salon w odcieniach beżu i czerni
18
paź

Co to jest styl monochromatyczny?

Styl monochromatyczny opiera się na aranżacji przestrzeni skupionej na jednym kolorze. Pomimo swojej prostoty, powszechnie uważa się go za jeden z najbardziej wymagających, ponieważ potrzeba do niego sporo wyobraźni, odwagi i kreatywności. Jeśli jest odpowiednio zastosowany, tworzy pomieszczenia pełne klasy i harmonii.

salon w białym i szarym kolorze

Od czego zacząć?

Kluczem w tego typu projektowaniu, jest wcześniejsze zaplanowanie przestrzeni według spójnej koncepcji. Powinniśmy zacząć od wyboru podstawowych elementów mieszkania – ram okiennych, drzwi, podłóg i ścian. Następnie dopasowujemy meble w tej samej barwie, po czym dobieramy odpowiednie dodatki. Najłatwiejszym rozwiązaniem w takich projektach jest wybór neutralnych kolorów, ale wcale nie musimy się do nich ograniczać.

Jak wybrać kolor?

Najważniejszą decyzją jest wybór koloru bazowego. To od niego zależy, w jakim kierunku pójdzie cały projekt. Możliwości jest wiele – sprawdzą się tu zarówno jasne i neutralne barwy, jak i intensywne, nasycone kolory. Ich wybór jest zależny od naszego gustu, ważne jest jednak by dostrzec wiele tonów koloru, na który się zdecydowaliśmy. Powiększy to nasz wachlarz możliwości.

Gdy myślimy o monochromatycznych pomieszczeniach, zazwyczaj na myśl przychodzą nam wnętrza w odcieniach popielu, beżu i szarości, które przypominają styl skandynawski. Jednak mogą mieć wiele różnych twarzy. Jeśli czujesz, że jakaś barwa dobrze na Ciebie wpływa, wcale nie musisz ograniczać się do neutralnych odcieni.

Salony, sypialnie i inne pokoje równie dobrze mogą być urządzone w bardziej nasyconych kolorach, jak np. niebieskości, czerwienie czy zielenie. Istotne jest jedynie byś dopasował barwę do przeznaczenia wybranego wnętrza.

łazienka z białymi płytkami i armaturą

Jeden kolor, wiele faktur

Styl monochromatyczny w pewien sposób ogranicza nas przy wyborze koloru mebli oraz dodatków, jednak pozostawia nam wolną rękę w doborze materiałów. Daje możliwość łączenia ze sobą wielu surowców, na przykład:

  • drewno,
  • kamień,
  • metale,
  • tkaniny,
  • skóra,
  • tworzywa sztuczne.

Ciekawy efekt uzyskamy także poprzez zabawę światłem, którą stworzy wykorzystanie gładkich i błyszczących powierzchni w połączeniu z matowymi strukturami. Odważne desenie nie muszą być nam straszne, jeśli będą pasowały do ogólnej kolorystyki. Kompozycja monochromatyczna pięknie wyeksponuje desenie materiałów, jak np. drewno z wyraźnym rysunkiem słojów, kamień, połyskliwy metal lub fakturę tkaniny.

sypialnia w kolorze szarym, plakaty na ścianie

Inspiracje dla monochromatycznych projektów

Jest wiele sposób na zaprojektowanie przestrzeni według tego nurtu. Jedną z inspiracji może być strefa wypoczynkowa utrzymana w odcieniach brązu. Idealnie sprawdzą się w niej meble z drewna dębowego, bukowego lub orzechowego. Całości dopełni kanapa z fotelami w kolorze karmelu lub kawy z mlekiem.

Jeśli wolicie bardziej kontrastowe kompozycje, zalecamy połączeni bieli i czerni z dodatkami w wielu odcieniach szarości. Takiemu pomieszczeniu doda przytulności dywan w stylu shaggy oraz zasłony z delikatnym wzorem roślinnym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach? MAZZANI to zespół profesjonalistów, których połączyła wspólna pasja do aranżacji wnętrz. Pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby razem tworzyć wymarzone wnętrza! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co oznacza monochromatyczny?

Monochromatyczny znaczy jednokolorowy lub jednobarwny. To słowo wywodzi się łacińskiego ,,mono” czyli pojedynczy oraz ,,chroma” czyli barwa.

W jakim kolorze urządzić monochromatyczny salon?

Kolor, na który zdecydujemy się przy projektowaniu monochromatycznego wnętrza zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu. Warto jednak zastanowić, jak dane kolory na nas oddziałują, aby stworzyć przestrzeń idealną do odpoczynku.

Jak urozmaicić monochromatyczne wnętrze?

Jednym ze sposobów na urozmaicenie monochromatycznego wnętrza jest zastosowanie wielu odcieni danej barwy. Świetnie sprawdzi się także zabawa fakturami, np. mieszanka połyskliwych powierzchni z surowymi materiałami.

Jakie dodatki pasują do monochromatycznego salonu?

Styl monochromatyczny pozwala nam na pełną dowolność w wyborze formy dodatków, jeśli są one utrzymane w kolorystyce pokoju. Monochromatyczne wnętrza mogą wydawać się surowe i zimne, dlatego warto udekorować je przytulnymi zasłonami, dywanami, poduszkami i narzutami.