szuflady wyłożone miękkim materiałem
07
kwi

Same zalety! 

Choć wiele osób powie, że garderoba jest zbędnym pomieszczeniem, to dla zdecydowanej większości marzeniem jest posiadanie jej. Kojarzy się z amerykańskimi filmami, dzięki temu również z luksusem. Jednakże przede wszystkim jest obiektem pożądania niejednego fana mody i właściciela dużej ilości ubrań ze względu na jej zalety. 

Oto plusy posiadania garderoby: 

 • Segregacja i dbałość o ubrania – odpowiednie przechowywanie w sprzyjających warunkach sprawia, że odzież wolniej się niszczy w wyniku częstego noszenia. 
 • Zaoszczędzenie miejsca – szafy i komody, które znajdą się w garderobie, nie będą zajmować miejsca, np. w sypialni, dzięki czemu uzyskamy w tym pomieszczeniu więcej przestrzeni. 
 • Oszczędność czasu – mając dobrze posegregowaną odzież, jesteśmy w stanie szybciej skomponować stylizację. 
 • Organizacja – dobre rozplanowanie przechowywania ułatwia korzystanie z garderoby oraz niweluje problemy z szukaniem i gubieniem ubrań. 

Jak widać – specjalne pomieszczenie na odzież jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie tylko mają dużo ubrań, ale również cenią sobie porządek, funkcjonalność i użyteczność znajdującego się we wnętrzu wyposażenia. Szczególnym walorem garderoby jest oszczędność czasu – a ten przyda się każdemu.  

Umiejscowienie garderoby 

Najczęściej umiejscawia się garderobę niedaleko sypialni bądź łazienki. Ewentualnie między jednym pokojem a drugim. Nierzadko zdarza się, że jest na nią przeznaczony fragment innego wnętrza. W takim przypadku należy pamiętać o wygodnym do niej dojściu. Drzwi garderoby powinny znajdować się we wnętrzu dostępnego dla wszystkich domowników, np. przedpokoju. 

Odradza się sytuowania garderoby obok kuchni, aby odzież nie przesiąkała aromatami przyrządzanych potraw. 

drążek z różnokolorowymi ubraniami

Rozmiar pomieszczenia i mebli 

Wielkość garderoby zależy od czterech czynników: 

 • rozmiaru pomieszczenia przeznaczonego na jej aranżację, 
 • liczby domowników, która będzie z niej korzystać, 
 • ilości ubrań, 
 • co będziemy w niej przechowywać oprócz odzieży. 

Przeznaczenie nieco więcej miejsca niż jest nam to potrzebne, pomoże uniknąć problemów z pomieszczeniem przyszłych odzieżowych zakupów. Garderoba nie powinna być mniejsza niż 3,5 do 4 m2

Podstawowym elementem tego pomieszczenia jest pojemna szafa. Najlepszy będzie mebel o głębokości 60–70 cm oraz wysokości 150–180 cm. Wieszaki przeznaczone do koszul czy spódnic mogą znaleźć się na poziomie 100–110 cm, na dłuższe ubrania, takie jak sukienki i płaszcze, muszą być umieszczone wyżej, aby bez problemu się zmieściły. Jeśli w naszej garderobie mają stanąć dwie szafy naprzeciwko siebie – odległość między nimi powinna wynosić 100–150 cm, co ułatwi korzystanie z nich. Gdy zdecydujemy się na tylko jedną, to tyle samo dystansu musimy zapewnić między meblem a ścianą. Do mniejszych garderób zalecane są szafy z przesuwanymi drzwiami. Prócz tego w pomieszczeniu powinny znaleźć się półki i specjalne szafki na buty. 

Dzielenie na strefy 

Projektując garderobę, musimy zastanowić nad tym, co i gdzie będzie się znajdować. Dobry plan przechowywania ułatwi korzystanie z pomieszczenia. 

Garderoba powinna być podzielona na strefy: 

 • do przechowywania obuwia, biżuterii, 
 • na ubrania składane, sezonowe, 
 • na wieszanie odzieży wierzchniej, 
 • do prasowania, jeśli znajdą się w niej żelazko i deska do prasowania (ta strefa powinna znaleźć się niedaleko gniazdka elektrycznego). 

Przede wszystkim należy pamiętać, aby często używane rzeczy umieścić w zasięgu ręki. Te, z których rzadziej korzystamy, mogą znaleźć się, np. na zawieszonych wysoko półkach. 

wnętrze pojemnej szafy

Lustro, oświetlenie i wentylacja 

Lustro to bardzo ważny element garderoby. Idealne będzie to, w którym zobaczymy całą naszą sylwetkę. Z wysokiego modelu bezproblemowo skorzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Ciekawego charakteru aranżacji nadadzą modele z ramą. Projektując małą garderobę należy pamiętać, że lustra mogą być elementem drzwiczek niektórych szaf. 

Najlepszym rodzajem oświetlenia do garderoby będą energooszczędne i nienagrzewające się LED–y. Można je umiejscowić i w środku szafy, i nad lustrem, a także na suficie. Dobra widoczność to podstawa, aczkolwiek możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać inny kolor oświetlenia niż biały. 

W projektowaniu garderoby ważnym aspektem jest wentylacja, o której często zapominamy. Przeznaczenie na nią pomieszczenia z oknem jest najlepszym rozwiązaniem, ale jednocześnie najrzadszym. Odpowiednią cyrkulację powietrza zapewnimy, m.in. wstawiając kratkę na dole drzwi. Zatroszczenie się o osobny kanał wywiewny również jest dobrym pomysłem. Bez właściwej wentylacji we wnętrzu może pojawić się pleśń i nieprzyjemny zapach. 

Przydatne udogodnienia 

Garderoba jest miejscem przede wszystkim użytkowym. Projektując wnętrze, powinniśmy zatroszczyć się o funkcjonalne udogodnienia, które umilą i ułatwią nam korzystanie z pomieszczenia. 

Oto lista tych najprzydatniejszych: 

 • Wieszaki – to jeden z podstawowych elementów garderoby. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które zapewnią odpowiednie przechowywanie konkretnych typów ubrań, np.: apaszek, krawatów, pasków, spodni czy spódnic. 
 • Stojak z prawidłami na buty – dzięki niemu nasze buty nie będą narażone na odkształcanie się. 
 • Kosze o różnej głębokości – mogą służyć do przechowywania zarówno ubrań sezonowych, pościeli czy ręczników, jak i brudnej bielizny. Wybranie modelu ażurowego zapewni odzieży odpowiednią cyrkulację powietrza. Na brudy lepszy będzie kosz z materiału, który można wyprać. 
 • Specjalnie szuflady na biżuterię – posiadają odpowiednie do każdego rodzaju kosztowności przegródki, które wyłożone są miękkim materiałem, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia przedmiotów. 
lustro w ozdobnej ramie

Każde wnętrze zasługuje na wyjątkowy projekt

Niezależnie od tego, czy chcesz zaaranżować wnętrze domu, czy mieszkania – zadzwoń do nas! MAZZANI pomoże Ci zaprojektować przestrzeń, która sprosta Twoim wymaganiom. Stacjonarnie pracujemy w Warszawie, ale usługi online świadczymy na terenie całego kraju.

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety posiadania garderoby?

Walorami dobrze zaprojektowanej garderoby są m.in.: oszczędność czasu i miejsca, segregacja i dbałość o ubrania, organizacja odzieży. Z posiadania tego pomieszczenia będą szczególnie zadowoleni miłośnicy funkcjonalności oraz porządku. Jest ono również idealnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących zaoszczędzić czas na wybieraniu stylizacji. 

Gdzie najlepiej umiejscowić garderobę?

Najczęściej garderoba znajduje się w pobliżu sypialni lub łazienki. Nierzadko aranżuje się ją w już zagospodarowanym pokoju, np. sypialni. Niezależnie od tego, gdzie będzie się znajdować, musimy pamiętać o tym, aby wejście do pomieszczenia było dostępne dla każdego domownika. Odradza się umiejscawiania garderoby w pobliżu kuchni ze względu na zapachy, którymi mogą przesiąknąć ubrania. 

O czym należy pamiętać przy aranżacji?

Projektując garderobę należy pamiętać o dobrej wentylacji. Niestety jest to element najczęściej pomijany. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewni ubraniom dłuższą świeżość. Jej brak może spowodować pojawienie się pleśni oraz zapachu stęchlizny. 

Jakie udogodnienia są ważne w garderobie?

Przede wszystkim powinniśmy kupić różnorodne wieszaki, dzięki którym konkretne typy ubrań nie będą się gnieść. Mniej ważnym, ale dużym udogodnieniem jest stojak z prawidłami na buty, zapobiegający zniekształceniu się obuwia. Różnego rodzaju kosze ułatwią organizację odzieży.