stare sprzęty elektroniczne
07
kwi

Czym jest styl vintage? 

Zanim zaczęto tak określać przedmioty mające co najmniej 20–25 lat, słowo vintage było używane w winiarstwie do określania wina, które leżakowało parę sezonów. W modzie pojawiło się dopiero w XIX wieku, a następnie przeszło do muzyki, sztuki oraz wnętrzarstwa. 

W Polsce styl vintage stał się modny kilks lat temu. Początkową niechęć tłumaczy się awersją do lat PRL–u, z których aktualnie czerpie się najwięcej inspiracji. 

Nurt vintage to przede wszystkim nie to samo co styl retro, mimo że często uważa się te dwa sformułowania za synonimy. Pierwsza estetyka wykorzystuje jedynie te przedmioty, które rzeczywiście pochodzą z minionych czasów. Styl retro zaś nie ma nic przeciwko temu, aby wykorzystać elementy stylizowane na stare. 

Nawiązujący do historii styl vintage daje nam możliwość mieszania elementów z różnych dekad oraz przeszłych epok, dzięki czemu można uzyskać niebanalne aranżacje. Najczęściej jednak wykorzystuje się przedmioty z lat 50., 60. oraz 70. XX wieku. 

Przy projektowaniu wnętrza w stylu vintage powinno się zwracać uwagę na symetrię aranżacji, a także nie bać się eklektyzmu. Estetyka ta wykorzystuje naturalne materiały jak: kamień, drewno, bawełna, len, metal. Wbrew pozorom jest bardzo barwna, wykorzystuje jasne kolory, np.: kremowy, szary, piaskowy, biały, w połączeniu z intensywnymi – czerwienią czy pomarańczem. 

Ściany i podłogi 

Parkiet powinien być drewniany, najlepiej układany w jodełkę. Dobrym pomysłem będą również klasyczne deski z dostrzegalnymi niedoskonałościami – spękaniami oraz widocznymi słojami. Na takiej podłodze nie powinno zabraknąć kolorowego dywanu. 

Styl vintage przywrócił tapety do łask, szczególnie te, które nawiązują swoim wzorem do minionych lat, np. kwiaty czy figury geometryczne. Można zarówno położyć ją na wszystkich ścianach, jak i jednej, reprezentatywnej. W drugim przypadku resztę można pomalować na kolor ochry, musztardowy, groszkowy, oliwkowy. Gdy zdecydujemy się na biel, musimy pamiętać o wprowadzeniu barwnych dodatków. 

wnętrze w stylu vintage

Meble i dekoracje 

Bez tych dwóch elementów nie jesteśmy w stanie stworzyć aranżacji w stylu vintage. 

Oprócz mebli i akcesoriów znalezionych we własnej piwnicy bądź na strychu można je wyszukać na pchlich targach, internetowych aukcjach czy w antykwariatach. Przy zakupie należy pamiętać o trzech istotnych kwestiach: 

 • Stan przedmiotu – choć znalezienie punktu, w którym odnowią nasze meble nie jest problematyczne (stało się to zajęciem hobbystycznym), renowacja może okazać się kosztowna. 
 • Historii przedmiotu – pomoże nam to dobrać pasujące do niego elementy, a także zrozumieć jego ważność i znaczenie. 
 • Negocjowaniu ceny – ze względu na rosnącą popularność starych przedmiotów ich wartość wzrasta, przez co dobrze jest się targować ze sprzedawcą, aby uzyskać atrakcyjną cenę. 

Pożądanymi meblami są przede wszystkim te wykonane z drewna, nieposiadające zbędnych ozdobników, o prostym kształcie i gładkim froncie. Styl vintage nie powstanie bez: 

 • meblościanki, 
 • amerykanki do spania, 
 • prostego, drewnianego stołu, 
 • masywnej szafy, 
 • sekretarzyka, 
 • niskiego stolika kawowego, 
 • prostych foteli z drewna, z kolorową tapicerką, 
 • prostych kanap z barwnym bądź wzorzystym obiciem, 
 • stolika z lampą i gazetnikiem, 
 • kredensu, 
 • mebli z żyłkami pod telewizor, 
 • komody na nóżkach. 

Wraz z rosnącą popularnością na meble z czasów PRL-u, szczególnie pożądane są rzeczy pochodzące ze Spółdzielni ŁAD, które łączą funkcjonalność, ponadczasowość oraz prostotę. Przede wszystkim poszukuje się projektów Józefa Chierowskiego, w tym jego słynnego fotela 366. Perełką w stylu vintage jest także krzesło muszelka Teresy Kruszewskiej, meblościanka Bogusławy i Czesława Kowalskich, fotel RM58 Romana Modzelewskiego oraz krzesła Rajmunda Teofila Hałasa. 

Aranżację należy dopełnić dużą ilością akcesoriów z dawnych lat, takich jak: 

 • ceramika z Bolesławca lub Ćmielowa, 
 • kolorowe poszewki na poduszki, 
 • „siwe” wazony, 
 • klasyczne żyrandole z tkaniny, 
 • lampy na drewnianym stojaku, 
 • stary telefon, telewizor, gramofon, 
 • plakaty z dawnych lat, 
 • klimy, 
 • świeczniki, 
 • ramki ze zdjęciami. 

Dzięki swojej historii, meble i akcesoria vintage sprawią, że nasze pomieszczenie stanie się wyjątkowe, nabierze charakteru i osobowości. Ich ponowne użycie jest przyjazne dla środowiska, gdyż zarówno zmniejsza to produkcję śmieci, jak i wypracowuje zrównoważone nawyki zakupowe. 

styl vintage

Różne rodzaje i łączenie z innymi stylami 

Styl vintage ma dwie odmiany – klasyczny i modern. Pierwszy z nich skupia we wnętrzu wyłącznie obiekty mające ponad 20 lat. Druga odmiana polega na łączeniu elementów starych z nowymi, co umożliwia wykorzystanie stylistyki vintage w innych aranżacjach. 

Przede wszystkim należy zastanowić się nad wstawieniem przedmiotów z poprzednich dekad we wnętrzu urządzonym w stylu industrialnym, gdzie intensywne kolory i barwne, wzorzyste tkaniny ocieplą pomieszczenie. Nurt vintage sprawdzi się również jako dopełnienie projektów w stylu kolonialnym, skandynawskim, boho oraz shabby chic.  

Projektowanie wnętrz na najwyższym poziomie

Nieważne, w jakim stylu chcesz urządzić swoje mieszkanie – MAZZANI pomoże Ci na każdym etapie projektowania Twojego wymarzonego wnętrza. Jak dla Ciebie, tak i dla nas ważne jest zagospodarowanie przestrzeni zarówno stylowo, jak i funkcjonalnie, z uwzględnieniem Twoich potrzeb. Skorzystaj z naszych usług na terenie Warszawy i okolic stacjonarnie lub w formie zdalnej na obszarze całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Czym różni się vintage od retro?

Zasadniczą różnicą między tymi dwoma stylami jest autentyczność. Vintage wykorzystuje elementy, które powstały 20 lat temu i wcześniej. Styl retro może zarówno posłużyć się przedmiotami sprzed dwóch dekad oraz starszych, jak i wyposażeniem stylizowanym na takie. 

Jakie meble i akcesoria są vintage?

Przedmioty w stylu vintage to takie, które mają co najmniej 20 lat. Bardzo ważne jest, aby rzeczywiście były stare, a nie stylizowane na takie. Szczególną popularnością cieszą się meble i akcesoria z lat PRL-u. Charakterystyczne elementy wyposażenia wnętrza vintage to m.in.: meblościanki, kredensy, ceramika bolesławiecka, komody na nóżkach, „siwe” wazony czy figurki ćmielowskie. 

Z jakimi stylami połączyć styl vintage?

Styl vintage szczególnie dobrze wygląda w połączeniu ze stylem industrialnym. Jego kolorystyka oraz tkaniny ocieplą każde chłodne wnętrze. Poza tym świetnie współgra ze stylami: boho, skandynawskim, shabby chic oraz kolonialnym.