beżowa sofa narożnik, nowoczesna lampa
08
kwi

Geneza i główne cechy stylu modernistycznego 

Styl modernistyczny w architekturze pochodzi z początku XX wieku. Jego pojawienie się było spowodowane chęcią odejścia od stylów historycznych. Zakładał on wykorzystane prostych brył geometrycznych odpowiadających potrzebom użytkowników oraz ograniczenie zbędnych dekoracji. Dzięki tym aspektom można było osiągnąć efekt funkcjonalności, który do dziś jest podstawowym założeniem tego stylu.

Kolorystyka wnętrza modernistycznego 

We wnętrzu modernistycznym powinny znaleźć się spokojne kolory, takie jak biel, szarość i naturalny odcień drewna. Możemy również wprowadzić czerń, jednak unikajmy barw pastelowych oraz ostrych i krzykliwych. Delikatne i stonowane odcienie beżu i brązu również się sprawdzą, tworząc wspaniałe kompozycje z błyszczącym wykończeniem czy drewnianymi powierzchniami. 

drewniane panele ścienne, nowoczesna sypialnia

Materiały podkreślające styl modernistyczny 

Urządzając wnętrze w stylu modernistycznym, wybierzmy szlachetne materiały, takie jak drewno. Ponadto możemy zastosować na ścianach białą farbę, która rozjaśnia wnętrze i daje efekt większej przestrzeni oraz stanowi doskonałe tło dla mebli w każdym kolorze. Styl modernistyczny podkreśla również szkło wykorzystane na przykład do wykonania stolika kawowego czy elementów oświetlenia. 

Cechy charakterystyczne mebli modernistycznych 

Wybierając meble do wnętrza modernistycznego, należy zwrócić uwagę na ich następujące aspekty: 

  • wygoda dla użytkownika, 
  • minimalistyczna forma, 
  • gładkie fronty i matowe wykończenie, 
  • brak uchwytów.  
podświetlane lustro łazienkowe, czarna armatura

Modernistyczne wnętrze salonu 

Ze względu na zazwyczaj dużą ilość przestrzeni, aranżacja salonu w stylu modernistycznym nie jest trudnym zadaniem. W wystroju tego pomieszczenia ściany powinny być pomalowane na biało, a podłoga wyłożona panelami lub naturalnymi deskami. Warto również stworzyć strefę odpoczynku o charakterze minimalistycznym, w której niezbędnymi meblami będą kanapa, fotele oraz duży stolik kawowy ze szklanym blatem. Na zwiększenie komfortu wpłynie również dywan, który powinien być jednolity i z krótkim włosiem. Najlepiej, aby materiał obiciowy kanapy, foteli i siedzisk również cechował się jednolitością oraz występował w stonowanych kolorach, takich jak na przykład szarość. Do optycznego powiększenia wnętrza salonu można wykorzystać lustro bez ramy.  

Dekoracyjne i funkcjonalne dodatki 

Na pierwszy rzut oka wnętrze modernistyczne wydaje się niemal całkowicie pozbawione dodatków. Nie do końca jednak tak jest. Dodatki w takim wnętrzu występują w postaci elementów praktycznych, ponieważ styl modernistyczny troszczy się głównie o funkcjonalność. Do takich elementów należą na przykład lampa ze szklanym lub metalowym kloszem, czarno – biały zegar z oryginalną tarczą, naczynie na owoce w kuchni czy wazon w sypialni. 

czarne meble kuchenne, wyspa w kuchni

Stwórz z nami wymarzone wnętrze 

Jeśli w aranżacji wnętrza liczy się dla Ciebie przede wszystkim funkcjonalność i komfort domowników oraz lubisz proste, minimalistyczne formy, wybierz do swojego mieszkania styl modernistyczny. Pozwoli on cieszyć się przestrzenią i panującym we wnętrzu porządkiem. Jeśli potrzebujesz porady w kwestii urządzania mieszkania czy domu, chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wyjdziemy naprzeciw Twoim celom aranżacyjnym. Nasz architekt z MAZZANI pomoże Ci stworzyć zarówno piękne, jak i funkcjonalne wnętrze w stylu modernistycznym. Działamy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów: 

Jakie są założenia stylu modernistycznego?

Styl modernistyczny stawia na pierwszym miejscu funkcjonalność i komfort. Jego elementy muszą być przede wszystkim dopasowane do potrzeb użytkowników, cechować się praktycznością i nie mogą zagracać przestrzeni.

Jakie są synonimy słowa „modernistyczny”?

Synonimy słowa „modernistyczny” to – nowatorski, reformatorski, postępowy, nowoczesny, kreatorski, awangardowy, nieszablonowy, eksperymentalny i innowacyjny. 

Jakie są przykłady funkcjonalnych dodatków modernistycznych?

Do funkcjonalnych dodatków w stylu modernistycznym należą na przykład czarno – białe zegary z oryginalną tarczą, nietuzinkowe lampy z metalowymi lub szklanymi kloszami, misy na owoce w kuchni w kolorze czarnym, wazony w sypialni czy wieloramienne lampy zakończone jedynie żarówkami. 

Jak urządzić salon modernistyczny?

Podczas aranżacji salonu modernistycznego należy optycznie powiększyć jego przestrzeń poprzez pomalowanie ścian na biało oraz umieszczenie w nim lustra bez ramy. Na modernistyczny projekt salonu składają się również takie elementy jak drewniane panele lub deski na podłodze, kanapa i fotele w stonowanej kolorystyce, czy stolik kawowy ze srebrnymi nóżkami i szklanym blatem.