meble vintage, beżowa sofa
11
mar

Historia i charakterystyka stylu vintage 

Styl vintage pojawił się w XIX wieku jako trend w modzie i polegał na noszeniu strojów z poprzedniej epoki lub stylizowanych na stare, które jednak nie mogły wyglądać na zniszczone. Vintage nie jest bowiem stylem, w którym nosi się rzeczy zużyte, lecz takie, które mimo upływu lat nadal świetnie wyglądają. Do dziś jest to nurt lubiany przez projektantów mody. Przejawia się w krojach oraz dodatkach i łączy klasykę z przeszłości z tym, co nowoczesne. Podobnie jest w przypadku wystroju wnętrz. Ich projektowanie w stylu vintage to podróż przez epoki i doskonała zabawa. Myli się jednak ten, kto sądzi, że całość tworzą przypadkowo zebrane antyki i inne stare elementy. W gustownie urządzonych pomieszczeniach klasyczne elementy wystroju są starannie dobrane i zestawione w taki sposób, by podkreślić ich zalety oraz unikatowy charakter. 

stół i krzesła vintage, szare meble kuchenne

Vintage i nowoczesność – sztuka zestawiania 

Łączenie przeciwieństw to klucz do unikalnej aranżacji wnętrz w stylu vintage. Projektowanie w tym stylu polega głównie na tworzeniu harmonijnych zestawień między przeszłością a nowoczesnością. Możemy to osiągnąć na kilka sposobów. Po pierwsze, można zaaranżować swoje wnętrze poprzez umiejętne wprowadzenie starych mebli do nowoczesnych pomieszczeń. To właśnie to kontrastowe zestawienie sprawia, że wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru. Stare meble o unikalnym stylu, takie jak antyczne stoły, komody czy krzesła mogą stać się centralnym punktem każdego pomieszczenia, tworząc jego niezwykłą atmosferę. Po drugie, można odwrócić tę zasadę i umieścić nowoczesne elementy w tradycyjnych, zabytkowych budynkach, takich jak stare kamienice. Nowoczesne oświetlenie, minimalistyczne meble lub awangardowe dodatki mogą dodać świeżości i energii starym przestrzeniom, tworząc niepowtarzalny kontrast i unikalny styl. Ważne jest, aby zachować równowagę między tym, co stare, a tym, co nowoczesne. Starajmy się, aby te przeciwieństwa współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość. 

Sztuka umiaru i równowagi 

Wnętrza w stylu vintage to prawdziwa sztuka, która polega na zachowaniu umiaru i równowagi. Choć nie istnieją ścisłe reguły aranżacji w tym stylu, warto trzymać się kilku zasad, aby stworzyć spójną i harmonijną przestrzeń. Przede wszystkim styl vintage opiera się na unikalnych elementach. Nie jesteśmy ograniczeni sztywnymi wytycznymi, co daje nam swobodę w tworzeniu oryginalnych kompozycji. Projektant może mieć ogólny plan, ale ostateczny efekt zależy od dostępnych przedmiotów i ich charakterystyki. Nie ma potrzeby przesadzania z ilością starych elementów. Mniej czasem oznacza więcej, dlatego warto starannie wybierać te, które staną się centralnymi punktami w pomieszczeniu. Zbyt wiele starych mebli czy dekoracji może sprawić, że wnętrza będą wyglądały chaotycznie i nieestetycznie. Warto pamiętać także o przestrzeni. Wnętrza w stylu vintage mogą wyglądać elegancko i przytulnie, ale nie na niewielkich powierzchniach, które zostaną zdominowane przez dużą ilość starych elementów.  

meble vintage, szara sofa

Przeszłość w nowoczesnym wydaniu 

Styl vintage jest powrotem do przeszłości. Styl ten jednak to nie tylko antyki czy kosztowne meble z początku XX wieku. Możemy odnaleźć prawdziwe skarby z przeszłości na strychach, w piwnicach lub grupach społecznościowych, w których możemy wymienić się starymi przedmiotami z innymi osobami. Innymi miejscami, w których znajdziemy ciekawe dodatki w stylu vintage są targi staroci, bazary czy sklepy z takim asortymentem.  Dodatki, które doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza to: 

  • archiwalne plakaty,  
  • dywaniki i makatki,  
  • ramki z czarno – białymi fotografiami, 
  • stare lustra i obrazy, 
  • skrzynie, kosze i puzderka,  
  • gramofony.  

Takie przedmioty wystarczy czasem lekko odnowić, by odzyskały swój dawny blask. CO wazne, styl vintage jest zróżnicowany, więc warto określić, do jakiego okresu chcemy nawiązywać. Powinniśmy unikać mieszania różnych stylów i stawiać na kontrastowe zestawienia między klasyką i nowoczesnością. Przykładem może być połączenie antyków z meblościanką z czasów PRL-u. Nie musimy również wydawać fortuny na kosztowne antyki. Styl vintage obejmuje lata 90. i wcześniejsze, co oznacza, że wiele elementów wystroju wnętrz jest nadal dostępnych i przystępnych cenowo. 

pomarańczowa sofa, sztukateria

Urok vintage w małych detalach 

Czasami to właśnie drobne detale nadają wnętrzom charakter vintage. Styl ten może być subtelnie podkreślony przez elementy takie jak sztukateria czy tapety wzorowane na designie lat 20. ubiegłego wieku. Takie tkaniny jak aksamit, flausz i poliester odgrywają istotną rolę w aranżacji, a wzory i kolory tkanin powinny być starannie dopasowane do całości wystroju. Istotna jest również podłoga – powinna być drewnianym parkietem w jodełkę. Natomiast najlepszym oświetleniem będą stare lampy, abażury i kinkiety, które są doskonałym i urokliwym dodatkiem w stylu  vintage.  

Twoje wnętrze, nasza wizja! 

Wnętrze w stylu vintage to pełna uroku i nostalgii podróż w czasie. Dzięki naszym projektantom wnętrz z MAZZANI możesz cieszyć się wszystkimi zaletami tego stylu bez trudności z projektowaniem. Nasz doświadczony architekt pomoże Ci w pełnej aranżacji wnętrza w stylu vintage, dzięki czemu wprowadzisz do swojego wnętrza wyjątkową atmosferę. Odkryj urok stylu vintage z nami! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.  

Pytania naszych klientów: 

Jak można stworzyć wnętrza vintage?

Aby stworzyć wnętrza vintage, można kupować przedmioty z przeszłości lub nabywać je za niewielkie sumy z drugiej ręki, a następnie odnawiać. Można również tworzyć harmonijne zestawienia między elementami z przeszłości i nowoczesności, zachowując umiar i równowagę. 

Co jest ważne przy aranżacji vintage?

Przy aranżacji wnętrza w stylu vintage ważne jest, aby zachować dobry smak, nie przesadzać z ilością mebli i tworzyć kontrastowe zestawienia między starymi a nowymi elementami wystroju.