biuro oddzielone od salonu ścianą
07
kwi

Projekt idealnego biura

Coraz więcej osób pracuje zdalnie. Dla komfortu pracy dobrze jest urządzić biuro w mieszkaniu. Nie ważne, czy dysponujesz osobnym pomieszczeniem, czy przeznaczyłeś tylko kąt w salonie na gabinet – w obu przypadkach można zaprojektować coś komfortowego i funkcjonalnego. Poniższy artykuł pokaże Ci, w jaki sposób zaaranżować biuro odpowiednie do Twoich potrzeb. 

O czym należy pamiętać? 

Na naszą wydajność niemały wpływ ma otocznie. Choć biuro możemy zaprojektować w jakimkolwiek stylu chcemy, to aby dobrze pracować, należy uwzględnić poniższe kwestie: 

 • dobra organizacja, 
 • dostęp do świeżego powietrza, 
 • prawidłowa kolorystyka, 
 • przytulne dekoracje, 
 • odpowiednie oświetlenie, 
 • wygodne meble. 

Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad, nasze biuro pomoże nam w pracy, sprawiając, że będzie ona przyjemniejsza. 

Odpowiednie kolory 
 

Do biura powinniśmy wybierać te kolory, które nie będą nas dekoncentrować. Odradza się użycie barw ciemnych i chłodnych, gdyż łatwo wprowadzają uczucie przytłoczenia. Powinniśmy również odejść od pomysłu pomalowania ścian jaskrawymi kolorami, które mogą wywoływać w nas niepokój. 

Koncentracji pomogą barwy takie jak szarości, biele i beże. 

Można także wybrać kolory, którym przypisuje się konkretne oddziaływanie na człowieka bądź coś symbolizują: 

 • kobalt i indygo – wiedza, mądrość, 
 • różowy – dobry humor, 
 • czerwony – inspiracja, pobudzenie do działania i ożywienie, 
 • niebieski – odprężenie i ukojenie, 
 • zielony – spokój i koncentracja, 
 • pomarańczowy i żółty – dodanie energii. 

Jednakże w doborze barw do domowego gabinetu, możemy również kierować się własnymi upodobaniami. 

komputer i notatki na biurku

Meble do biura 

Wybór wyposażenia uzależniony jest od naszego zawodu. Jednakże, niezależne od tego, jaki rodzaj pracy wykonujemy, meble biurowe powinny być wygodne i funkcjonalne. Najczęściej w gabinetach spotyka się: 

Biurko 

Jest to mebel, z którego najczęściej się korzysta. Do wyboru mamy biurko pod komputer stacjonarny, narożne, wiszące, a nawet takie pełniące jednocześnie rolę stolika. Najważniejsze, aby wybrać model, przy którym będzie się nam wygodnie pracowało. Dla komfortu dobrze jest zaopatrzyć się w szerokie biurko, odpowiednio dostosowane do naszego wzrostu. Jednakże mebel nie może być za duży, gdyż w biurze powinno znaleźć się również inne wyposażenie. Oprócz wygody, bardzo ważna jest wytrzymałość. Dobrze więc, aby biurko było wykonane z materiału, który jest odporny na zniszczenia i zarysowania. 

Istotny jest nie tylko rodzaj mebla, ale także jego umiejscowienie. Projektując biuro, powinniśmy zwrócić uwagę na jak najlepszy dostęp do naturalnego światła. Postawmy biurko niedaleko okna. Nie oznacza to jednak, że możemy zrezygnować z lampki! 

Krzesło lub fotel 

Spędzając długie godziny przy biurku, jesteśmy narażeni na częste bóle pleców. Dlatego też wygodne siedzisko, które odpowiednio wpłynie na naszą postawę, to podstawa. Ergonomiczne krzesło posiada miękkie oparcie i siedzenie, a także dopasowuje się do naszego kręgosłupa, dzięki czemu jest komfortowe w użytkowaniu. Idealny do gabinetu będzie fotel z regulowanym zagłówkiem i wysokością. 

Sofa 

Kanapa nada wnętrzu przytulności. Jej obecność stworzy strefę do odpoczynku i przyjmowania klientów. Projektując wnętrze, dobrze jest zarezerwować obok kanapy odrobinę miejsca na stolik, na którym można postawić, np. karafkę wody dla gości. 

Szafa bądź półki 

W każdym biurze powinno znaleźć się wyposażenie, które umożliwi pracującemu przechowywanie ważnych dokumentów czy przyborów. Większy metraż pozawala na wstawienie pojemnej szafy. Jednak, gdy dysponujemy małym pokojem bądź urządzamy biuro w salonie czy sypialni, pomocne będą półki lub biurko z szufladami w formacie A4. Przy projektowaniu gabinetu ważne jest, aby wszystkie meble, w których przechowuje się potrzebne przedmioty, stały niedaleko biurka.  

wygodne, obrotowe krzesło

Dekoracje – potrzebne czy niepotrzebne? 

Najlepszym rozwiązaniem w domowym biurze, jest dobór takich akcesoriów, które będą jednocześnie funkcjonalne i ładne. Na biurku mogą znaleźć się, np. kolorowe pojemniki na długopisy. Ścianę ozdobi designerski zegarek oraz tablice kredowe lub korkowe. 

Jednakże, zachowując umiar, możemy zdecydować się na kilka niefunkcjonalnych dekoracji, które nie będą nas rozpraszać. Obok kolorowych pojemników na przybory postawmy miniaturowe rzeźby. Na ścianie, oprócz zegara, zagościć może obraz z naszym ulubionym motywem. Przytulności nada puszysty dywan, a także świece zapachowe. 

Ważną dekoracją są żywe rośliny, które wyciszają i uspokajają. Najlepszym wyborem będą te niepotrzebujące skomplikowanej pielęgnacji, np.: 

 • aloes zwyczajny, 
 • monstera deliciosa, 
 • zamiokulkas, 
 • jukka gwatemalska, 
 • kaktus. 

Czy dekoracje w biurze są potrzebne? Owszem. Także w gabinecie warto mieć przedmioty, które oddadzą naszą osobowość. Ważne jest, aby otaczać się ulubionymi rzeczami, co przełoży się na szczęście pracującego, a tym samym na jego komfort i wydajność. 

Oświetlenie 

Powtórzymy to jeszcze raz – projektując biuro, należy zadbać o jak najlepszy dostęp do światła naturalnego. Dlatego też biurko powinno stanąć przy oknie lub niedaleko niego, a na nim musi znaleźć się lampka. Nie zapomnijmy również o żyrandolu na suficie. Oświetlenie w biurze powinno być odpowiednio rozłożone. Najlepiej pracuje się przy świetle chłodnym. Jednakże przy kanapie może stanąć lampa ze światłem ciepłym, które służy odprężeniu. 

kolorowe pojemniki z przyborami

Kącik biurowy 

Właściciele mniejszych mieszkań przeważnie nie są w stanie przeznaczyć osobnego pomieszczenia na gabinet. W takiej sytuacji najczęściej wydziela się kawałek, np. salonu do zaprojektowania miejsca pracy. 

Do oddzielenia dwóch stref pomocne będą: 

 • zasłony, 
 • parawany, 
 • ażurowe regały bądź płyty, 
 • ścianki działowe. 

Jeśli nie chcemy całkowicie odgradzać się od reszty pomieszczenia, możemy położyć pod biurkiem dywan, który wizualnie wyznaczy granice. Ewentualnie pomoże nam pomalowanie kawałka ściany na inny kolor. 

Zaprojektujemy Twoje marzenia

MAZZANI zajmie się projektem Twojego biura, abyś mógł pracować tak, jak lubisz. Pomożemy dobrać odpowiednią aranżację, zarówno do gabinetu, jak i innych pomieszczeń. Praca zdalna nie jest nam obca. Świadczymy usługi online na terenie całego kraju. Jeśli chcesz spotkać się z nami osobiście – zapraszamy do Warszawy, gdzie znajduje się nasze stacjonarne biuro. 

Pytania naszych klientów:

O czym należy pamiętać projektując biuro?

Przy aranżacji gabinetu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na: wygodne meble, dostęp do świeżego powietrza, odpowiednie oświetlenie, dobrą organizację i prawidłową kolorystykę. Odrobinę mniej ważnym aspektem są dodatki, które jednocześnie nie mogą dekoncentrować pracującego, jak i powinny pokazywać jego osobowość i wpływać pozytywnie na komfort pracy. 

Jakie kolory ścian wybrać do gabinetu?

Biele, beże i szarości wspomagają koncentrację. Odradza się stosowanie ciemnych bądź jaskrawych barw, które mogą wywołać poczucie przytłoczenia lub niepokój. Jednakże, ze względu na długość przebywania w biurze, zaleca się pomalowanie ścian na ulubione kolory. 

Jakie biurko jest najwygodniejsze?

Komfortowo pracuje się przy biurku, które ma odpowiednią dla nas wysokość. Należy również zwrócić uwagę, aby mebel miał właściwą szerokość, a jeśli posiada szafki, to powinny być one w formacie A4. W zależności od potrzeb, można wybrać biurko: pod komputer stacjonarny, narożne, wiszące lub takie, które będzie jednocześnie spełniało rolę stolika. 

Jakie oświetlenie zastosować w gabinecie?

Należy zadbać, aby w biurze było jak najwięcej światła naturalnego. Natomiast sztuczne oświetlenie powinno być równomierne rozmieszczone w całym pomieszczeniu. Wybierając żarówki, trzeba pamiętać o tym, że chłodne światło sprzyja pracy, zaś ciepłe odpoczynkowi.