18
paź

Kwintesencja stylu vintage 

Styl vintage celebruje wszystko to, co stare i unikatowe. Charakteryzuje się wdziękiem i pomysłowością minionych dekad, co sprawia, że jest ponadczasowy. W obecnych czasach styl vintage przeplatamy z nowoczesnością, dzięki czemu starsze dodatki i meble mają szansę zabłysnąć w nowej odsłonie.

brązowe kanapy w salonie

Czym jest styl vintage?

Słowo “vintage wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza ,,dobry rocznik”. Myślą przewodnią tego stylu jest założenie, że meble i przedmioty tak jak wino, zyskują na wartości wraz z wiekiem, ponieważ są ponadczasowe i zawsze w modzie. Dlatego ten trend przemawia w dużej mierze do osób młodszych, które chcą znaleźć sposób by nawiązać do swoich korzeni oraz wyrazić własną oryginalność.

W stylu vintage królują tak zwane przedmioty z duszą, które najczęściej są wyszukiwane na pchlich targach, aukcjach internetowych lub w rodzinnych zbiorach. Zazwyczaj są starsze niż 20 lat, ale jeszcze nie antyczne. Ich urok opiera się na pięknym wykonaniu, sentymentalności i szlachetności. Kluczowe jest, w jaki sposób skomponujemy te przedmioty z resztą mieszkania. Istotą jest, by nie odwzorowywać aranżacji sprzed lat, ale zaprezentować je w nowej odsłonie.

Kuchnia w wydaniu vintage

Do projektowania kuchni w stylu vintage możemy podejść z różnych stron. Zazwyczaj przywodzi nam na myśl chwile spędzone tam z mamą lub babcią oraz smaki z dzieciństwa. W takiej przestrzeni możemy wykorzystać cukiernice, karafki oraz rodzinne kryształy, które będą idealnymi dodatkami. Wyjątkowy efekt uzyskamy także przez zastosowanie lakierowanych frontów i kamiennych blatów ze stylizowaną armaturą. Nuty ekstrawagancji dodadzą sprzęty AGD o designerskich kształtach, inspirowanych przeszłością. Charakterystyczne cechy aranżacji z przeszłości:

  • zaokrąglone boki w meblach oraz AGD,
  • chromowane wykończenie,
  • duże, okrągłe pokrętła,
  • pękatości.

 Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się z fakturami i kolorami, bo styl vintage je kocha.

drewniany stół w domy w stylu vintage

Salon z przeszłości

Salony są idealnym miejscem na eksponowanie starych mebli i przedmiotów z duszą. Możemy użyć między innymi takich kultowych rozwiązań jak meblościanki, fotele Chierowskiego lub szydełkowane tekstylia. Jeśli zależy nam na jeszcze starszym wyglądzie aranżacji, możemy zdecydować się na szezlongi stylizowane na epokę ludwikowską. To one nadadzą wnętrzu ponadczasowości, dzięki swojej bogatej historii. Styl vintage nie ogranicza się jedynie do drewna, popularny jest w nim również metal. Na podłodze idealnie sprawdzi się klasyczny parkiet w jodełkę. Natomiast ściany możemy przyozdobić tapetą w stylu retro.

Vintage w łazienkach

Kolorami, które dominują w łazienkach nurtu vintage, są beże, ecru i – w szczególności – biel. Na podłodze często spotykamy się z charakterystycznym dla retro wzorem czarno-białej szachownicy. Perełką naszej łazienki może być wolnostojąca wanna na ozdobnych nóżkach. Sprawdzi się idealnie jako centralny punkt kąpielowy, przeznaczony do relaksu po długim dniu. By ją urozmaicić, dodaj drewnianą okładzinę lub glazurę.

łazienka vintage, dekoracyjne nogi przy wannie

Odważne i ekstrawaganckie dekoracje

Styl vintage znany jest ze swoich niecodziennych kompozycji. Często wykorzystuje dziwne przedmioty, które z pozoru wydają się niepotrzebne. Wnętrza w tym trendzie są wypełnione przeróżnymi bibelotami, na przykład ceramiką, mieszanką tekstyliów w postaci pledów, serwet i narzut. Nie boją się także mocnych barw, od sepii rodem ze starych fotografii, po psychodeliczne i odblaskowe kolory. Pomieszczenia w stylu vintage często są mieszanką różnych stylów, które łączą tradycyjne elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przykładem są surowe, betonowe lub metalowe przedmioty, połączone ze staroświeckimi dodatkami, takimi jak rodowe kryształy.

Retro aranżacje mieszkania

Mieszkanie w stylu vintage to powrót do piękna minionych epok. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI pomoże Ci zrealizować ten projekt, zapewniając perfekcyjne projektowanie i aranżację wnętrz. Zaletą skorzystania z naszych usług jest nie tylko zachowanie klimatu retro, ale również nowoczesne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki naszemu projektowi Twoje mieszkanie w stylu vintage stanie się prawdziwym arcydziełem! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Gdzie znaleźć meble vintage?

Meble w stylu vintage najczęściej znajdziemy na pchlim targu lub aukcjach internetowych. Warto sprawdzić również rodzinne zbiory, które mogą kryć w sobie wyjątkowe przedmioty.

Co to jest styl vintage?

Styl vintage bazuje na wykorzystaniu przedmiotów z przeszłości we współczesnych projektach. Obecnie najczęściej spotykamy się mieszanką mebli ,,z duszą” z nowoczesnymi pomieszczeniami.

Jakie dekoracje stworzą klimat vintage?

Przede wszystkim wszelkie przedmioty, które nawiązują do poprzednich dekad. Mogą to być stare cukiernice, kryształowe wazony, wiklinowe kosze oraz pledy i serwety. Jeśli zależy Ci na oryginalności, wykorzystaj na przykład telefon stacjonarny w stylu retro.

Jak urządzić łazienkę w stylu vintage?

W łazienkach aranżowanych w stylu vintage często pojawia się klasyczna podłoga we wzór czarno-białej szachownicy. Pięknie będzie wyglądać także wanna wolnostojąca ze zdobionymi nogami lub oklejana drewnem czy glazurą.