odzieży według kolorów,
  • pogrupowanie dodatków,
  • zastosowanie wysuwanej półki na buty,
  • użycie luster,
  • dopasowanie odpowiedniego oświetlenia.
garderoba jako osobne pomieszczenie

Niezbędne dodatki

Niezależnie od rodzaju wnętrza, jakie urządzamy, ważną rolę odgrywają dodatki. Podczas aranżacji garderoby nieodłącznym elementem będzie lustro – wiszące lub stojące. Oczywiście należy wybrać takie, które umożliwi zobaczenie całej sylwetki. W doborze stylizacji pomoże nam również odpowiednie oświetlenie. Lampa umieszczona nad lustrem ułatwi przeglądanie przed wyjściem, a niewielkie kinkiety o delikatnym świetle nadadzą pomieszczeniu przytulnego klimatu. Dobrym rozwiązaniem są również listwy LED, które podświetlają półki. Doskonałym uzupełnieniem dla aranżacji jest pufa – nie tylko pozwoli na wkładanie ulubionych butów czy wygodne przeglądanie zawartości szuflad, ale będzie także w dobrym guście. Odpowiednio zaprojektowana i urządzona garderoba pozwala na utrzymanie ubrań w świetnej kondycji, ładu wśród odzieży i akcesoriów.

Uprzątnij swoją szafę raz na zawsze!

Zespół MAZZANI tworzy oryginalne projekty wnętrz zgodne z oczekiwaniami klientów, które opierają się na funkcjonalności i wysokim poczuciu estetyki. Zajmujemy się aranżacją całych domów i mieszkań, których projekty realizujemy na terenie Warszawy oraz okolic, a online w całej Polsce. Skontaktuj się i omów z nami szczegóły współpracy.

Pytania naszych klientów:

Jak zaprojektować garderobę?

Urządzając garderobę warto skorzystać z kilku wskazówek, które pozwolą na odpowiednią organizację. Należy zastanowić się, jaką przestrzeń chcemy przeznaczyć do przechowywania rzeczy oraz wydzielić strefy, aby wszystko miało swoje miejsce. Ważne, aby była funkcjonalna i wykorzystywała całą powierzchnię. 

Jakie są sposoby na przechowywanie rzeczy w garderobie?

Aby praktycznie zagospodarować wnętrze garderoby należy skorzystać z pokrowców, które chronią przed kurzem, wilgocią i molami oraz są odporne na promieniowanie słoneczne. Pudełka świetnie sprawdzą się na przechowywanie butów, a organizery będą odpowiednie dla zegarków i biżuterii.

Jak urządzić małą garderobę?

Organizacje niewielkiej garderoby może ułatwić nam podział ubrań na kategorię oraz segregacja odzieży według kolorów. Warto pogrupować dodatki i zastosować wysuwaną półkę na buty. Należy pamiętać o lustrach, które optycznie mogą powiększyć jej wnętrze.

Jakie dodatki do garderoby?

Najważniejszym elementem w garderobie jest lustro – w zależności od potrzeb może być wiszące lub stojące, które pozwoli na zobaczenie całej sylwetki. Istotne jest odpowiednie oświetlenie – w postaci lampy nad lustrem, która ułatwi przeglądanie się przed wyjściem oraz kinkiety, które nadadzą przytulnego klimatu.